Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego

Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. - mówią Ela i Jerzy, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry dachu: 302 m2; kopertowy, pokryty dachówką ceramiczną w kolorze brązowym; nachylenie 45 stopni; podbitka z PVC w kolorze brązowym; okap dł. 100 cm.

Parametry rynien:

 • system ze stali ocynkowanej i powlekanej poliestrem.
 • Rynny półokrągłe, brązowe; przekrój 125 mm.
 • Rury spustowe okrągłe, brązowe, średnica 87 mm; 5 szt.; długość 4,5 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: przez wpusty odpływowe i rury perforowane bezpośrednio do gruntu (3 rury spustowe) oraz do byłego szamba (2 rury spustowe).

Decyzja: do położenia dachu i rynien zatrudniliśmy doświadczoną firmę z okolicy. Chodziło nam o dobrych wykonawców, którzy nie zmarnują wysokiej jakości dachówki ceramicznej, jaką wybraliśmy. Polecili nam stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego, ponieważ dom stoi na słońcu i nie ma przy nim drzew. Stalowe powlekane rynny uznaliśmy za ładniejsze i bardziej trwałe niż plastikowe.

Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem Okap o długości 100 cm i sprawny system orynnowania chroni elewacje przez zamakaniem
Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem Okap o długości 100 cm i sprawny system rynnowy chroni elewacje przez zamakaniem

Porady i przestrogi:

 • Do "obróbki" dachu warto wynająć dobrą firmę i mieć z nią później stały kontakt na wypadek napraw. Szkoda jednak, że konkretne systemy rynnowe wytwarza się zbyt krótko. Kiedy po kilku latach musieliśmy dokupić kolanko, tego systemu już nie produkowano!

 • Dopiero po 8 latach użytkowania zatkała się jedna z 5 rur spustowych. Wcześniej rynny działało świetnie bez specjalnej pielęgnacji – wystarczało tylko kilka razy w roku zajrzeć do wpustów odpływowych i oczyścić z paprochów koszyczek. Tym razem musieliśmy kupić wysoką drabinę, bo rynny znajdują się na wysokości 4,2 m. Okazało się, że światło rury spustowej zatkał kawałek blachy pozostawionej w rynnie przez wykonawcę. Zsunęła się do rury spustowej, a potem nawiało na nią liści z drzew rosnących na sąsiedniej działce i powstał korek, tamujący odpływ wody.

 • Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. Na początku wodę z dachu odprowadziliśmy daleko poza obręb fundamentów, używając rur perforowanych. Nie zbudowaliśmy studni chłonnych, bo lata były suche i chcieliśmy spożytkować deszczówkę na trawniku. System odprowadzania wody bezpośrednio do gleby sprawdzał się przez kilka lat, ale od kiedy nastały deszczowe lata, wody w gruncie jest za dużo. Szczególnie na wąskim pasie wzdłuż ogrodzenia z sąsiadami. Dlatego od razu po zamontowaniu kanalizacji, wodę z tamtej strony dachu zaczęliśmy odprowadzać do nieużywanego już szamba. Pomogło!

 • Od niedawna szpaki próbują zakładać w rynnach gniazda. Jeśli trzeba będzie, założymy w nich ochronne siatki.

Koszty: pokrycie całego dachu – 54 899,56 zł. W tym koszt rynien 5000 zł.

Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku Stalowy system orynnowania dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji
Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku Stalowy system rynnowy dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji


Polecamy reportaż o domu Eli i Jerzego: Dom na wąską działkę

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-01-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rynny z PVC na działce ze starodrzewem

Na początku wydawało się nam, że rynny powinniśmy osłonić siatkami. Dekarze absolutnie nam to odradzali. Posłuchaliśmy ich, ale dla pewności kupiliśmy kawałek siatki i umieściliśmy ją w rynnie najbardziej narażonej na zanieczyszczenia - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Prace dekarskie z MFP®

Przy budowie dachów potrzebne są skuteczne i niezawodne rozwiązania - takie, które nie komplikują prac i pozwalają na uniknięcie błędów czy usterek. Płyty MFP®, ze względu na swoje znakomite parametry oraz prostotę stosowania, to produkt idealny do zastosowań dekarskich.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x