Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC

Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek. - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry dachu: wymiary 16 × 18,5 m, czterospadowy, pokryty czerwoną blachodachówką; nachylenie 45 stopni; okap do 100 cm, podbitka z PVC w kolorze brązowym.

Parametry rynien: kompleksowy system z PVC.

 • Rynny długość 18 × 4 m, półokrągłe w kolorze brązowym o przekroju 125 mm.
 • Rury spustowe okrągłe, brązowe, 100 mm; 6 szt.; długość 4 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: bezpośrednio z rur spustowych po powierzchni opaski wokół domu i piaszczystego gruntu.

Decyzja: chciałam mieć biały dom z czerwonym dachem. Wymyśliłam białe rynny, aby zlewały się z białą elewacją. Fachowcy przekonali mnie jednak, że skoro mam czerwoną blachodachówkę i brązową podbitkę, kolor rynien należy dopasować do dachu, a nie do ścian.

Architekt, która projektowała mój dom na indywidualne zamówienie, od razu sugerowała zastosowanie blachodachówki i rynien z PVC. Dom stoi bowiem na polanie w lesie, w otoczeniu brzóz, sosen i dębów. Odnośnie rodzaju pokrycia dachu i systemy rynnowego, zdałam się na wiedzę fachowców, samodzielnie decydowałam tylko o ich kolorystyce.

Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu
Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu

Porady i przestrogi:

 • Dobrze, że zawierzyłam fachowcom w sprawie dachu. Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek.

  Po lekturze czasopism budowlanych chciałam kupić siatki do rynien. Dekarze podpowiedzieli, że igły sosen i nasiona brzóz wbijają się w oczka i zatykają je, a ponadto trudniej jest usuwać je z siatki, niż wymiatać z rynien. Mieli rację! Do oczyszczania koszy dachu oraz rynien 2 razy w roku wzywam pracowników zaprzyjaźnionej firmy ogrodniczej. To zupełnie wystarcza.

 • Po zamontowaniu rynien, wykonawcy przeprowadzili test szczelności. Wszystko było ok. Wtedy nie ujawniła się wada w zamontowaniu rynny przy oknach kuchennych. Wyszła dopiero rok temu. Podczas deszczu w miejscu połączenia rynien wycieka woda. Zawezwani fachowcy stwierdzili, że połączenie wykonano wadliwie i aby usunąć usterkę, trzeba zdjąć rynny wzdłuż całej elewacji. Na szczęście woda nie ochlapuje ścian i wcieka do opaski drenującej.

 • Piaszczysty grunt pozwolił na odprowadzenie deszczówki bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Woda z rur spustowych spływa po opasce, wykończonej i pełniącą rolę korytka, na trawnik. Wokół domu jeszcze nigdy nie miałam kałuż.

Koszty: pokrycie całego dachu – 35 841 zł. W tym rynny 3876 zł. Czyszczenie dachu i rynien rocznie – 2 x 300 zł.

Test szczelności orynnowania nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę
Test szczelności rynien nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę

Lilianna Jampolska
aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość: panele dachówkowe Icopal Quadro
Nowość: panele dachówkowe Icopal Quadro Icopal Quadro jest pierwszą na rynku blachodachówką o płaskim profilu. Wyróżnia ją elegancki minimalizm, precyzyjnie zaprojektowany profil ...
Podbitka dachowa Soffit od Ruukki w kolorze antracytowym
Podbitka dachowa Soffit od Ruukki w kolorze antracytowym Podbitka dachowa Soffit od Ruukki to kompletny system elementów, pozwalający wykończyć dach w doskonałym stylu i w solidny sposób.
Trzy wyróżnienia dla Blach Pruszyński
Trzy wyróżnienia dla Blach Pruszyński Firma Blachy Pruszyński zdobyła Złoty Tytuł Budowlanej Marki Roku w kategorii pokrycia dachowe lekkie, systemy rynnowe oraz w kategorii Champion.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze