Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC

Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek. - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry dachu: wymiary 16 × 18,5 m, czterospadowy, pokryty czerwoną blachodachówką; nachylenie 45 stopni; okap do 100 cm, podbitka z PVC w kolorze brązowym.

Parametry rynien: kompleksowy system z PVC.

  • Rynny długość 18 × 4 m, półokrągłe w kolorze brązowym o przekroju 125 mm.
  • Rury spustowe okrągłe, brązowe, 100 mm; 6 szt.; długość 4 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: bezpośrednio z rur spustowych po powierzchni opaski wokół domu i piaszczystego gruntu.

Decyzja: chciałam mieć biały dom z czerwonym dachem. Wymyśliłam białe rynny, aby zlewały się z białą elewacją. Fachowcy przekonali mnie jednak, że skoro mam czerwoną blachodachówkę i brązową podbitkę, kolor rynien należy dopasować do dachu, a nie do ścian.

Architekt, która projektowała mój dom na indywidualne zamówienie, od razu sugerowała zastosowanie blachodachówki i rynien z PVC. Dom stoi bowiem na polanie w lesie, w otoczeniu brzóz, sosen i dębów. Odnośnie rodzaju pokrycia dachu i systemy rynnowego, zdałam się na wiedzę fachowców, samodzielnie decydowałam tylko o ich kolorystyce.

Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu
Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu

Porady i przestrogi:

  • Dobrze, że zawierzyłam fachowcom w sprawie dachu. Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek.

    Po lekturze czasopism budowlanych chciałam kupić siatki do rynien. Dekarze podpowiedzieli, że igły sosen i nasiona brzóz wbijają się w oczka i zatykają je, a ponadto trudniej jest usuwać je z siatki, niż wymiatać z rynien. Mieli rację! Do oczyszczania koszy dachu oraz rynien 2 razy w roku wzywam pracowników zaprzyjaźnionej firmy ogrodniczej. To zupełnie wystarcza.

  • Po zamontowaniu rynien, wykonawcy przeprowadzili test szczelności. Wszystko było ok. Wtedy nie ujawniła się wada w zamontowaniu rynny przy oknach kuchennych. Wyszła dopiero rok temu. Podczas deszczu w miejscu połączenia rynien wycieka woda. Zawezwani fachowcy stwierdzili, że połączenie wykonano wadliwie i aby usunąć usterkę, trzeba zdjąć rynny wzdłuż całej elewacji. Na szczęście woda nie ochlapuje ścian i wcieka do opaski drenującej.

  • Piaszczysty grunt pozwolił na odprowadzenie deszczówki bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Woda z rur spustowych spływa po opasce, wykończonej i pełniącą rolę korytka, na trawnik. Wokół domu jeszcze nigdy nie miałam kałuż.

Koszty: pokrycie całego dachu – 35 841 zł. W tym rynny 3876 zł. Czyszczenie dachu i rynien rocznie – 2 x 300 zł.

Test szczelności orynnowania nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę
Test szczelności rynien nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę

Lilianna Jampolska
aktualizacja: 2012-10-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie Budujesz dom? Wymieniasz dach? Doskonale! Wybierz dach Ruukki Finnera, wejdź na stronę mojafinnera.pl i weź udział w konkursie, w którym ...
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...

Jak ukryć pionowe słupy konstrukcji dachu?

Na poddaszu chcę ukryć pionowe słupy konstrukcji dachu w grubości ścian działowych poddasza. Ściany mają być murowane. Jak wykonać połączenie, by tynk nie pękał w tych miejscach?

topowe produkty

Dachówki ceramiczno–metalowe Gerard Roofing Systems

Dachówki Gerard Roofing Systems to gwarancja jakości. Wykonane z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej, są trwałe i bezpieczne. Producent daje na nie aż 50 lat gwarancji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x