Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Topowe produkty

Prace dekarskie z MFP® ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Prace dekarskie z MFP®

Przy budowie dachów potrzebne są skuteczne i niezawodne rozwiązania - takie, które nie komplikują prac i pozwalają na uniknięcie błędów czy usterek. Płyty MFP®, ze względu na swoje znakomite parametry oraz prostotę stosowania, to produkt idealny do zastosowań dekarskich.

MFP® na sztywne poszycie

Decydując się na budowę sztywnego poszycia z wielkoformatowych płyt drewnopochodnych MFP® unikniemy wad, które mogą wystąpić przy korzystaniu z tradycyjnych rozwiązań. Płyty układa się znacznie szybciej niż poszycie z desek, a podczas montażu zużywamy mniej łączników. Nie trzeba też ich impregnować, co przekłada się na mniejszy koszt i szybsze tempo prac.

Powierzchnia poszycia z płyt jest równa i gładka. Można na nich układać pokrycia z gontów bitumicznych oraz blach płaskich układanych na rąbek stojący - czyli materiałów wymagających idealnie przygotowanego podłoża by otrzymać zadowalający efekt użytkowy i wizualny.

Gładkie poszycie niezbędne jest też wówczas, gdy zamierzamy zaizolować je specjalną wysokoparoprzepuszczalną membraną dachową. Membrany takie są niestety podatne na przetarcia i rozdarcia, a uszkodzone nie będą spełniać swojego zadania. Jeśli umieścimy pasy membrany na poszyciu z desek zachodzi ryzyko, że ostre krawędzie elementów, wystające łebki gwoździ lub drzazgi ją zniszczą ją. Na poszyciu z płyty MFP® to ryzyko jest zminimalizowane, ponadto w przeciwieństwie do płyt OSB, mają one wysoką paroprzepuszczalność (co obrazuje współczynnik Sd = 0,9 m), która współgra z parametrami membrany.

Płyty MFP® warto stosować nawet w tych przypadkach, gdy teoretycznie wskazany jest montaż pokrycia dachu do drewnianych łat. Co prawda układanie kontrłat i łat bezpośrednio na krokwiach rzeczywiście zmniejsza nieco ciężar działający na więźbę dachową, ale nie da się ukryć, że płyty znakomicie usztywniają więźbę, a także znacząco wyciszają i poprawiają izolacyjność pomieszczeń na poddaszu.

Prace dekarskie z MFP Prace dekarskie z MFP

Prace dekarskie z MFP

MFP® do obudowy lukarn i wykończenia okapów

Lukarny to w wielu budynkach istotny element „ piątej elewacji”. Ich ścianki oraz połacie muszą być solidnie ocieplone, tak samo jak reszta dachu. Termoizolację umieszcza się więc między belkami tworzącymi konstrukcję nośną. Równie ważne jest obicie ścianek od zewnątrz.

Płyty MFP® sprawdzą się tu idealnie. Są mocne, odporne na wilgoć, trwałe i gładkie. Szczególnie ważną cechą jest także to, że jedna duża płyta wystarczy na obudowanie jednej ze ścianek, bądź jednej z połaci. Zamiast wnosić na dach sterty desek, na dole przygotujemy zestaw powtarzalnych elementów do obudowy wszystkich lukarn, które znajdują się na dachu - a tych może być nawet kilkadziesiąt.

Solidna i równa okładzina ścian lukarn znacznie ułatwia ich dalsze wykończenie, np. tynkiem cienkowarstwowym układanym na podkładzie z siatką zbrojącą. Z płyt MFP® wygodnie wycina się różne nietypowe kształty, co będzie pożądane przy budowie lukarn o linii łukowej, zwanych wolimi oczkami.

Myli się ten, kto twierdzi, że podczas montażu płyt MFP® zostaje sporo odpadów, których nie da się później do niczego wykorzystać. Dekarze rozsądnie dysponujący powierzonym surowcem wykorzystają wszystko, co zostanie po docinaniu. Z wąskich, prostokątnych odcinków płyty łatwo zrobić deski okapowe. Jeszcze mniejsze kawałki to z kolei idealny materiał na podbitkę dachową.

Jak należy montować płyty MFP na połaciach dachowych?

Podczas robót dekarskich warto stosować płyty MFP® o wymiarach 250x125 cm, a przy dużych połaciach - 250x505cm. Polecamy płyty grubości od 12 do 25 mm. Szczególnie godne polecenia są płyty o krawędziach dostosowanych do łączenia na pióro i wpust.

Płyty układamy prostopadle lub równolegle do krokwi i montujemy z przesunięciem rzędów o połowę długości tak, by pionowe krawędzie nie wypadały w jednej linii. Do ich łączenia należy zastosować łączniki stalowe typu H, natomiast jako elementy mocujące do krokwi i innych elementów konstrukcyjnych najlepiej zastosować wkręty SPAX 4x60, śruby bądź gwoździe zwykłe lub spiralne o długości 45-51 mm.

Maksymalna odległość którą można pozostawić miedzy wkrętami to 15 cm wzdłuż krawędzi i 25 w części środkowej płyty. Wkręty muszą być odsunięte od krawędzi płyt na odległość nie mniejszą niż 8 mm, a od narożników na odległość nie mniejszą niż 25 mm.

Między poszczególnymi płytami poszycia musi pozostać szczelina dylatacyjna o szerokości od 3 do 6 mm.

>

Pfleiderer Grajewo S.A.
ul. Wiórowa 1
19-203 Grajewo
Tel. +48 86 272 96 00
www.pfleiderer.pl

aktualizacja: 2016-02-17
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x