System rynnowy z blachy cynkowo-tytanowej - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
System rynnowy z blachy cynkowo-tytanowej - przykładowa wycena

Wycena systemu rynnowego z blachy cynkowo-tytanowej na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2019-11-08 11:24:36

Wartym rozpatrzenia syste­mem są rynny z blachy cynkowo-tyta­nowej. Jest to system lutowany, co zna­komicie wpływa na jego możliwości formowania. Prosta, dość surowa estety­ka świetnie nadaje się do budynków o no­woczesnej, modernistycznej architekturze.

Najważniejszą i najbardziej specyficzną cechą cynku jest naturalne powolne utle­nianie się jego powierzchni, w wyniku oddziaływania czynników atmosferycz­nych. Powstała w ten sposób na materia­le patyna tworzy warstwę zabezpieczają­cą metal przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku wystąpienia niewielkich zarysowań, obić czy innych uszkodzeń mechanicznych, powierzchnia ochronna ulega samoczynnej regeneracji. Z reguły elementy z tego materiału moż­na kupić w wersji pokrytej równomier­ną patyną, uzyskaną w procesie techno­logicznym.

Nie można jednak zapomnieć, że rynien z blachy cynkowo-tytanowej nie wolno łączyć z dachowymi pokryciami bi­tumicznymi, gdyż niezabezpieczona od środka rynna łatwo może ulec tzw. korozji bitumicznej. Jest to zjawisko, w którym, papa lub gont bitumiczny, poddawane działaniom promieni UV, wilgoci atmos­ferycznej oraz związkom chemicznym (za­wartym w powietrzu) emitują agresywne związki chemiczne o kwaśnym odczynie, które w kontakcie z blachą mogą wywołać korozję cynku.

Elementy z blachy cynko­wo-tytanowej nie powinny również stykać się z elementami miedzianymi, gdyż jony miedzi w spływającej wodzie mogą przy­czyniać się do korozji powierzchniowej blachy cynkowo-tytanowej. Trwałość po­prawnie wykonanych w tej technologii ry­nien szacuje się na około 100 lat.

Może cię zainteresować
Jaka papa na deskowanie? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Zasady poprawnego montażu okna dachowego Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Zobacz więcej Zwiń

Wycenę systemów rynnowych przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość okapu - 14,64 m; wys. okapu nad pow. terenu - 3,76 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu 10,8 m.

System rynnowy z blachy cynkowo-tytanowej, rozmiar 150/100 (rynna/rura spustowa)

Rodzaj Koszt
Hak doczołowy; zapotrzebowanie 48 szt.; przyjęto cenę 8 zł/szt. 384 zł
Rynna (dł. 3 m), zapotrzebowanie 30 m; przyjęto cenę 43 zł/m 1290 zł
Łącznik rynny klamrowy brak - rynny są spawane
Denko rynny; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 4 zł/szt. 8 zł
Lej spustowy, zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 33 zł/szt. 66 zł
Kolano rury spustowej 60°, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 22 zł/szt. 88 zł
Rury spustowe (dł. 2 i 3 m), zapotrzebowanie 7,5 m; przyjęto cenę 50 zł/m - zakupiono 2 rury 3 m i 1 rurę 2 m 375 zł
Obejma rury spustowej, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 11 zł/szt. 44 zł
Dybel 200 mm, zapotrzebowanie 4 szt.; przyjęto cenę 6 zł/szt. 24 zł
Osadnik uniwersalny z akcesoriami, zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 37 zł/szt. 74 zł
Robocizna: przyjęto cenę 35 zł/m 1050 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 3403 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Najczęściej system rynnowy montuje wykonawca układający pokrycie dachu - przy kompleksowej realizacji dachu i jego elementów warto negocjować ceny zarówno robocizny, jak i materiałów.

Monika Dąbrowska
fot. Rheinzink

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Janusz Gazda

04 Jun 2013, 15:12

Bardzo dobra kalkulacja.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!