Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Remont dachu - 17 najczęściej popełnianych błędów

Najczęściej do remontu dachu skłaniają właścicieli problemy ze szczelnością dachu lub niewystarczające ocieplenie (albo jego brak). Innym razem dach i rynny, choć dobrze służą, wymieniane są ze względów estetycznych. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas remontu dachu?

1) Brak szczeliny wentylacyjnej.

Dzięki ułożeniu pokrycia na łatach i kontrłatach powstaje przestrzeń, przez którą może przepływać powietrze. Szczelina ta musi mieć wloty przy okapach oraz wylot w kalenicy i powinna być drożna na całej długości połaci. Wysokość szczeliny wyznacza wysokość kontrłat – w dachach o długości krokwi do 10 m i nachyleniu ≥ 15° powinna ona wynosić 2,5–4 cm.

2) Wadliwe rozmieszczenie łat i kontrłat.

Rozstaw łat dobiera się do wymiarów dachówki albo profilów blachy, uwzględniając przy tym spadek dachu. Każdy producent pokrycia podaje właściwy rozstaw dla danego produktu. Kontrłaty przybija się równolegle do krokwi. Ważne, by były wykonane z drewna dobrego gatunku. Ich wysokość zwykle nie przekracza 5 cm. Rozstaw natomiast wpływa na wielkość przekroju łat.

Dachówkę i blachodachówkę układa się na łatach przybitych do konstrukcji dachu, umieszczonych w odstępach dostosowanych do konkretnego modelu pokrycia (fot. Röben)

3) Nieszczelne poszycie z desek.

Aby poszycie było sztywne i równe, deski powinny mieć szerokość do 15 cm. Stronę dordzeniową kieruje się ku górze (dzięki temu w środkowej części nie powstanie wypukłość). Duże znaczenie ma również to, by łączenia desek w kolejnych rzędach nie wypadały nad jedną krokwią.

4) Zbyt słabe zamocowanie pokrycia.

Słabo przytwierdzone dachówki czy blachodachówki mogą być podrywane przez silny wiatr, a nawet zerwane. Mocowanie powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. W rejonach, gdzie występują silne wiatry, często trzeba stosować mocowania niestandardowe.

Klamrowanie dachówek (czyli przypinanie do łat) zapobiega podnoszeniu ich przez wiatr. Zwykle klamruje się co trzecią dachówkę po skosie, zaś na dachach o dużym spadku (50–60°) – każdy element (fot. Röben)

5) Uszkodzenie blachy dachowej podczas cięcia.

Blachę powlekaną należy ciąć specjalnymi nożycami, a nie szlifierką kątową. Uszkadza ona bowiem powłoki ochronne, co skutkuje szybką korozją pokrycia.

6) Źle rozlokowane uchwyty do rynien.

Może to doprowadzić do wykrzywienia rynien, a nawet ich oderwania. Odstępy pomiędzy uchwytami do rynien z PVC powinny wynosić ok. 40 cm, a do rynien stalowych – 50–60 cm. Ponadto uchwyty są potrzebne na obydwu końcach rynien oraz w pobliżu każdego wpustu do rury spustowej.

7) Nieprawidłowe usytuowanie rynien.

Co najmniej połowa szerokości rynny powinna wystawać poza krawędź połaci dachowej, a krawędź rynny od strony ściany powinna znajdować się ok. 1,5 cm wyżej niż krawędź zewnętrzna (nawet jeśli dojdzie do przelewania się wody, elewacja nie będzie zalewana).

8) Niewłaściwe rozmieszczenie rur spustowych.

Umieszcza się je w każdym narożu budynku i pod każdym koszem dachowym. Odstępy między rurami powinny wynosić maks. 20 m.

9) Brak spadku rynien.

Spadek od 0,2 do 0,5% (2–5 cm na 10 m długości) w kierunku odpływu jest konieczny do prawidłowego odprowadzenia wody z dachu. Wyznacza się go, rozciągając pomiędzy skrajnymi rynhakami sznurek, od którego odmierza się położenie uchwytów pośrednich.

10) Montaż rynien zimą.

Orynnowanie można montować w temperaturze powyżej 5°C. Niższa temperatura utrudnia klejenie, lutowanie i powoduje zwiększenie kruchości PVC.

11) Brak obróbek blacharskich okapu.

Dzięki prawidłowo wykonanym obróbkom, woda z dachu trafia do rynien, nie mocząc czołowej powierzchni krokwi ani deski okapowej.

12) Brak dylatacji długich rynien.

Jeśli rynna ma ponad 20 m długości, powinno się ją podzielić na mniejsze odcinki za pomocą specjalnych złączek dylatacyjnych. Dzięki temu będzie się kurczyć i wydłużać, nie odkształcając się pod wpływem zmian temperatury.

13) Zmiana pokrycia bez konsultacji z konstruktorem.

Zbyt ciężkie pokrycie może spowodować nadmierne ugięcie krokwi. Z kolei lekka blachodachówka – zamiast ciężkiej tradycyjnej dachówki – znacznie gorzej tłumi hałas (odgłos deszczu), mocniej się nagrzewa i jest bardziej podatna na zerwanie przez wiatr. Dlatego każda zmiana pokrycia powinna być skonsultowana z konstuktorem.

14) Stosowanie silikonu lub akrylu do uszczelniania dachu.

Na dachu można używać jedynie specjalistycznych uszczelniaczy dekarskich, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne, wysoką i niską temperaturę, opady deszczu i śniegu oraz intensywne promieniowanie słoneczne. Zwykłe masy akrylowe albo silikonowe nie zapewnią szczelności i szybko zaczną się wykruszać.

15) Brak podkonstrukcji umożliwiającej zamocowanie odpowiedniej grubości wełny mineralnej.

Przy ocieplaniu istniejącego dachu, nierzadko wysokość elementów konstrukcyjnych utrudnia przytwierdzenie ocieplenia odpowiedniej grubości. Wtedy należy wykonać podkonstrukcję umożliwiającą ułożenie grubszych płyt i zachowanie ciągłości ocieplenia, również w miejscach osadzenia elementów konstrukcyjnych.

16) Niestaranne obróbki blacharskie w koszach i przy kominach.

Zbyt płytkie obróbki mogą skutkować wnikaniem wody opadowej pod pokrycie. Głębokość wsunięcia obróbek pod pokrycie zależy od kąta nachylenia połaci, ale nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Pokrycia profilowane dodatkowo muszą być wywijane lub należy stosować kształtki uszczelniające.

17) Brak ław i stopni kominiarskich.

Kominiarz musi móc swobodnie wejść na dach i stabilnie stanąć przy kominie. Chodząc bezpośrednio po pokryciu bardzo łatwo je uszkodzi.

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski, Tomasz Rybarczyk

aktualizacja: 2016-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Trzy wyróżnienia dla Blach Pruszyński
Trzy wyróżnienia dla Blach Pruszyński Firma Blachy Pruszyński zdobyła Złoty Tytuł Budowlanej Marki Roku w kategorii pokrycia dachowe lekkie, systemy rynnowe oraz w kategorii Champion.
Ceramiczna dachówka płaska Signy w ofercie Braas
Ceramiczna dachówka płaska Signy w ofercie Braas Dachówki płaskie stały się w ostatnich latach krzykiem mody. Szczególną popularnością cieszy się ceramiczna dachówka Turmalin. Braas ...
Zawody sportowe LOGinLAB 2017 wspierane przez Wiązary Burkietowicz
Zawody sportowe LOGinLAB 2017 wspierane przez Wiązary Burkietowicz LOGinLAB 2017 - prawdziwy przebój wakacji. Firma Wiązary Burkietowicz zaprasza serdecznie od 14 do 16 lipca 2017 r. do Krotoszyna i do Odolanowa ...

Remont pokrycia dachowego, komina i orynnowania

Remont dachu trwał 3 tygodnie. Przedłużył się dlatego, że dowieziona po tygodniu pracy blachodachówka miała inny odcień od tej już ułożonej na dachu. Trzeba było ją zdemontować i od nowa kłaść blachę tylko z jednej partii. - mówią Bożena i Leszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach w 1992 roku i remontowali w 2013.

topowe produkty

Systemy rynnowe Plastmo Polska - zaprojektowane dla polskiego klimatu

System rynnowy, poza funkcją dekoracyjną, to ważny czynnik, odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie każdego budynku. To on chroni elewację zewnętrzną przed wodą, a w następstwie przed wilgocią i niszczeniem tynku.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze