Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Ocieplenie dachu w domu energooszczędnym

Narzucone przepisami wymagania odnośnie termoizolacyjności dachów są ostrzejsze, niż dla ścian zewnętrznych (odpowiednio 0,20 W/(m2·K) – dach i 0,25 ściany). To uzasadnione, bo ruch ciepła ku górze jest intensywniejszy, a jego straty większe.

Izolacja nakrokwiowa skutecznie eliminuje mostki cieplne, spowodowane przez drewnianą konstrukcję dachu
(fot. Bauder)

Dach w domach jednorodzinnych ma najczęściej drewnianą konstrukcję nośną, nazywaną więźbą. Pokrycie i podkład pod nim mogą być rozmaite, podobnie jak i wykończenie od strony poddasza. Ze względu na ciepłochronność, liczy się przede wszystkim sposób wykonania izolacji cieplnej oraz zabezpieczenia jej przed zawilgoceniem, bo mokra termoizolacja traci swe ciepłochronne właściwości, zaś drewno w warunkach podwyższonej wilgotności atakują grzyby.

Ocieplenie dachu bez deskowania

Zdecydowanie najpopularniejsze w polskich domach rozwiązanie to wełna mineralna ułożona pomiędzy krokwiami. Zwykle wykonuje się także ustawiony poprzecznie do krokwi ruszt z łat drewnianych (zwykle 5 × 5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia, i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Ocieplenie dachu z deskowaniem

Jeśli dach nie jest szczelnie odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności (tzw. membranę), to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i stykać się z membraną. Wentylację zapewnia zaś szczelina, znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem.

Jeśli zaś wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to pomiędzy nią a izolacją trzeba pozostawić przynajmniej 2,5 cm szczelinę wentylacyjną – z wlotem powietrza w okapie i wylotem w kalenicy. Od strony poddasza należy ułożyć folię paroizolacyjną, tak aby zminimalizować wnikanie pary wodnej z pomieszczeń użytkowych w połać dachu.

W chłodnych porach roku przenikająca przez ocieplenie dachu para wodna łatwo ulega skropleniu. Dlatego folia powinna być układana bardzo starannie z szerokimi, sklejanymi ze sobą zakładami. Ma to jeszcze jeden aspekt – energooszczędny dom z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem musi być szczelny, a źle ułożona folia na poddaszu to chyba najczęściej spotykana przyczyna nieszczelności.

Warto ocieplić część dachu

Izolacja cieplna dachu powinna łączyć się z ociepleniem ścian

Na poddaszach warto rozważyć ocieplenie tylko części dachu. Przede wszystkim ułożenie termoizolacji na jętkach. Jeśli zaś nie ma ścianki kolankowej lub jest ona niska, rozsądne może być także wykonanie ocieplonej ścianki, oddzielającej najniższą, nieużyteczną część poddasza. Wówczas ocieplamy kawałek stropu, ściankę i tylko górny odcinek krokwi. W ten sposób zmniejszamy ogrzewaną kubaturę pomieszczenia, a więc i rachunki za ciepło.

Takiego rozwiązania nie warto stosować w domach, gdzie pokoiki na poddaszach są małe i ze skosami. Ich kubatura i tak jest znacznie mniejsza, niż w pokojach na niższych kondygnacjach. A nadmierne zmniejszenie kubatury powoduje wyraźne pogorszenie odczuwanej jakości powietrza w pomieszczeniu, nawet jeśli wentylacja jest intensywna.

W domach energooszczędnych stosuje się również rozmaite alternatywne sposoby ocieplenia dachu, np. izolację nakrokwiową, układaną na deskowaniu pod pokryciem. Możliwości jest wiele i przede wszystkim projekt powinien szczegółowo opisywać rozwiązanie, które należy wprowadzić.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-07-01

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat prosze o radę kiedy najlepiej ocieplać wełną poddasze i strop przed czy po położeniu tynków i posadzek. Jakbyś trochę poczytał forum, wspomógł się wyszukiwarką forumową - nie musiałbyś zadawać tego pytania...Jak ...

stach

23 Paź 2014, 05:30

prosze o radę kiedy najlepiej ocieplać wełną poddasze i strop przed czy po położeniu tynków i posadzek.

Gość Tadeusz Dubrowski

22 Paź 2014, 21:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Przygotowanie drewna na więźbę dachową - 3 zasady

Aby prawidłowo przygotować drewno na więźbę trzeba pamiętać o trzech podstawowych zasadach...

topowe produkty

Dachówki Creaton Polska - trwałość i elegancja

Firma CREATON oferuje najszerszy na świecie asortyment dachówek ceramicznych będący w stanie zaspokoić wszelkie indywidualne gusta i wymagania oraz dający możliwość tworzenia niezwykłych zindywidualizowanych rozwiązań - od wież kościelnych, po dachy budynków w stylu awangardowym.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Galeco na targach BUDMA 2017
Galeco na targach BUDMA 2017 W dniach od 7-10 lutego w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Cykliczne wydarzenie gromadzi każdego ...
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym Aby woda mogła być efektywnie odbierana z rynien i kierowana do rury spustowej – niezbędny jest dobrze dopasowany odpływ. Ma to szczególne ...
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood Aby dostarczać inwestorom najlepsze rozwiązania dachowe, dopasowane do potrzeb współczesnej architektury, firma Blachotrapez sukcesywnie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x