Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

30 połaci dachu z 10 letnią gwarancją!

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało – dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki - mówi Konrad - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 4 lata temu.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. mieszkalna 340 m2 i garażowa 50 m2. Położenie w pełnym słońcu, ale przy drzewach od strony północnej.

  • Dach: wielospadowy, pow. 647 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 80 cm.
  • Pokrycie – dachówka ceramiczna w kolorze antracyt, gwarancja 30 lat.
  • Akcesoria – wyłaz dachowy, ławy kominiarskie przy dwóch kominach, 3 kominki wentylacyjne, ozdobne zakończenia gąsiorów.
  • Obróbki – z blachy stalowej w kolorze antracyt.
  • Podkład – folie dachowe, ołacenie.
  • Rynny i rury spustowe – z PVC, w kolorze antracyt, średnica 12 cm.

Dach pokryto dachówką ceramiczną barwioną w masie na kolor antracyt

Decyzja: nauczony doświadczeniem rodziców, którzy od lat borykają się ze źle ułożonym dachem, dołożyłem starań, żeby dach w moim domu był szczelny, ładny i bezobsługowy. Wiedziałem, że pokryję go dachówką ceramiczną, więc ma odpowiednio wytrzymałą konstrukcję z drewna. Zamierzałem kryć dach od razu podczas budowy, nie tracąc pieniędzy na deski i papowanie, dlatego dachówka jest położona na folii i łatach.

Dach jest duży i różnorodnie połamany – łącznie ma aż 30 połaci, dlatego szukałem wyrobu produkowanego nowoczesnymi metodami – trwałego, dobrego izolatora termicznego i barwionego w masie, na którym nie będzie widać skutków cięcia i obróbki dekarskiej.

Dachówka miała być trwała i ładna, raczej typowa – przy tak ogromnej połaci chodziło o możliwie przystępną cenę. Drogie modele dachówki, np. karpiówkę, od razu odrzuciłem. Kolorystykę dachówki wybrałem zgodnie z projektem gotowym. Ponieważ nie podobają się nam z żoną dachówki błyszczące, nasza ma matową, ale gładką powierzchnię. To ze względu na sąsiedztwo drzew z boku domu.

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało – dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki. Tymczasem u sąsiadów dachówki spadały!

Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach
Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach.

Rady i przestrogi: – Uprzedzano mnie, że tego typu dachówka jest tak pakowana, że podczas transportu jej powierzchnia punktowo się ociera. Rzeczywiście, dachówki mają delikatne otarcia, ale niezauważalne z daleka. Ze względu na opóźnienie, spowodowane przez generalnego wykonawcę domu, z którym musiałem w końcu rozwiązać umowę, dom stał bez przykrycia jeszcze w grudniu.

Moim zdaniem, prawdziwego dekarza poznać po tym, jak wykonuje obróbki przy kominach, w koszach itp. - mówi Konrad
Układanie dachu zleciłem dekarzowi, który zaoferował usługi swojej trzyosobowej ekipy trochę taniej, niż w środku sezonu budowlanego. Wolał układać dach nawet podczas mrozów, niż czekać w domu wiosny bez żadnego zarobku. Pech chciał, że zima była wyjątkowo sroga, z mrozami do -30°C. Układanie pokrycia trwało więc 3 miesiące – od grudnia 2010 r. do końca lutego 2011 r., choć mogło trwać 3 razy krócej.

Dach jest tak ważnym elementem, że cena usługi była dla mnie drugorzędna. Odprawiłem tańszych, lecz niefachowych dekarzy – sprawdziłem ich pracę na forum internetowym. Dekarzy szukałem przez Internet oraz w okolicy. Wygrał fachowiec, mieszkający zaledwie 4 km od naszej budowy. Z małą wpadką przy montażu okien połaciowych, resztę prac wykonał wzorowo – dach jest szczelny, a liczne obróbki blacharskie wyglądają estetycznie.

Moim zdaniem, prawdziwego dekarza poznać po tym, jak wykonuje obróbki przy kominach, w koszach itp. Warto zobaczyć jego poprzednie realizacje! Żeby udowodnić dekarzowi, że popełnia błąd przy wstawianiu okien połaciowych, wezwałem na budowę przeszkolonego dystrybutora okien. Po konsultacji, dekarz wykonał montaż okien zgodnie z zaleceniami producenta.

 Każdą połać ozdabia dekoracyjnie zakończony gąsior

Dachówka spełniła nasze oczekiwania estetyczne i użytkowe – nie znać na niej kurzu, nie zarasta glonami, w szczelinach między dachówkami nie ma paprochów i liści, nie słychać bębnienia deszczu.

Po ułożeniu dachu pilnowałem, żeby tynkarze zabezpieczali dachówki folią. Ale i tak je zniszczyli w paru miejscach. Sięgnąłem więc do zapasu, przygotowanego na przyszłe naprawy. Niestety, podczas wymiany zużyli całą rezerwę, więc drżę, jak długo będzie kontynuowana produkcja naszego modelu dachówki.

Koszty: materiały i pokrycie 100 000 zł, wyłaz dachowy i okna połaciowe 8500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-05-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie Budujesz dom? Wymieniasz dach? Doskonale! Wybierz dach Ruukki Finnera, wejdź na stronę mojafinnera.pl i weź udział w konkursie, w którym ...
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...

Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów - mówi Michał – Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał 7 lat temu.

topowe produkty

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x