Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


30 połaci dachu z 10 letnią gwarancją!

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało – dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki - mówi Konrad - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 4 lata temu.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. mieszkalna 340 m2 i garażowa 50 m2. Położenie w pełnym słońcu, ale przy drzewach od strony północnej.

 • Dach: wielospadowy, pow. 647 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 80 cm.
 • Pokrycie – dachówka ceramiczna w kolorze antracyt, gwarancja 30 lat.
 • Akcesoria – wyłaz dachowy, ławy kominiarskie przy dwóch kominach, 3 kominki wentylacyjne, ozdobne zakończenia gąsiorów.
 • Obróbki – z blachy stalowej w kolorze antracyt.
 • Podkład – folie dachowe, ołacenie.
 • Rynny i rury spustowe – z PVC, w kolorze antracyt, średnica 12 cm.

Dach pokryto dachówką ceramiczną barwioną w masie na kolor antracyt

Decyzja: nauczony doświadczeniem rodziców, którzy od lat borykają się ze źle ułożonym dachem, dołożyłem starań, żeby dach w moim domu był szczelny, ładny i bezobsługowy. Wiedziałem, że pokryję go dachówką ceramiczną, więc ma odpowiednio wytrzymałą konstrukcję z drewna. Zamierzałem kryć dach od razu podczas budowy, nie tracąc pieniędzy na deski i papowanie, dlatego dachówka jest położona na folii i łatach.

Dach jest duży i różnorodnie połamany – łącznie ma aż 30 połaci, dlatego szukałem wyrobu produkowanego nowoczesnymi metodami – trwałego, dobrego izolatora termicznego i barwionego w masie, na którym nie będzie widać skutków cięcia i obróbki dekarskiej.

Dachówka miała być trwała i ładna, raczej typowa – przy tak ogromnej połaci chodziło o możliwie przystępną cenę. Drogie modele dachówki, np. karpiówkę, od razu odrzuciłem. Kolorystykę dachówki wybrałem zgodnie z projektem gotowym. Ponieważ nie podobają się nam z żoną dachówki błyszczące, nasza ma matową, ale gładką powierzchnię. To ze względu na sąsiedztwo drzew z boku domu.

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało – dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki. Tymczasem u sąsiadów dachówki spadały!

Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach
Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach.

Rady i przestrogi: – Uprzedzano mnie, że tego typu dachówka jest tak pakowana, że podczas transportu jej powierzchnia punktowo się ociera. Rzeczywiście, dachówki mają delikatne otarcia, ale niezauważalne z daleka. Ze względu na opóźnienie, spowodowane przez generalnego wykonawcę domu, z którym musiałem w końcu rozwiązać umowę, dom stał bez przykrycia jeszcze w grudniu.

Moim zdaniem, prawdziwego dekarza poznać po tym, jak wykonuje obróbki przy kominach, w koszach itp. - mówi Konrad
Układanie dachu zleciłem dekarzowi, który zaoferował usługi swojej trzyosobowej ekipy trochę taniej, niż w środku sezonu budowlanego. Wolał układać dach nawet podczas mrozów, niż czekać w domu wiosny bez żadnego zarobku. Pech chciał, że zima była wyjątkowo sroga, z mrozami do -30°C. Układanie pokrycia trwało więc 3 miesiące – od grudnia 2010 r. do końca lutego 2011 r., choć mogło trwać 3 razy krócej.

Dach jest tak ważnym elementem, że cena usługi była dla mnie drugorzędna. Odprawiłem tańszych, lecz niefachowych dekarzy – sprawdziłem ich pracę na forum internetowym. Dekarzy szukałem przez Internet oraz w okolicy. Wygrał fachowiec, mieszkający zaledwie 4 km od naszej budowy. Z małą wpadką przy montażu okien połaciowych, resztę prac wykonał wzorowo – dach jest szczelny, a liczne obróbki blacharskie wyglądają estetycznie.

Moim zdaniem, prawdziwego dekarza poznać po tym, jak wykonuje obróbki przy kominach, w koszach itp. Warto zobaczyć jego poprzednie realizacje! Żeby udowodnić dekarzowi, że popełnia błąd przy wstawianiu okien połaciowych, wezwałem na budowę przeszkolonego dystrybutora okien. Po konsultacji, dekarz wykonał montaż okien zgodnie z zaleceniami producenta.

 Każdą połać ozdabia dekoracyjnie zakończony gąsior

Dachówka spełniła nasze oczekiwania estetyczne i użytkowe – nie znać na niej kurzu, nie zarasta glonami, w szczelinach między dachówkami nie ma paprochów i liści, nie słychać bębnienia deszczu.

Po ułożeniu dachu pilnowałem, żeby tynkarze zabezpieczali dachówki folią. Ale i tak je zniszczyli w paru miejscach. Sięgnąłem więc do zapasu, przygotowanego na przyszłe naprawy. Niestety, podczas wymiany zużyli całą rezerwę, więc drżę, jak długo będzie kontynuowana produkcja naszego modelu dachówki.

Koszty: materiały i pokrycie 100 000 zł, wyłaz dachowy i okna połaciowe 8500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-05-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów - mówi Michał – Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał 7 lat temu.

topowe produkty

Dachówki Creaton Polska - trwałość i elegancja

Firma CREATON oferuje najszerszy na świecie asortyment dachówek ceramicznych będący w stanie zaspokoić wszelkie indywidualne gusta i wymagania oraz dający możliwość tworzenia niezwykłych zindywidualizowanych rozwiązań - od wież kościelnych, po dachy budynków w stylu awangardowym.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
STAL2 od Galeco - oryginalna forma i skuteczność w jednym
STAL2 od Galeco - oryginalna forma i skuteczność w jednym System STAL2 od Galeco to idealnie wpisuje się w trendy współczesnego budownictwa. Innowacyjny kwadratowy kształt rynien tego systemu sprawia, ...
Ceramiczna kalenica wentylowana - optymalne rozwiązanie CREATON
Ceramiczna kalenica wentylowana - optymalne rozwiązanie CREATON Właściwa wentylacja dachu zapobiega zawilgoceniu warstwy termoizolacyjnej i materiałów budowlanych, a tym samym osłabieniu więźby dachowej. ...
Blachy Pruszyński wyróżnione tytułem i statuetką TOPBuilder 2017
Blachy Pruszyński wyróżnione tytułem i statuetką TOPBuilder 2017 8 grudnia 2016 r. odbyła się uroczysta Gala wręczenia statuetek TOPBuider 2017. Wśród wielu nagrodzonych produktów nie zabrakło systemu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x