Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Papa na dachu

Bitumiczne pokrycia dachowe to już nie tylko doskonale znana czarna papa, ale również gonty i płyty faliste. Pokrycia te wyróżniają się nie tylko niską ceną, ale też łatwością układania i konserwacji, bardzo małym ciężarem oraz wszechstronnością zastosowań.

Papy

Najpopularniejsze, stosowane głównie do krycia dachów płaskich i o niewielkim spadku.

Papy asfaltowe mogą być podkładowe i wierzchnie. Różnią się rodzajem i gramaturą osnowy, czuli ciężarem m² oraz zawartością masy bitumicznej. Najczęściej oznaczane są literą W (papy nawierzchniowe) i P (podkładowe). Oznaczenie W/400/1200 to papa nawierzchniowa z osnową tekturową o gramaturze 400 g/m² i zawartości asfaltu 1200 g/m².

Im wyższe wartości, tym papa ma większą wytrzymałość mechaniczną i trwałość. Gramatura osnowy z włókna szklanego (ok. 100 g/m²) i poliestru (ok. 200 g/m²) jest niska, ale zapewnia większą wytrzymałość. Zdaniem dekarzy najlepszym pokryciem na dachy płaskie jest dobra papa wierzchniego krycia ułożona na podkładzie z papy perforowanej. Taki zestaw zapewnia bowiem swobodną cyrkulację powietrza i odprowadzanie pary wodnej zbierającej się pod pokryciem. Na dachach skośnych papę trzeba układać na sztywnym poszyciu z desek, sklejki lub płyt drewnopochodnych.

Układanie papy termozgrzewalnej trzeba zlecić wyspecjalizowanej ekipie wykonawczej
Układanie papy termozgrzewalnej trzeba zlecić wyspecjalizowanej ekipie wykonawczej
(fot. archiwum BD)

Papy termozgrzewalne mają identyczną budowę, jak zwykle papy asfaltowe, ale produkowane są wyłącznie na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego i powlekane modyfikowanymi asfaltami o dużej elastyczności oraz trwałości.

Ich trwałość określa się na 30 lat. Są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż zwykłe papy - nie pękają na mrozie i na zgięciach, a wysoka temperatura nie powoduje mięknięcia powłoki.

Na spodniej stronie pap termozgrzewalnych przyklejana jest folia zapobiegająca jej sklejaniu, która podczas układania topi się tworząc trwałe łączenia. Papy można mocować do powierzchni dachu na wkręty z kołkami lub gwoździe-papiaki, przy czym kolejne jej pasy łączy się na zakład i zgrzewa lub skleja lepikiem.

Rzadziej stosowanym sposobem montażu jest klejenie papy na sam lepik lub inne kleje bitumiczne - robi się tak głównie przy naprawach starych pokryć. Na rynku można też spotkać papy samoprzylepne, do których mocowania nie są potrzebne jakiekolwiek urządzenia, łączniki ani kleje.

Gonty bitumiczne
Gonty bitumiczne
(fot. Tegola Polonia)

Gonty bitumiczne

Zdecydowanie najatrakcyjniejszą odmianą pokryć bitumicznych są gonty. To rodzaj pap termozgrzewalnych produkowanych w postaci pasów z naciętymi w różne kształty brzegami. Są lekkie (1m² gontów waży 9-13 kg), miękkie, łatwo je wyginać i przycinać. Można je więc układać na bardzo skomplikowanych, łamanych dachach o różnym nachyleniu od 12 do 80° (jeśli nachylenie jest mniejsze niż 20°, pod gontem trzeba ułożyć papę podkładową).

Na krawędziach gontów naniesiona jest warstwa samowulkanizująca się, która pod wpływem temperatury trwale skleja krawędzie. Gonty są bardzo trwałe, ułożone na prawidłowo przygotowanym podkładzie z desek lub płyt OSB nawet przy huraganowych wiatrach nie tracą szczelności, a dzięki elastyczności nie ulegają uszkodzeniu. Dość dobrze też tłumią hałas spadających kropel deszczu, są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Dach kryty gontem wymaga jednak konserwacji. Na chropowatej powierzchni płyt łatwo zatrzymują się zanieczyszczenia, często pojawiają się też mchy i porosty. Co pewien czas konieczne jest więc spłukiwanie dachu wodą oraz czyszczenie specjalnymi środkami. Natomiast silne nasłonecznienie może powodować blaknięcie barwy oraz utratę elastyczności powłoki bitumicznej. Producenci starają się uatrakcyjnić wygląd gontów oferując całą masę przeróżnych kształtów imitacji dachówek od prostokątnych, przez półokrągłe i trapezowe. Prześcigają się również w wymyślaniu nowych kolorów.

Najpopularniejszym wykończeniem gontów jest posypka mineralna (np. bazaltowa), najczęściej grafitowa, zielona, brązowa, czerwona. Aby zapobiec występowaniu na dachu jaśniejszych i ciemniejszych "placków" warto podczas układania mieszać gonty z różnych paczek, ponieważ mogą różnić się odcieniem. Można kupić również gonty cieniowane. Oglądane z pewnej odległości doskonale imitują dachówkę cementową lub ceramiczną. Dodatkowo idealnie maskują drobne nierówności dachu.

Papa nawierzchniowa - układ warstw
Układ warstw papy nawierzchniowej (fot. Onduline)

Bitumiczne płyty faliste

Bitumiczne płyty faliste
Bitumiczne płyty faliste
(fot. Onduline)

Są tańszą alternatywą dla gontów bitumicznych. Produkowane z włókien celulozy nasyconej masą bitumiczną i malowane farbą na różne kolory. Formowane pod ciśnieniem w faliste płyty przypominają wyglądem pokrycia z eternitu. Dostępne są w kilku kolorach o trwałych barwach.

Należą do najtańszych pokryć dachowych, a montuje się je podobnie, jak blachodachówki. Są sztywne i lekkie, łatwiej się je przycina i montuje. Płyty bitumiczne mają grubość około 3 mm. Są oferowane w dużych arkuszach o wymiarach 1×2 m. Polecane są do dachów o nachyleniu powyżej 11°.

Na krzywiznach połaci układa się je trudniej niż gonty i papy, ale można nimi kryć powierzchnie łukowe, których promień mieści się w przedziale od 5 do 9 m.

Nadają się do renowacji dachów krytych blachą, eternitem lub papą. Ponieważ 1 m² płyty waży tylko 3 kg, nie trzeba usuwać starego pokrycia ani jego konstrukcji nośnej. Można również stosować je jako podkład pod dachówki ceramiczne i betonowe.

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2011-07-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jest wielu producentów gontów bitumicznych. Estetyczne, trwałe, łatwe w ułożeniu. Musimy pamiętać by dach miał odpowiednie pochylenie, bo tylko wówczas gonty będą mieć swoja urodę. Teoretycznie gonty bitumiczne możemy kłaść od dachów o nachyleniu nawet 12°, jednak należy wtedy koniecznie położyć jedną warstwę papy pod spód. Najładniej wygląda gont na dachach stromych. Gonty bitumiczne możemy kłaść na dachach niemal pionowych nawet do 80°.

Pozdrawiam.

ZamknieteDrzwi

17 Maj 2012, 20:23

Witam. Teściu (mistrz recylkingu) na działce zrobił altankę drewnianą (ścianki do wysokości 1,1 m , i dach) i na dach od środka promieniście dał "łaty", a samo pokrycie dachu wykonał ze starej wykładziny PCV która po każdej zimie ma dziury, szukam czegoś co można położyć na tą wykładzinę..

Gość: Młody

27 Kwi 2012, 15:54


Witam
Chciałbym się pochwalić że sam pokryłem dach gontem bitumicznym gdyż miałem dach prawie kopertowy i na każdej stronie jeszcze lukarnę oczywiście pełne deskowanie na dach poszło mi około 100kg gwoździ.

Sylwuś

18 Cze 2009, 13:33

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Akcesoria dachowe - galeria

Pokrycia dachowe wymagają akcesoriów i elementów dodatkowych. Oferta producentów pokryć zawiera zwykle bogaty zestaw pomocnych detali uzupełniających.
topowe produkty

Prace dekarskie z MFP®

Przy budowie dachów potrzebne są skuteczne i niezawodne rozwiązania - takie, które nie komplikują prac i pozwalają na uniknięcie błędów czy usterek. Płyty MFP®, ze względu na swoje znakomite parametry oraz prostotę stosowania, to produkt idealny do zastosowań dekarskich.
Dwa nowe rodzaje gontów KATEPAL: 3T i MANSION
Dwa nowe rodzaje gontów KATEPAL: 3T i MANSION Firma STEMA oferuje dwa nowe rodzaje gontów KATEPAL: 3T i MANSION. Są to produkty o uznanej już od lat jakości gontów KATEPAL i dające ...
Dachówki ceramiczne Koramic - nowe kolory w dużym formacie
Dachówki ceramiczne Koramic - nowe kolory w dużym formacie Ciemne kolory i duże formaty - w portfolio ceramicznych dachówek marki Koramic pojawiły się dwie nowości o modnym wzornictwie. Oba modele ...
Elementy dachowe Alnor dostępne w palecie barw RAL
Elementy dachowe Alnor dostępne w palecie barw RAL Firma ALNOR ma szeroką ofertę elementów dachowych, m.in. czerpnie, wyrzutnie, podstawy, cokoły i kominki wentylacyjne. W standardzie wykonywane ...
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe