Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Papa na dachu

Bitumiczne pokrycia dachowe to już nie tylko doskonale znana czarna papa, ale również gonty i płyty faliste. Pokrycia te wyróżniają się nie tylko niską ceną, ale też łatwością układania i konserwacji, bardzo małym ciężarem oraz wszechstronnością zastosowań.

Papy

Najpopularniejsze, stosowane głównie do krycia dachów płaskich i o niewielkim spadku.

Papy asfaltowe mogą być podkładowe i wierzchnie. Różnią się rodzajem i gramaturą osnowy, czuli ciężarem m² oraz zawartością masy bitumicznej. Najczęściej oznaczane są literą W (papy nawierzchniowe) i P (podkładowe). Oznaczenie W/400/1200 to papa nawierzchniowa z osnową tekturową o gramaturze 400 g/m² i zawartości asfaltu 1200 g/m².

Im wyższe wartości, tym papa ma większą wytrzymałość mechaniczną i trwałość. Gramatura osnowy z włókna szklanego (ok. 100 g/m²) i poliestru (ok. 200 g/m²) jest niska, ale zapewnia większą wytrzymałość. Zdaniem dekarzy najlepszym pokryciem na dachy płaskie jest dobra papa wierzchniego krycia ułożona na podkładzie z papy perforowanej. Taki zestaw zapewnia bowiem swobodną cyrkulację powietrza i odprowadzanie pary wodnej zbierającej się pod pokryciem. Na dachach skośnych papę trzeba układać na sztywnym poszyciu z desek, sklejki lub płyt drewnopochodnych.

Układanie papy termozgrzewalnej trzeba zlecić wyspecjalizowanej ekipie wykonawczej
Układanie papy termozgrzewalnej trzeba zlecić wyspecjalizowanej ekipie wykonawczej
(fot. archiwum BD)

Papy termozgrzewalne mają identyczną budowę, jak zwykle papy asfaltowe, ale produkowane są wyłącznie na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego i powlekane modyfikowanymi asfaltami o dużej elastyczności oraz trwałości.

Ich trwałość określa się na 30 lat. Są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż zwykłe papy - nie pękają na mrozie i na zgięciach, a wysoka temperatura nie powoduje mięknięcia powłoki.

Na spodniej stronie pap termozgrzewalnych przyklejana jest folia zapobiegająca jej sklejaniu, która podczas układania topi się tworząc trwałe łączenia. Papy można mocować do powierzchni dachu na wkręty z kołkami lub gwoździe-papiaki, przy czym kolejne jej pasy łączy się na zakład i zgrzewa lub skleja lepikiem.

Rzadziej stosowanym sposobem montażu jest klejenie papy na sam lepik lub inne kleje bitumiczne - robi się tak głównie przy naprawach starych pokryć. Na rynku można też spotkać papy samoprzylepne, do których mocowania nie są potrzebne jakiekolwiek urządzenia, łączniki ani kleje.

Gonty bitumiczne
Gonty bitumiczne
(fot. Tegola Polonia)

Gonty bitumiczne

Zdecydowanie najatrakcyjniejszą odmianą pokryć bitumicznych są gonty. To rodzaj pap termozgrzewalnych produkowanych w postaci pasów z naciętymi w różne kształty brzegami. Są lekkie (1m² gontów waży 9-13 kg), miękkie, łatwo je wyginać i przycinać. Można je więc układać na bardzo skomplikowanych, łamanych dachach o różnym nachyleniu od 12 do 80° (jeśli nachylenie jest mniejsze niż 20°, pod gontem trzeba ułożyć papę podkładową).

Na krawędziach gontów naniesiona jest warstwa samowulkanizująca się, która pod wpływem temperatury trwale skleja krawędzie. Gonty są bardzo trwałe, ułożone na prawidłowo przygotowanym podkładzie z desek lub płyt OSB nawet przy huraganowych wiatrach nie tracą szczelności, a dzięki elastyczności nie ulegają uszkodzeniu. Dość dobrze też tłumią hałas spadających kropel deszczu, są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Dach kryty gontem wymaga jednak konserwacji. Na chropowatej powierzchni płyt łatwo zatrzymują się zanieczyszczenia, często pojawiają się też mchy i porosty. Co pewien czas konieczne jest więc spłukiwanie dachu wodą oraz czyszczenie specjalnymi środkami. Natomiast silne nasłonecznienie może powodować blaknięcie barwy oraz utratę elastyczności powłoki bitumicznej. Producenci starają się uatrakcyjnić wygląd gontów oferując całą masę przeróżnych kształtów imitacji dachówek od prostokątnych, przez półokrągłe i trapezowe. Prześcigają się również w wymyślaniu nowych kolorów.

Najpopularniejszym wykończeniem gontów jest posypka mineralna (np. bazaltowa), najczęściej grafitowa, zielona, brązowa, czerwona. Aby zapobiec występowaniu na dachu jaśniejszych i ciemniejszych "placków" warto podczas układania mieszać gonty z różnych paczek, ponieważ mogą różnić się odcieniem. Można kupić również gonty cieniowane. Oglądane z pewnej odległości doskonale imitują dachówkę cementową lub ceramiczną. Dodatkowo idealnie maskują drobne nierówności dachu.

Papa nawierzchniowa - układ warstw
Układ warstw papy nawierzchniowej (fot. Onduline)

Bitumiczne płyty faliste

Bitumiczne płyty faliste
Bitumiczne płyty faliste
(fot. Onduline)

Są tańszą alternatywą dla gontów bitumicznych. Produkowane z włókien celulozy nasyconej masą bitumiczną i malowane farbą na różne kolory. Formowane pod ciśnieniem w faliste płyty przypominają wyglądem pokrycia z eternitu. Dostępne są w kilku kolorach o trwałych barwach.

Należą do najtańszych pokryć dachowych, a montuje się je podobnie, jak blachodachówki. Są sztywne i lekkie, łatwiej się je przycina i montuje. Płyty bitumiczne mają grubość około 3 mm. Są oferowane w dużych arkuszach o wymiarach 1×2 m. Polecane są do dachów o nachyleniu powyżej 11°.

Na krzywiznach połaci układa się je trudniej niż gonty i papy, ale można nimi kryć powierzchnie łukowe, których promień mieści się w przedziale od 5 do 9 m.

Nadają się do renowacji dachów krytych blachą, eternitem lub papą. Ponieważ 1 m² płyty waży tylko 3 kg, nie trzeba usuwać starego pokrycia ani jego konstrukcji nośnej. Można również stosować je jako podkład pod dachówki ceramiczne i betonowe.

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2011-07-01

Zdaniem naszych Czytelników

Jest wielu producentów gontów bitumicznych. Estetyczne, trwałe, łatwe w ułożeniu. Musimy pamiętać by dach miał odpowiednie pochylenie, bo tylko wówczas gonty będą mieć swoja urodę. Teoretycznie gonty bitumiczne możemy kłaść od dachów o nachyleniu nawet 12°, jednak należy ...

ZamknieteDrzwi

17 Maj 2012, 20:23

Witam. Teściu (mistrz recylkingu) na działce zrobił altankę drewnianą (ścianki do wysokości 1,1 m , i dach) i na dach od środka promieniście dał "łaty", a samo pokrycie dachu wykonał ze starej wykładziny PCV która po każdej zimie ma dziury, szukam czegoś co można położyć ...

Gość Młody

27 Kwi 2012, 15:54

Cytat Mam problem z kupnem gwoździ 20 mm właśnie na pokrycie tą papa, dziekuję za pomoc WitamChciałbym się pochwalić że sam pokryłem dach gontem bitumicznym gdyż miałem dach prawie kopertowy i na każdej stronie jeszcze ...

Sylwuś

18 Cze 2009, 13:33

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ceramiczna dachówka płaska Signy w ofercie Braas
Ceramiczna dachówka płaska Signy w ofercie Braas Dachówki płaskie stały się w ostatnich latach krzykiem mody. Szczególną popularnością cieszy się ceramiczna dachówka Turmalin. Braas ...
Zawody sportowe LOGinLAB 2017 wspierane przez Wiązary Burkietowicz
Zawody sportowe LOGinLAB 2017 wspierane przez Wiązary Burkietowicz LOGinLAB 2017 - prawdziwy przebój wakacji. Firma Wiązary Burkietowicz zaprasza serdecznie od 14 do 16 lipca 2017 r. do Krotoszyna i do Odolanowa ...
Galeco z tytułem Złotej Budowlanej Marki Roku
Galeco z tytułem Złotej Budowlanej Marki Roku Budowlana Marka Roku to wyróżnienie przyznawane w oparciu o ogólnopolskie badanie, przeprowadzane przez Centrum Badań i Analiz Rynku. Ankietowani, ...

Akcesoria dachowe - galeria

Pokrycia dachowe wymagają akcesoriów i elementów dodatkowych. Oferta producentów pokryć zawiera zwykle bogaty zestaw pomocnych detali uzupełniających.
topowe produkty

Dachówki ceramiczno–metalowe Gerard Roofing Systems

Dachówki Gerard Roofing Systems to gwarancja jakości. Wykonane z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej, są trwałe i bezpieczne. Producent daje na nie aż 50 lat gwarancji.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze