Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dach pokryty gontem bitumicznym uszkodzony przez wichurę

Dach pokryty gontem bitumicznym uszkodzony przez wichurę

Mieszkam na otwartym terenie i po sześciu latach od ułożenia gontu bitumicznego, wichura poderwała kilka pasów na północnej połaci. Dokupiłam nowe, żałując, że nie zrobiłam wcześniej zapasu, bo trochę różnią się kolorystycznie. Tuż po naprawie, wichura znowu je uszkodziła w tym samym miejscu i na strychu pojawił się drobny zaciek... - mówi Giesia, Członkini Klubu Budujących Dom, która dach układała w 2000 r.

Parametry domu: parterowy, z drewnianą konstrukcją szkieletową, pow. 132,7 m2, w tym oranżeria 40 m2 oraz wolno stojący garaż 60 m2. Położony w pełnym słońcu, od strony południowo-zachodniej lasek olchowy.

Dach:

 • Nad częścią mieszkalną – kopertowy, pow. 280 m2, kąt nachylenia 44°, okap o głębokości 90 cm. 
 • Dach oranżerii jednospadowy o pow. 40 m2; nad garażem – kopertowy, o pow. 120 m2. 
 • Pokrycie – nad domem i garażem gont bitumiczny; nad oranżerią dwie warstwy komorowych płyt z poliwęglanu. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy stalowej w kolorze brązowym. 
 • Podkład – folie dachowe, pełne odeskowanie i papa. 
 • Wykończenie – podbitka z PVC w kolorze brązowym, rynny i rury spustowe ze stali, w kolorze brązowym, średnica 10 cm.

Decyzja: dom stawiałam na dawnym bagnistym terenie, dlatego wszystkie jego elementy składowe musiały być lekkie. Na płytowym fundamencie wzniosłam drewniane ściany szkieletowe, a dach, z konstrukcją dźwigarów kratowych, pokryłam gontem bitumicznym. Wybrałam gont, nie blachodachówkę, którą również wskazywała architekt domu, ponieważ jest tańszy.

W składzie dekarskim kupiłam gont w kolorze zielonym, bo mieszkam na wsi i chciałam możliwie najlepiej wtopić go w szatę ogrodu. Ma on posypkę mineralną, więc pokrycie wygląda naturalnie. Do jego ułożenia, po roku od przygotowania podkładu z papą, zatrudniłam doświadczonych dekarzy od znanego polskiego producenta pokryć dachowych.

Na dachu oranżerii zastosowałam komorowe płyty z poliwęglanu, bo są lżejsze i tańsze niż szkło. Nie chciałam też ryzykować zbicia szklanego dachu.

Obróbki blacharskie przy kominach, wykonane z płaskiej blachy, od początku są szczelne
Obróbki blacharskie przy kominach, wykonane z płaskiej blachy, od początku są szczelne

Dach pokryty gontem bitumicznym - rady i przestrogi:

 • Mieszkam na otwartym terenie i po sześciu latach od ułożenia gontu bitumicznego, wichura poderwała kilka pasów na północnej połaci. Dokupiłam nowe, żałując, że nie zrobiłam wcześniej zapasu, bo trochę różnią się kolorystycznie. Tuż po naprawie, wichura znowu je uszkodziła w tym samym miejscu i na strychu pojawił się drobny zaciek. Na szczęście, reszta dachu jest idealnie szczelna.

  Zaletą gontu jest łatwość uzupełniania ubytków. Wadą – płowienie (moje pokrycie wyblakło o kilka odcieni) oraz obsypywanie się posypki mineralnej (u mnie trwało to przez kilka pierwszych lat). Ogólnie jestem zadowolona z pokrycia dachu gontem, ponieważ wygląda estetycznie. Naprawy wymaga tylko mały fragment pokrycia. Nie uległo uszkodzeniu, kiedy kilka lat temu wyremontowałam kominy – poprzednie cegły klinkierowe rozleciały się, więc zastąpiłam je nowymi. Murarze chodzili po goncie w miękkich butach.

 • Na początku nad oranżerią ułożyłam jedną warstwę płyt z poliwęglanu o gr. 1 cm. Przez cienki dach uciekało sporo ciepła, a na łączeniach kilku płyt zaobserwowałam drobne przecieki, choć zostały uszczelnione kołnierzami z aluminium. W ubiegłym roku dołożyłam kolejną warstwę płyt, lecz tym razem całą połać ochroniłam tylko dwoma dużymi płytami, więc łączenie jest jedno. Szczelność dachu i izolacyjność termiczna w oranżerii poprawiła się znacząco.
Uszkodzenia po wichurze i mech na pokryciu na północnej połaci dachu
Uszkodzenia po wichurze i mech na pokryciu na północnej połaci dachu

Dach pokryty gontem bitumicznym - koszty:

 • Gont (materiały) – 6700 zł. 
 • Obróbki blacharskie, ułożenie gontu i orynnowania ok. 6000 zł. 
 • Płyty poliwęglanu 2000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie Budujesz dom? Wymieniasz dach? Doskonale! Wybierz dach Ruukki Finnera, wejdź na stronę mojafinnera.pl i weź udział w konkursie, w którym ...
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...

Blachodachówka przypominająca blachę na rąbek stojący

Do nowoczesnej bryły domu, pasuje równie nowoczesny i prosty dach, dlatego na dwuspadowych połaciach chciałem mieć płaską blachę, układaną na rąbek stojący. Żeby uniknąć długotrwałego ręcznego jej formowania na placu budowy, zastąpiłem typową płaską blachę gotowym systemem od znanego producenta, naśladującym to tradycyjne ułożenie - mówi Marcin - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 5 lata temu.

topowe produkty

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparoprzepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych. 
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x