Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!

Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!

Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy - łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy. Ale to nie wszystko... - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2011 r.

Dach pokryto panelami o szer. 50 cm z płaskiej blachy powlekanej, uformowanej na rąbek stojący
Dach pokryto panelami o szer. 50 cm z płaskiej blachy powlekanej, uformowanej na rąbek stojący

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 155,7 m2 i garaż 50 m2. Położony w pełnym słońcu.

Dach:

 • Kopertowy, pow. 230 m2, kąt nachylenia 22°, okap o głębokości 60 cm. 
 • Pokrycie – panele z blachy stalowej, uformowanej na rąbek stojący, powlekanej poliestrem w kolorze grafit. Gwarancja 30 lat. 
 • Akcesoria dachowe – wyłaz dachowy. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy stalowej. 
 • Podkład – folie dachowe, ołacenie. 
 • Wykończenie – rynny i rury spustowe z blachy stalowej, średnica 10 cm.

Decyzja: z nowoczesną bryłą domu harmonizuje nowoczesne pokrycie, dlatego rozważaliśmy z żoną ułożenie na dachu prostej dachówki ceramicznej lub cementowej, albo płaskiej blachy na rąbek stojący.

Okazało się, że połacie dachu naszego domu są zbyt płaskie dla dachówki, a ponadto dachówki o prostym kształcie mają wysoką cenę, więc nasz wybór szybko padł na płaską blachę. Rąbek stojący podobał się nam na innych domach. Panele i akcesoria do ich montażu i wykończenia kupiliśmy wprost od producenta, który przywiózł je na działkę. Dekarzy mieliśmy własnych, z polecenia.

Płaska blacha na rąbek stojący - rady i przestrogi:

 • Wygląd dachu z daleka stanowi dekorację domu, o jaką nam chodziło. Chociaż wolelibyśmy, żeby listwy wentylacyjne pod gąsiorami były mniej widoczne z bliska.

  Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy – łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy.

  Panele zostały zamocowane zgodnie z instrukcją, a połacie mają dł. do 4,5 m, dlatego uważamy, a oboje z żoną jesteśmy inżynierami, że akurat trafiliśmy na niedopracowany model paneli i akcesoriów do wykańczania. Prawdopodobnie szerokość paneli, wynosząca 50 cm, jest zbyt duża. Powinniśmy nabyć profil z rąbkiem co 30 cm.
Warto poprosić autora projektu domu o rysunki, dotyczące późniejszej obróbki gzymsów i sposobu poprowadzenia przez nie rynien Właścicielom nie podobają się zbyt widoczne listwy wentylacyjne mocowane pod gąsiorami
Warto poprosić autora projektu domu o rysunki, dotyczące późniejszej obróbki gzymsów i sposobu poprowadzenia przez nie rynien Właścicielom nie podobają się zbyt widoczne listwy wentylacyjne mocowane pod gąsiorami
Blachą na rąbek pokryto również śmietnik z drewutnią w ogrodzie
Blachą na rąbek pokryto również śmietnik z drewutnią w ogrodzie
 • Z pokryciem od początku mieliśmy niefart. Płaskie panele z rąbkiem wyglądają na dachu nieskomplikowanie, jednak podczas ich układania liczą się detale. Pierwszy to taki, że wymierzenia połaci powinno się dokonać dopiero po ułożeniu podkładu, a nie wcześniej. Wtedy producent może przygotować panele na niemal ostateczny wymiar, nie wymagający już na miejscu docinania. 

  Niestety, my nie mogliśmy tak zrobić, ponieważ na pokrycie czeka się aż 2 miesiące, a podkład z folii dachowych nie może tak długo pozostawać bez osłony, bo niszczy się od słońca, gradu. 

  Drugą ważną kwestią jest posługiwanie się specjalnymi narzędziami do jej docinania. Kiedy sam nadzorowałem dekarzy, robili to zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli specjalnymi nożycami. Kiedy zostawali sami, do cięcia prawdopodobnie używali szlifierki kątowej. Naruszyli powłokę ochronną i blacha zardzewiała na krawędziach. Gwarancja na 30 lat przepadła. Ale to nie wszystko. 

  Kiedy po zimie wszedłem na dach, zobaczyłem, że blachę pokrywa brud i zardzewiałe opiłki blachy. Okazało się, że pozostał na niej klej od folii, którą producent zabezpiecza panele na czas transportu. Wcześniej klej był niewidoczny. 

  Oczywiście, zareklamowałem u źródła tę wadę. Producent, po sprawdzeniu, że wszystkie panele w ciągu tygodnia zostały rozfoliowane i trafiły na dach, a nie leżały zafoliowane w słońcu, przysłał do nas ekipę, która umyła panele ręcznie. 

  Konkluzja – przed kupnem paneli na rąbek, trzeba dokładnie przejrzeć fora budowlane i różne oferty oraz ciągle pilnować dekarzy.

 • Dodatkowo popełniliśmy poważny błąd, bo zamiast deskowania pod blachę płaską ułożyliśmy łaty i to najprawdopodobniej jest najważniejszą przyczyną jej "trzepotania".

Płaska blacha na rąbek stojący - koszty:

 • Materiały z orynnowaniem 25 000 zł. 
 • Robocizna 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Proszę poczytać o prawdziwym rąbka stojącym wykonywanym całkowicie ręcznie.  Bądź tytan cynk.

Gość Rafal

13 Paź 2017, 20:48

czy panele były układane na stropodachu? bo ja sie nad nimi zastanawiam ale skoro taki minus ma być to nie bardzo, wolał będę zwykłą blachodachówkę.

Gość Marcin

27 Lip 2017, 15:35

Już raz wyraźnie napisałem, że prawdopodobnie wina leży po niewiedzy dekarzy. Do tego niby blacha, na którą musieli czekać 2 miesiące... Statkiem z Ameryki płynęła niby??

Gość Razmes

20 Lut 2017, 20:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Blachy Pruszyński Ambasadorem Polskiej Gospodarki 2017
Blachy Pruszyński Ambasadorem Polskiej Gospodarki 2017 Firma Blachy Pruszyński otrzymała zaszczytny tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki 2017 w kategorii Najlepsza Jakość. Nagroda jest potwierdzeniem, ...
Wienerberger dokłada kolejną cegiełkę do działalności Fundacji Habitat for Humanity Poland
Wienerberger dokłada kolejną cegiełkę do działalności Fundacji Habitat for Humanity Poland W Polsce współpraca Wienerberger, światowego lidera w produkcji ceramiki budowlanej, z Fundacją Habitat for Humanity Poland ma dwuletnią ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze