Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!

Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!

Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy - łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy. Ale to nie wszystko... - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2011 r.

Dach pokryto panelami o szer. 50 cm z płaskiej blachy powlekanej, uformowanej na rąbek stojący
Dach pokryto panelami o szer. 50 cm z płaskiej blachy powlekanej, uformowanej na rąbek stojący

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 155,7 m2 i garaż 50 m2. Położony w pełnym słońcu.

Dach:

 • Kopertowy, pow. 230 m2, kąt nachylenia 22°, okap o głębokości 60 cm. 
 • Pokrycie – panele z blachy stalowej, uformowanej na rąbek stojący, powlekanej poliestrem w kolorze grafit. Gwarancja 30 lat. 
 • Akcesoria dachowe – wyłaz dachowy. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy stalowej. 
 • Podkład – folie dachowe, ołacenie. 
 • Wykończenie – rynny i rury spustowe z blachy stalowej, średnica 10 cm.

Decyzja: z nowoczesną bryłą domu harmonizuje nowoczesne pokrycie, dlatego rozważaliśmy z żoną ułożenie na dachu prostej dachówki ceramicznej lub cementowej, albo płaskiej blachy na rąbek stojący.

Okazało się, że połacie dachu naszego domu są zbyt płaskie dla dachówki, a ponadto dachówki o prostym kształcie mają wysoką cenę, więc nasz wybór szybko padł na płaską blachę. Rąbek stojący podobał się nam na innych domach. Panele i akcesoria do ich montażu i wykończenia kupiliśmy wprost od producenta, który przywiózł je na działkę. Dekarzy mieliśmy własnych, z polecenia.

Płaska blacha na rąbek stojący - rady i przestrogi:

 • Wygląd dachu z daleka stanowi dekorację domu, o jaką nam chodziło. Chociaż wolelibyśmy, żeby listwy wentylacyjne pod gąsiorami były mniej widoczne z bliska.

  Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy – łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy.

  Panele zostały zamocowane zgodnie z instrukcją, a połacie mają dł. do 4,5 m, dlatego uważamy, a oboje z żoną jesteśmy inżynierami, że akurat trafiliśmy na niedopracowany model paneli i akcesoriów do wykańczania. Prawdopodobnie szerokość paneli, wynosząca 50 cm, jest zbyt duża. Powinniśmy nabyć profil z rąbkiem co 30 cm.
Warto poprosić autora projektu domu o rysunki, dotyczące późniejszej obróbki gzymsów i sposobu poprowadzenia przez nie rynien Właścicielom nie podobają się zbyt widoczne listwy wentylacyjne mocowane pod gąsiorami
Warto poprosić autora projektu domu o rysunki, dotyczące późniejszej obróbki gzymsów i sposobu poprowadzenia przez nie rynien Właścicielom nie podobają się zbyt widoczne listwy wentylacyjne mocowane pod gąsiorami
Blachą na rąbek pokryto również śmietnik z drewutnią w ogrodzie
Blachą na rąbek pokryto również śmietnik z drewutnią w ogrodzie
 • Z pokryciem od początku mieliśmy niefart. Płaskie panele z rąbkiem wyglądają na dachu nieskomplikowanie, jednak podczas ich układania liczą się detale. Pierwszy to taki, że wymierzenia połaci powinno się dokonać dopiero po ułożeniu podkładu, a nie wcześniej. Wtedy producent może przygotować panele na niemal ostateczny wymiar, nie wymagający już na miejscu docinania. 

  Niestety, my nie mogliśmy tak zrobić, ponieważ na pokrycie czeka się aż 2 miesiące, a podkład z folii dachowych nie może tak długo pozostawać bez osłony, bo niszczy się od słońca, gradu. 

  Drugą ważną kwestią jest posługiwanie się specjalnymi narzędziami do jej docinania. Kiedy sam nadzorowałem dekarzy, robili to zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli specjalnymi nożycami. Kiedy zostawali sami, do cięcia prawdopodobnie używali szlifierki kątowej. Naruszyli powłokę ochronną i blacha zardzewiała na krawędziach. Gwarancja na 30 lat przepadła. Ale to nie wszystko. 

  Kiedy po zimie wszedłem na dach, zobaczyłem, że blachę pokrywa brud i zardzewiałe opiłki blachy. Okazało się, że pozostał na niej klej od folii, którą producent zabezpiecza panele na czas transportu. Wcześniej klej był niewidoczny. 

  Oczywiście, zareklamowałem u źródła tę wadę. Producent, po sprawdzeniu, że wszystkie panele w ciągu tygodnia zostały rozfoliowane i trafiły na dach, a nie leżały zafoliowane w słońcu, przysłał do nas ekipę, która umyła panele ręcznie. 

  Konkluzja – przed kupnem paneli na rąbek, trzeba dokładnie przejrzeć fora budowlane i różne oferty oraz ciągle pilnować dekarzy.

 • Dodatkowo popełniliśmy poważny błąd, bo zamiast deskowania pod blachę płaską ułożyliśmy łaty i to najprawdopodobniej jest najważniejszą przyczyną jej "trzepotania".

Płaska blacha na rąbek stojący - koszty:

 • Materiały z orynnowaniem 25 000 zł. 
 • Robocizna 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-16

Zdaniem naszych Czytelników

Już raz wyraźnie napisałem, że prawdopodobnie wina leży po niewiedzy dekarzy. Do tego niby blacha, na którą musieli czekać 2 miesiące... Statkiem z Ameryki płynęła niby??

Razmes

20 Lut 2017, 20:40

Niestety zastosowanie wezszych paneli rowniez nic nie da Tuz przy rabku blacha bedzie halasowac przy silnych wiatrach gdyz brak rabkow rownoleglych do okapu ktore zapobiegaly tzw furgotaniu We Francji uzywa sie maszyny do wykonywania paneli plaskich na rabek ktore przezlobkowuja panel poprzecznie ...

Gość Dekarz-blcharz z Francji

19 Lut 2017, 12:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dach pokryty gontem bitumicznym uszkodzony przez wichurę

Mieszkam na otwartym terenie i po sześciu latach od ułożenia gontu bitumicznego, wichura poderwała kilka pasów na północnej połaci. Dokupiłam nowe, żałując, że nie zrobiłam wcześniej zapasu, bo trochę różnią się kolorystycznie. Tuż po naprawie, wichura znowu je uszkodziła w tym samym miejscu i na strychu pojawił się drobny zaciek... - mówi Giesia, Członkini Klubu Budujących Dom, która dach układała w 2000 r.

topowe produkty

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x