Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi wykończonymi blachą stalową

Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi wykończonymi blachą stalową

Przed budową domu poznałem technologię pokrywania dachów samonośnymi płytami warstwowymi, bo zastosowali je rodzice w hali produkcyjnej. Przekonałem się do niej, widząc, jak szybko powstaje gotowy dach, dobrze zaizolowany i od razu wykończony po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Pomyślałem, że ta technologia nada się do pawilonu z dużym basenem, który planowałem przy własnym domu - mówi Włodek, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2009 r.

Dachy nad domem, garażem i pływalnią, o nachyleniu 27°, pokryto samonośnymi płytami warstwowymi, na zewnątrz i wewnątrz wykończonymi blachą stalową
Dachy nad domem, garażem i pływalnią, o nachyleniu 27°, pokryto samonośnymi płytami warstwowymi, na zewnątrz i wewnątrz wykończonymi blachą stalową

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem oraz z pawilonem basenowym, łączna pow. 345 m2. Położony w pełnym słońcu, przy lesie.

Dach:

 • 2 koperty z kalenicą, pow. 550 m2, kąt nachylenia 27°, okap o głębokości 80 cm. 
 • Pokrycie – samonośne płyty warstwowe, po obu stronach wykończone stalą, z wypełnieniem z pianki poliuretanowej o gr. 20 cm. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy stalowej w kolorze zielonym. 
 • Wykończenie – podbitka z PVC w kolorze białym, rynny i rury spustowe z PVC, w kolorze białym, średnica 12 cm.

Decyzja: przed budową domu poznałem technologię pokrywania dachów samonośnymi płytami warstwowymi, bo zastosowali je rodzice w hali produkcyjnej. Przekonałem się do niej, widząc, jak szybko powstaje gotowy dach, dobrze zaizolowany i od razu wykończony po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Pomyślałem, że ta technologia nada się do pawilonu z dużym basenem, który planowałem przy własnym domu.

Uznałem, że jeśli odpowiednio dobiorę blaszane wykończenie, dach będzie dobrze wyglądał również w części mieszkalnej, a jego budowa będzie szybsza, łatwiejsza i tańsza, bo odpadnie wiele prac związanych w ociepleniem i wykończeniem dachu. Płyty zamówiłem u polskiego producenta, który miał bogatą ofertę kolorystyczną oraz dobrą jakość i ceny.

Znajomy doradził, żeby jako warstwę termoizolacji wykorzystać piankę poliuretanową, a nie wełnę mineralną. Jako wykończenie na zewnątrz wybraliśmy, wspólnie z żoną, blachę stalową w kolorze jasnozielonym, z myślą, żeby harmonizowała z pobliskim lasem i trawnikiem na posesji. Zamówiliśmy przetłoczenia imitujące blachę, łączoną na rąbek stojący. Od strony wnętrz zastosowaliśmy okrycie ze stali pomalowanej na biały kolor i z przetłoczeniami w postaci tzw. mikrofali.

Niski dach z małym kątem nachylenia, z samonośnych płyt warstwowych, wygląda nowocześnie oraz okazał się estetyczny i funkcjonalny w całym budynku, nie tylko na pływalni.

Blacha stalowa z przetłoczeniami w formie tzw. mikrofali wykańcza płyty dachowe od strony wnętrz Obróbki blacharskie na płytach warstwowych oraz mocowania kolektorów słonecznych
Blacha stalowa z przetłoczeniami w formie tzw. mikrofali wykańcza płyty dachowe od strony wnętrz Obróbki blacharskie na płytach warstwowych oraz mocowania kolektorów słonecznych

Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi - rady i przestrogi:

 • Przygotowanie nieskomplikowanej płatwiowej konstrukcji dachu przez murarzy odbyło się szybko i razem z materiałem kosztowało jedynie 8000 zł. Do ułożenia samonośnych płyt dachowych zatrudniłem natomiast fachowca, mającego doświadczenie w stawianiu hal przemysłowych.

  Elementy dachu zostały przygotowane na wymiar w fabryce, lecz trzeba je było przyciąć na dachu. Elementy, starannie zabezpieczone folią, złożyliśmy na placu budowy, a potem przy pomocy wyciągarki wykonawcy transportowali je na dach. Pilnowałem, żeby nie zarysowali przy tym wierzchnich blach, wiedząc, że muszą dobrze wyglądać przez kilkadziesiąt lat. Mimo to powstało kilka rys.

  Wielki dach, łącznie z obróbkami blacharskimi i orynnowaniem, powstał w 10 dni. Do uszczelnienia łączeń płyt używano m.in. pianki montażowej i samoprzylepnej blachy ołowianej, które zakryto obróbkami blacharskimi. Obróbki mocowano na specjalne wkręty – zamówiłem je w odpowiednim kolorze RAL.

  Dach jest szczelny i dobrze wentylowany, bo dekarze przygotowali w płytach otwory wentylacyjne według wskazań architekta budynku, który od razu dopasował konstrukcję dachu do tego rodzaju technologii. Kiedy pada intensywny deszcz, wewnątrz domu słyszymy jednostajny szum, ale nie jest uciążliwy. Na zewnątrz blacha trochę się odbarwiła oraz ubrudziła od lasu, do jej umycia wystarcza silniejszy deszcz.

  Do płyt warstwowych bez problemu monterzy umocowali 11 płaskich kolektorów słonecznych i stelaż z kolektorami próżniowymi – przewody solarne poprowadzili przez przewidziany do tego celu kanał kominowy, a mocowania do dachu uszczelnili samowulkanizującymi się uszczelkami.

Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi - koszty:

 • płyty warstwowe 45 000 zł, 
 • ułożenie i obróbki blacharskie z orynnowaniem wpuszczonym w ściany 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-20

Zdaniem naszych Czytelników

Witam, Od dłuższego czasu zastanawiam się nad możliwością wykonania takiego pokrycia dachowego w parterowym domu z płaskim dachem. Czy jest możliwość otrzymania kontaktu do Pana Włodka? Chciałbym z nim porozmawiać o tym jakie po paru latach widzi wady w takim rozwiązaniu i generalnie ...

Gość Bartek

29 Kwi 2017, 21:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie Budujesz dom? Wymieniasz dach? Doskonale! Wybierz dach Ruukki Finnera, wejdź na stronę mojafinnera.pl i weź udział w konkursie, w którym ...
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...

Dach pokryty blachodachówką - trafiliśmy na fachowych dekarzy

Dekarze sprawdzili się. Obróbki blacharskie nie przeciekają. Tylko raz, z powodu silnego wiatru i zacinającego deszczu, woda dostała się do kominka wentylacyjnego i w pokoju pojawił się zaciek. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny - mówią Agnieszka i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dach układali w 2009 r.

topowe produkty

Finnera® - blachodachówka idealna na każdy dach

Innowacyjny model stalowego pokrycia dachowego Finnera sprawi, że każdy dach będzie nie tylko piękny, lecz także wyjątkowo trwały i praktyczny. Nowatorskie wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza umożliwia uzyskanie zadziwiająco gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x