Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Jak wybrać kształt i pokrycie dachu?

Dach, to element domu, który nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także ważną funkcję architektoniczną. Ma być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.

Jak wybrać kształt i pokrycie dachu?

KSZTAŁT MA ZNACZENIE

Kształt dachu (ale i kąt nachylenia, a czasami nawet kolor), musi być zgodny z wymaganiami stawianymi przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W Polsce najpopularniejsze są dachy spadziste. Stanowią integralną część elewacji budynku, dlatego mają duży wpływ na jego wygląd.

Najlepiej sprawdzają się dachy dwuspadowe – przy większej liczbie połaci wzrasta ryzyko popełnienia błędów podczas prac dekarskich, które mogą skutkować przeciekami. Przy mniej skomplikowanych kształtach jest też mniej problemów podczas eksploatacji – woda deszczowa nie napotyka na przeszkody w postaci załamań połaci, a śnieg nie zatrzymuje się w koszach, które mają dachy wielopołaciowe.

Dachy płaskie wykonuje się obecnie rzadziej. Niektórym kojarzą się bowiem z domami-kostkami, które dominowały w polskim budownictwie w latach 70. ubiegłego wieku. Takiego rozwiązania nie należy jednak przekreślać, ponieważ bardzo dobrze pasuje do budynków o nowoczesnej bryle.

Dodatkową zaletą jest to, że na płaskiej powierzchni można urządzić tzw. zielony dach czy taras. Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant, powinniśmy pomyśleć o skutecznym systemie odprowadzania wody, a podczas eksploatacji – pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu.

POKRYCIA DACHOWE

Blachodachówkę układa sie szybko i łatwo szczególnie na nieskomplikowanych dachach
Blachodachówkę układa sie szybko i łatwo szczególnie na nieskomplikowanych dachach. fot. RUUKKI

Istotną rolę przy wyborze pokrycia dachowego odgrywa kąt nachylenia dachu. Dla poszczególnych rodzajów materiałów zalecane są różne kąty nachylenia, lecz generalna zasada jest taka: im kąt mniej stromy, tym szczelniejszym materiałem musi być przykryty dach. Ważna jest również konstrukcja więźby – im mniej wytrzymała, tym lżejsze ma być przekrycie.

Do pokryć lekkich należy blacha dachowa i gonty bitumiczne, natomiast do ciężkich zalicza się dachówki cementowe i ceramiczne oraz strzechę. Z kolei kształt dachu jest istotny ze względu na konieczność dopasowania do niego pokrycia. Poza tym parametr ten ma wpływ na ilość odpadów materiału pokryciowego podczas prowadzenia prac dekarskich.

Do krycia dachów przeznaczone są rozmaite materiały. W naszym kraju najpopularniejsze są dachówki ceramiczne. Znane od wieków i cenione za naturalność oraz wyjątkową trwałość – mogą służyć nawet ponad 100 lat. Wytwarza się je z gliny i mączki ceglanej lub kwarcu. Dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć dachy o skomplikowanych kształtach. Niestety, są bardzo ciężkie, dlatego można je kłaść tylko na konstrukcjach o właściwej wytrzymałości.

Tańszym odpowiednikiem dachówek ceramicznych są modele cementowe. Z wyglądu trudno je od siebie odróżnić, choć ich budulec stanowi nie glina, a barwiony beton. Charakteryzują się podobną trwałością, ale są lżejsze i większe od dachówek ceramicznych.

Innym popularnym materiałem są blachodachówki. Powstają z wytłoczenia blachy tak, aby pokrycie przypominało dachówki. Ich wierzchnią warstwę okrywa się wieloma warstwami powłok ochronnych i ozdobnych. Są lekkie, układa się je szybko i łatwo, szczególnie na dachach o nieskomplikowanych kształtach.

Kolejny materiał, płaskie blachy dachowe, wytwarzane są ze stali, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego i miedzi. Pokrywa się je rozmaitymi warstwami ochronnymi. Najczęściej wybierane są blachy stalowe powlekane, a najpospolitszym sposobem łączenia arkuszy jest rąbek stojący. Są bardzo lekkie, łatwe i szybkie w montażu. Ich wadą jest słaba izolacyjność akustyczna.

Z kolei gonty bitumiczne produkowane są z włókien nasycanych bitumem. Ich zewnętrzną warstwę stanowią różnego rodzaju posypki, zaś spodnia płaszczyzna jest samoprzylepna. Są lekkie, łatwe w obróbce i proste w montażu. Można je układać także na skomplikowanych dachach.

Do łask wraca stosowana przed laty strzecha. Świetnie pasuje do budynków o tradycyjnej architekturze, wyjątkowo dobrze prezentuje się na dachach stromych. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i świetnymi właściwościami akustycznymi. Wadą tego materiału jest duży ciężar.

PRAWIDŁOWE WYKONANIE

Dach jest narażony na działanie deszczu, śniegu, wiatru i silnego nasłonecznienia, dlatego musi być poprawnie zaizolowany. Jeśli znajduje się pod nim pomieszczenie mieszkalne, niezbędne będzie wyposażenie go w izolację cieplną.

Niestety, podczas prac dekarskich często dochodzi do błędów, na tym etapie należy zatem wyjątkowo pilnować staranności robót. Uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na prawidłową kolejność warstw izolacyjnych, szczelne mocowanie paroizolacji, odpowiednią grubość ocieplenia, staranne zamocowanie pokrycia dachowego i dokładne wykonanie obróbek blacharskich.

Podczas prac dekarskich, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wykonanie obróbek blacharskich
Podczas prac dekarskich, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wykonanie obróbek blacharskich. fot. RÖBEN

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Kształt dachu, kąt nachylenia i kolor pokrycia muszą odpowiadać wymaganiom stawianym przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. (fot. WIENERBERGER)

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Akcesoria do systemu rynnowego w pytaniach i odpowiedziach

Aby system rynnowy działał sprawnie, a zbierana przezeń woda trafiała w przewidziane miejsce, potrzebne są zazwyczaj dodatkowe akcesoria i instalacje. Warto rozważyć ich montaż i odpowiednio wcześnie je zaplanować – niektóre z rozwiązań wymagają bowiem uwzględnienia w projekcie domu.

topowe produkty

Prace dekarskie z MFP®

Przy budowie dachów potrzebne są skuteczne i niezawodne rozwiązania - takie, które nie komplikują prac i pozwalają na uniknięcie błędów czy usterek. Płyty MFP®, ze względu na swoje znakomite parametry oraz prostotę stosowania, to produkt idealny do zastosowań dekarskich.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
BRAAS wprowadza gwarancję systemową na dach
BRAAS wprowadza gwarancję systemową na dach Firma Monier BRAAS wprowadza od kwietnia 2017 roku gwarancję systemową na dach wykonany z użyciem oryginalnych produktów BRAAS. Jest to pierwsza ...
Blachodachówka Ruukki Adamante - elegancki i wyraźny kształt
Blachodachówka Ruukki Adamante - elegancki i wyraźny kształt Blachodachówka Ruukki Adamante doskonale podkreśli charakter każdego domu oraz zaspokoi gusta najbardziej wymagających klientów. To nowoczesny ...
Galeco na targach BUDMA 2017
Galeco na targach BUDMA 2017 W dniach od 7-10 lutego w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Cykliczne wydarzenie gromadzi każdego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x