Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Aktualności


Galeco radzi: jakie wybrać rynny do domu jednorodzinnego?

Jak przystało na każdy przemyślany zakup, tak samo w przypadku systemu orynnowania pojawia się wiele pytań, na które nie każdy potrafi sobie sam odpowiedzieć. Analizując najpopularniejsze zapytania pojawiające się na formach znajdujemy na nie rzetelne odpowiedzi. 

Galeco radzi: jakie wybrać rynny do domu jednorodzinnego?

Jak prawidłowo określić wielkość rynien i dobrać ich rozmiar?

Decydując o wyborze orynnowania należy najpierw rozpocząć od obliczenia powierzchni dachu, z którego wodę opadową będzie odprowadzał system rynnowy. Wszystko po to, aby  upewnić się, że rynny i rury spustowe odbiorą wodę z dachu naszego budynku. Można się o tym przekonać, obliczając tzw. efektywną powierzchnię dachu. Należy posłużyć się wzorem:

EPD = (B+C/2) × długość dachu(m)
B – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (m)
C – wysokość dachu (m)

Jaki materiał wybrać?

Stal i PVC to surowce wykorzystywane do produkcji rynien, najchętniej wybierane przez inwestorów. Rynny ze stali cechuje wysoka wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych, dlatego zalecana jest do montażu w miejscach szczególnie narażonych na występowanie intensywnych zjawisk pogodowych. Natomiast w przeciwieństwie do produktów ze stali – rynny z PVC nie wymagają czynności konserwacyjnych. Nieplastyfikowany polichlorek winylu, z którego są wykonane jest odporny na uderzenia.

Dodatkowo rynny z PVC są zalecane jako najwłaściwsze rozwiązanie w rejonach nadmorskich o ostrym, surowym klimacie, ponieważ ich powierzchnie pokrywają specjalne substancje takie jak np. akryl. Choć materiał PVC uznawany jest za surowiec podatny na odbarwienia słoneczne – to producenci systemów rynnowych znaleźli rozwiązania pozwalające na zniwelowanie negatywnych działań promieniowania UV. Wśród takich metod znajduje się specjalna powłoka ochronna "UV Protect" dzięki której zwiększa się żywotność systemów wykonanych z nieplastyfikowanego polichlorku winylu.

Jakie są koszty zakupu orynnowania?

Najtańszym systemem dostępnym na rynku są orynnowania wykonane z PVC. Nie każdy jednak wie, że orynnowanie, że stali nie różni się w drastycznie cenowo od swojego surowcowego konkurenta. Np. patrząc na koszty orynnowania u producenta Galeco – między systemami różnice wynoszą do 500 zł! Do ceny kompletnego systemu trzeba doliczyć koszt montażu. Średnio jest to 20-50 zł za 1 m orynnowania.

Czy montaż podbitki jest konieczny?

Podbitka dachowa nie jest elementem konstrukcyjnym dachu czy całego budynku, ale pełni przede wszystkim funkcje ochronne i estetyczne. Dlatego też wykonawcy i producenci podbitek zalecają ich montaż. Inwestor jednak nie ma obowiązku zabudowy okapu dachowego. Podejmując taką decyzję należy jednak pamiętać o tym, aby wszelkie wystające drewniane elementy takie jak krokwie itp. zostały odpowiednio wyczyszczone oraz zaimpregnowane. Niestety taki zabieg nie zagwarantuje nam całkowitej ochrony okapu przed zawilgoceniem, nasłonecznieniem czy też przed ingerencją ptaków i owadów.

Jakiego producenta wybrać?

Wybierając system rynnowy warto zainwestować w ten, od pewnego i sprawdzonego producenta. Chodzi przecież o bezpieczeństwo całego domu. Do grupy firm, które cieszą się zaufaniem inwestorów zdecydowanie należy firma z podkrakowskich Balic, czyli Galeco. Co wyróżnia ją na tle konkurencji? Przede wszystkim jakość wykonania surowców, fakt, że cała produkcja odbywa się w Polsce, dostępność materiałów, a przede wszystkim system gwarancyjny. Gwarancja na rynny ze stali wynosi 35 lat, natomiast w przypadku rynien z tworzywa PVC gwarancja udzielana jest na 15 lat na uszkodzenia mechaniczne oraz 5 lat na stabilność koloru.

Każda zgłaszana reklamacja rozpatrywana jest z zasady na korzyść kupującego w szybkich terminach. Dodatkowo firma wdrożyła system o nazwie "Galeco Assistance". Każdorazowo w przypadku braku kilku elementów, inwestor może zamówić kształtkę bezpośrednio w sklepie internetowym firmy, a w  ciągu 24 godzin brakujący element zostanie dostarczony kurierem we wskazane miejsce. To swoista korzyść dla każdego kupującego system rynnowy!

 

Firma powiązana: Galeco
aktualizacja: 2016-10-03

Dodaj komentarz

Jak wybrać kształt i pokrycie dachu?

Dach, to element domu, który nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także ważną funkcję architektoniczną. Ma być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.

topowe produkty

Dachówki ceramiczno–metalowe Gerard Roofing Systems

Dachówki Gerard Roofing Systems to gwarancja jakości. Wykonane z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej, są trwałe i bezpieczne. Producent daje na nie aż 50 lat gwarancji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Galeco na targach BUDMA 2017
Galeco na targach BUDMA 2017 W dniach od 7-10 lutego w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Cykliczne wydarzenie gromadzi każdego ...
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym Aby woda mogła być efektywnie odbierana z rynien i kierowana do rury spustowej – niezbędny jest dobrze dopasowany odpływ. Ma to szczególne ...
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood Aby dostarczać inwestorom najlepsze rozwiązania dachowe, dopasowane do potrzeb współczesnej architektury, firma Blachotrapez sukcesywnie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x