Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

Co może powodować przeciek w rynnach i jak to naprawić?

Zauważyłem, że w jednym miejscu rynna zaczęła przeciekać, choć nie widać pęknięcia ani dziury. Rynny na plastikowe wymieniono 5 lat temu, wstawiając je w stare haki mocujące. Co może powodować przeciek i jak to naprawić?

Co może powodować przeciek w rynnach i jak to naprawić?

Odpowiedź eksperta: Przeciek spowodowany jest prawdopodobnie nieszczelnością na połączeniu złączki z rynną w wyniku rozsunięcia się tych elementów lub uszkodzenia uszczelki. Ponieważ rynny narażone są na znaczne zmiany temperatury ulegają ruchom termicznym – cyklicznie kurczą się i rozszerzają. Szczególnie duże zmiany długości wykazują rynny plastikowe, co przyczynia się do rozszczelnienia połączeń. Takiemu zjawisku sprzyja nierównomierne nagrzewanie się orynnowania.

Przykładowo, część długości rynny jest stale zacieniona, a inna wystawiona na intensywne promieniowanie słoneczne. Powodem kłopotów bywają też zbyt małe zakłady na połączeniach. W opisanej sytuacji, dodatkowo do rozszczelnienia może przyczyniać się sztywne zamocowanie w uchwytach, bez możliwości przesuwu. To prawdopodobne, bo pozostawiono stare haki, które nawet przy tych samych nominalnych średnicach rynien różnych producentów mogą się minimalnie różnić. W efekcie jeden z odcinków rynny będzie wysuwał się ze złączki, kiedy dochodzi do skurczu materiału i nie powróci do poprzedniego położenia po rozszerzeniu w wyniku nagrzania. Decyzję o sposobie naprawy można będzie podjąć po sprawdzeniu stanu zamocowania rynien i ich połączeń. Likwidację przecieku zapewni poprawienie nieszczelnego połączenia poprzez przesunięcie złączki z ewentualną korektą ułożenia rynny i wymianą uszczelki.

Nie można też wykluczyć pęknięcia lub odłamania się zaczepu złączki, co skutkuje brakiem docisku uszczelki i taki element trzeba wymienić. Docelowo należy liczyć się z koniecznością wymiany rynajz na oryginalne dla tego systemu rynnowego, jeśli kolejne przecieki pojawią się po 1–2 lata użytkowania. Ich wymiana nie będzie kłopotliwa, jeżeli są mocowane do deski czołowej, albo można ją zamontować. Jeśli jednak uchwyty mocowane były pod pokryciem dachowym, to konieczny będzie częściowy jego demontaż w rejonie okapu.

Cezary Jankowski
fot. Galeco

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie Budujesz dom? Wymieniasz dach? Doskonale! Wybierz dach Ruukki Finnera, wejdź na stronę mojafinnera.pl i weź udział w konkursie, w którym ...
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...

Remont konstrukcji i pokrycia dachu - praktyczne porady

Każdy dach wymaga co pewien czas remontu. Jego zakres zależy od tego, jak poważne są usterki. Najmniej pracochłonna jest likwidacja drobnych nieszczelności i wymiana pojedynczych elementów uszkodzonego pokrycia. Znacznie więcej środków i nakładów pracy pochłonie ocieplenie konstrukcji czy ułożenie nowego materiału dachowego. Jeśli zaś bardzo zniszczona jest także więźba, trzeba przygotować się na duże wydatki i poważny remont.

topowe produkty

Nowa Linia Dachówek Prestige Ultimetal

Prestige Ultimetal to nowa linia dachówek z pokryciem metalowym, o innowacyjnym metalowym wykończeniu i w nowych kolorach, które wydobędą piękno dachu i elewacji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x