Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?

Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia... - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?

Dom: dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 43°, pokryty dachówką ceramiczną.

Okna dachowe:

 • Wysokoosiowe, wymiary 70 × 140 cm. 
 • Ramy z PVC, w kolorze białym, pakiet dwóch szyb energooszczędnych. 
 • Akcesoria – rolety wewnętrzne, plisowane, całkowicie zaciemniające i z ekranem przeciwsolarycznym. 
 • Lokalizacja – na wschodniej i zachodniej połaci dachu.

Montaż: wykonali dekarze, przy kilku pogrupowanych oknach zastosowali kołnierze uszczelniające typu combi. Rolety wewnętrzne mąż zamontował samodzielnie.

Niektóre okna pogrupowano i na ich połączeniu zastosowano kołnierz uszczelniający typu combi
Niektóre okna pogrupowano i na ich połączeniu zastosowano kołnierz uszczelniający typu combi.

Decyzja: projekt domu przewidywał na poddaszu same okna dachowe. Jest ich aż 8, więc postanowiliśmy, że kupimy okna z plastiku wielokomorowego i usztywnionego stalą, bo lepiej od drewna wytrzymują trudne warunki i nie potrzebują konserwacji. Łatwo się je myje. W punkcie dekarskim, w którym zamawialiśmy pokrycie dachowe, doradzono nam model wysokoosiowy, czyli z osią obrotu na ¾ wysokości skrzydła, bo takie rozwiązanie pozwala na superwygodne korzystanie z okna i mycie.

Oferowano 15 lat gwarancji na różne elementy okna i to nas przekonywało do zakupu. Kolejną zachętą był dobry stosunek jakości do ceny. Okna zamontowaliśmy na wysokości wskazanej w projekcie budynku.

Okno dachowe z roletą wewnętrzną

Wysokoosiowe okna dachowe - rady i przestrogi:

 • Dzięki dolnej ramie na wys. 1,30 m, dorosły człowiek dobrze widzi panoramę za oknem. Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia. Solidne okucia, które ryglują skrzydła w trzech miejscach, płynnie działają bez żadnej konserwacji.

  Jedynie w naszej sypialni – tu okna są na zachodniej połaci – nieco się rozszczelniły w górnej części. Przy wietrznej pogodzie czujemy nawiew zimnego powietrza. W zimie odwróciliśmy pozycję spania, z uwagi na odczuwalny chłód przy najniższych zimowych temperaturach. Na zgłoszone u producenta uwagi dotyczące nieszczelności w przypadku silnych zachodnich wiatrów otrzymaliśmy informację, że to raczej nie wina uszczelek, tylko kwestia regulacji okna. Pracownicy podali mężowi instrukcję, jak to zrobić. Teraz, kiedy jest cieplej, wezwiemy ich na fachowy przegląd.

 • W 2015 r. zamontowaliśmy na oknach rolety. Nie są firmowe, zamówiliśmy je u innego producenta. Był to strzał w dziesiątkę – zatrzymują ok. 70% gorąca, pewnie dzięki ekranowi z aluminium i grubszej zaciemniającej tkaninie. Zastanawiamy się jednak, czy nie dodać na zewnątrz skrzydeł markiz z siatki, bo spełniają podobną rolę, lecz nie zasłaniają widoków.

Wysokoosiowe okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne rolety (montaż własny) – 1600 zł (200 zł/szt.).

Okno dachowe wysokoosiowe

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dolna krawędź okna z klamką jest na wys. 1,3 m, co pozwala oglądać widoki i wygodnie operować skrzydłem.

aktualizacja: 2017-05-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński 7 czerwca 2017 r. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie odbył się finał 28 Edycji Medalu Europejskiego. Podczas ...
Płyty termoizolacyjne THERMANO
Płyty termoizolacyjne THERMANO THERMANO to płyty termoizolacyjne zapewniające najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród powszechnie stosowanych materiałów ...
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017 Podczas XIII edycji Gali "Budowlana Marka Roku" przyznano wyróżnienia markom przez lata cieszącym się uznaniem wykonawców. Również w tym ...

Dachówki Gerard Roofing - gwarancja trwałości

Od ponad 60 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych powlekanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czterema zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech).

topowe produkty

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparoprzepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych. 
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze