Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?

Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia... - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?

Dom: dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 43°, pokryty dachówką ceramiczną.

Okna dachowe:

 • Wysokoosiowe, wymiary 70 × 140 cm. 
 • Ramy z PVC, w kolorze białym, pakiet dwóch szyb energooszczędnych. 
 • Akcesoria – rolety wewnętrzne, plisowane, całkowicie zaciemniające i z ekranem przeciwsolarycznym. 
 • Lokalizacja – na wschodniej i zachodniej połaci dachu.

Montaż: wykonali dekarze, przy kilku pogrupowanych oknach zastosowali kołnierze uszczelniające typu combi. Rolety wewnętrzne mąż zamontował samodzielnie.

Niektóre okna pogrupowano i na ich połączeniu zastosowano kołnierz uszczelniający typu combi
Niektóre okna pogrupowano i na ich połączeniu zastosowano kołnierz uszczelniający typu combi.

Decyzja: projekt domu przewidywał na poddaszu same okna dachowe. Jest ich aż 8, więc postanowiliśmy, że kupimy okna z plastiku wielokomorowego i usztywnionego stalą, bo lepiej od drewna wytrzymują trudne warunki i nie potrzebują konserwacji. Łatwo się je myje. W punkcie dekarskim, w którym zamawialiśmy pokrycie dachowe, doradzono nam model wysokoosiowy, czyli z osią obrotu na ¾ wysokości skrzydła, bo takie rozwiązanie pozwala na superwygodne korzystanie z okna i mycie.

Oferowano 15 lat gwarancji na różne elementy okna i to nas przekonywało do zakupu. Kolejną zachętą był dobry stosunek jakości do ceny. Okna zamontowaliśmy na wysokości wskazanej w projekcie budynku.

Okno dachowe z roletą wewnętrzną

Wysokoosiowe okna dachowe - rady i przestrogi:

 • Dzięki dolnej ramie na wys. 1,30 m, dorosły człowiek dobrze widzi panoramę za oknem. Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia. Solidne okucia, które ryglują skrzydła w trzech miejscach, płynnie działają bez żadnej konserwacji.

  Jedynie w naszej sypialni – tu okna są na zachodniej połaci – nieco się rozszczelniły w górnej części. Przy wietrznej pogodzie czujemy nawiew zimnego powietrza. W zimie odwróciliśmy pozycję spania, z uwagi na odczuwalny chłód przy najniższych zimowych temperaturach. Na zgłoszone u producenta uwagi dotyczące nieszczelności w przypadku silnych zachodnich wiatrów otrzymaliśmy informację, że to raczej nie wina uszczelek, tylko kwestia regulacji okna. Pracownicy podali mężowi instrukcję, jak to zrobić. Teraz, kiedy jest cieplej, wezwiemy ich na fachowy przegląd.

 • W 2015 r. zamontowaliśmy na oknach rolety. Nie są firmowe, zamówiliśmy je u innego producenta. Był to strzał w dziesiątkę – zatrzymują ok. 70% gorąca, pewnie dzięki ekranowi z aluminium i grubszej zaciemniającej tkaninie. Zastanawiamy się jednak, czy nie dodać na zewnątrz skrzydeł markiz z siatki, bo spełniają podobną rolę, lecz nie zasłaniają widoków.

Wysokoosiowe okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne rolety (montaż własny) – 1600 zł (200 zł/szt.).

Okno dachowe wysokoosiowe

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dolna krawędź okna z klamką jest na wys. 1,3 m, co pozwala oglądać widoki i wygodnie operować skrzydłem.

aktualizacja: 2017-05-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie
Wybierz dach Ruukki Finnera i weź udział w konkursie Budujesz dom? Wymieniasz dach? Doskonale! Wybierz dach Ruukki Finnera, wejdź na stronę mojafinnera.pl i weź udział w konkursie, w którym ...
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...

Dachówki Gerard Roofing - gwarancja trwałości

Od ponad 60 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie powlekanych, wytłaczanych powlekanych dachówek metalowych z posypką skalną i największym producentem na świecie, z czterema zakładami produkcyjnymi (w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Malezji i na Węgrzech).

topowe produkty

Dachówki ceramiczno–metalowe Gerard Roofing Systems

Dachówki Gerard Roofing Systems to gwarancja jakości. Wykonane z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej, są trwałe i bezpieczne. Producent daje na nie aż 50 lat gwarancji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x