Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Montaż wełny o grubości 40 cm? Teraz możliwy dzięki wieszakom firmy Metpol! ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać poprawnego wykonania ocieplenia ściany oraz poddasza, przez które może uciekać od 10-25 procent cennego ciepła. Warto poświęcić uwagę i czas na odpowiedni wybór materiałów potrzebnych na tym etapie prac budowlanych.

Montaż wełny o grubości 40 cm? Teraz możliwy dzięki wieszakom firmy Metpol!

Decydując się na konkretne rozwiązania technologiczne należy pamiętać o przepisach, które określają jakie parametry powinna spełniać termoizolacja zarówno ścian zewnętrznych jak i dachu. Ruch ciepła w górę jest intensywniejszy i dlatego przepisy dotyczące dachu są bardziej restrykcyjne.

Od kilku lat obserwujemy zmiany tych regulacji. Prawo zmierza do tego by ograniczać straty ciepła przez przegrody. W efekcie wybór materiałów budowlanych o najlepszych parametrach termoizolacyjnych stanie się koniecznością. Jednym z wyrobów stosowanych przy ociepleniu poddasza jest wieszak do poddaszy. Standardowa długość wieszaków, z których wykonawcy mogli dotychczas korzystać to 200 i 270 mm. Te parametry pozwalają uzyskać maksymalną grubość ocieplenia do 30 cm. Pojawienie się na rynku wieszaka do poddaszy Pro o długości 350 mm pozwala na wykonanie grubszej warstwy termoizolacji.

Jaki materiał do ocieplenia poddasza?

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w Polsce jest wełna mineralna. Na rynku dostępne są wełny zarówno o różnych właściwościach jak i grubościach. Coraz częściej inwestorzy nalegają by zwiększyć grubość warstwy ocieplenia - dzięki czemu zatrzymają więcej ciepła w domu i obniżą swoje rachunki za ogrzewanie. Wełna mineralna układana jest najczęściej między krokwiami i pod krokwiami.

Ocieplenie między krokwiami

Grubość wełny umieszczanej między krokwiami uzależniona jest od typu konstrukcji dachu i wysokości krokwi.

Ruszt z wieszakiem do poddaszy 350 mm Warstwy wełny mineralnej - między krokwiami i pod krokwiami
Ruszt z wieszakiem do poddaszy 350 mm Warstwy wełny mineralnej -
między krokwiami i pod krokwiami

Podczas montażu termoizolacji należy pamiętać o różnicach wynikających z tego z jakich materiałów wykonane zostało krycie wstępne. Jeśli zastosowaliśmy paraizolacyjny materiał np. papę, to wówczas należy pamiętać o konieczności pozostawienia wentylacyjnej szczeliny powietrznej (3-4 cm) w przestrzeni między krokwiami. Dzięki niej zapewnimy prawidłową wentylację i odprowadzimy nadmiar wilgoci z warstwy izolacyjnej - przypomina Mateusz Józefiak, specjalista ds. jakości w firmie Metpol W przypadku zastosowania krycia wstępnego w postaci membrany paroprzepuszczalnej szczelina nie jest konieczna. W praktyce grubość tej warstwy to najczęściej ok 15 cm.

Ocieplenie pod krokwiami

Pozostałą część termoizolacji umieszczamy pod krokwiami, wypełniając przestrzeń powstałą pomiędzy rusztem wykonanym z profili CD 60 i spodem krokwi. Jeśli do budowy rusztu użyliśmy standardowych wieszaków do poddaszy o długościach 200 lub 270 mm, to grubość tej warstw wynosi 10-15 cm. Wówczas łączna grubość warstwy termoizolacji to 25-30 cm. Dotychczas dużym wyzwaniem dla wykonawców było zwiększenie grubości izolacji o kolejne 10 cm. Pojawienie się na rynku dłuższych wieszaków znacznie ułatwi ich pracę. Jak wiadomo, im wieszak dłuższy tym warstwa będzie grubsza i efekt izolacyjności dachu lepszy.

Wieszak do poddaszy 350 mm PRO

Wpięcie w profil CD Zaczep do wełny
Wpięcie w profil CD Zaczep do wełny

Wieszak do poddaszy, zwany wieszakiem grzybkowym, jest chętnie wykorzystywany do montażu rusztu na poddaszu. Nowy wymiar wieszaka - długość 350 mm, daje możliwość montażu grubszej wełny niż dotychczas. Jest to najdłuższy z oferowanych przez Metpol wieszaków do poddaszy. Teraz 40 cm izolacja nie stanowi już problemu.

Zaczep do wełny, który jest dodatkową zaletą nowego wieszaka, to rozwiązanie, które ułatwia pracę wykonawcy podczas montażu termoizolacji. Zaczep służy do przytrzymania wełny układanej pod krokwiami - dotychczas musiał wykonywać czasochłonne sznurowanie. Wieszak był projektowany z myślą o tym by ułatwić jego wpięcie w profil CD. Monterzy, którzy testowali produkt, potwierdzili, że dzięki niemu łatwiej wykonać montaż izolacji.

Inwestor, który chce mieć pewność, że prace zostały wykonane poprawnie i z myślą o jego bezpieczeństwie, doceni fakt, że wieszak do poddaszy Pro zapewnia stabilną konstrukcję i ogranicza powstanie pęknięć.

Dom energooszczędny

Zmiany w przepisach, które obowiązują od 2017 roku i będą kontynuowane w 2021 roku ukierunkowują producentów materiałów budowlanych na szukanie rozwiązań spełniających standardy domów energooszczędnych. Wykonawcy chcąc spełnić nowe wymogi, muszą sięgać po wyroby, dzięki którym inwestor będzie mógł ograniczać straty ciepła i zmniejszyć koszty utrzymania domu. Jeśli wykonawca zdecyduje się na ocieplenie wełną mineralną o znacznych grubościach, wówczas warto sięgnąć po najdłuższy z oferowanych wieszaków na rynku - wieszak do poddaszy 350 mm Pro - wyjaśnia Mateusz Józefiak.

www.metpol.pl
aktualizacja: 2017-06-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński 7 czerwca 2017 r. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie odbył się finał 28 Edycji Medalu Europejskiego. Podczas ...
Płyty termoizolacyjne THERMANO
Płyty termoizolacyjne THERMANO THERMANO to płyty termoizolacyjne zapewniające najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród powszechnie stosowanych materiałów ...
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017 Podczas XIII edycji Gali "Budowlana Marka Roku" przyznano wyróżnienia markom przez lata cieszącym się uznaniem wykonawców. Również w tym ...

Po 10 latach użytkowania drewniane okna dachowe wyglądają jak nowe

Minęło 10 lat, a okna w dachu wyglądają jak nowe. Drewno nie wymaga konserwacji, uszczelki nie sparciały, zawiasy się nie rozregulowały. Klamka na dolnej ramie okna lekko działa... - mówi Adam, Członek Klubu Budujących Dom, który okna dachowe użytkuje od 2007 r.

topowe produkty

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze