Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

Jak zadbać o szczelność dachu?

Odpowiedź eksperta: Głównym czynnikiem osłabiającym trwałość konstrukcji dachowej jest wilgoć. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie dachu przed przedostawaniem się wody do jego wewnętrznej struktury.

Jak zadbać o szczelność dachu?

Układane na dachach stromych dachówki ceramiczne (kąt nachylenia powinien przekraczać 22°), zapewniają swobodny spływ wody po pokryciu dachowym siłą grawitacji. Na szczelność dachu wpływ ma też prawidłowo wykonane wstępne krycie dachu. Dla dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 22°, konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających, w postaci pełnego deskowania i papy. Takie wykonanie konstrukcji pozwala na układanie dachówek nawet na dachu o 10° kącie nachylenia, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej szczelności.

Kluczowe jest uszczelnienie miejsc, które w jakiś sposób wystają poza płaszczyznę dachu lub przerywają regularność ułożenia dachówek np. okna dachowe i kominy. W ich przypadku niezbędne jest zastosowanie kołnierzy uszczelniających odprowadzających wodę deszczową poza okno dachowe oraz uzupełniających ocieplenie okna dachowego powyżej łat, a także materiałów do podklejania membran. Dodatkową ochronę należy zastosować także w kalenicy, która pełni bardzo ważną funkcję w procesie wentylacji pokrycia dachowego. Jej obróbka musi być wykonana z uwzględnieniem optymalnej równowagi pomiędzy szczelnością, a swobodą przepływu powietrza. Zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy uszczelniająco-wentylującej, wykonanej z nieprzepuszczającego wody materiału, ale posiadającej jednocześnie niewielkie szczeliny, wspomagające wentylację.

Dobra, a przy tym szczelna wentylacja, pozwala uniknąć lub zminimalizować konieczność renowacji pokrycia dachowego. Wilgoć może doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych dachu, a nadmiar pary wodnej stanowi poważne zagrożenie dla stabilności więźby dachowej. Dodatkowo jej wpływ może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Nasiąknięta wilgocią wełna mineralna traci swe optymalne właściwości i przestaje stanowić skuteczną warstwę izolacji cieplnej.

Roman Tereszczak
Kierownik Regionu
RŐBEN Ceramika Budowlana
fot. Röben

aktualizacja: 2017-06-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
OKPOL prezentuje PGC A1 - okno uchylne do dachów płaskich
OKPOL prezentuje PGC A1 - okno uchylne do dachów płaskich Z myślą o odważnych i nieszablonowych projektach powstało PGC A1 - okno, które sprosta wymaganiom architekta, oprze się zmiennej aurze, ...
CREATON Polska w nowej odsłonie: 4 linie produktowe pod jedną marką
CREATON Polska w nowej odsłonie: 4 linie produktowe pod jedną marką Firma CREATON Polska sp. z o.o. wprowadza zmiany w zakresie swojej oferty. W portfolio marki CREATON znajdą się cztery linie produktów. Obok ...
Preparat SILBRUK do impregnacji betonowej kostki brukowej
Preparat SILBRUK do impregnacji betonowej kostki brukowej SILBRUK to nowoczesny środek, który głęboko penetruje strukturę betonu i poprawia jego odporność na zabrudzenia. Wzmacnia kolor podłoża, ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze