Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Szybko poznałem wady systemu rynnowego z PVC

Szybko poznałem wady systemu z PVC. Pod wpływem wysokiej temperatury rynny zaczęły się rozszerzać i "strzelać", a złączki rozszczelniać. Gumowe uszczelki na złączkach przetrwały gorąco sięgające 40–50°C oraz silny mróz przez góra 2 lata, potem zaczęły przepuszczać wodę... - mówi Janusz, który wraz z Basią, są Członkami Klubu Budujących Dom, a system rynnowy i akcesoria dachowe założyli w 2003 r.

Szybko poznałem wady systemu rynnowego z PVC
Orynnowanie

Dach: kopertowy, pokryty dachówką cementową; nachylenie 37°.

System rynnowy:

 • Z PVC. 
 • Rynny – półokrągłe o przekroju 125 mm. 
 • Rury spustowe – okrągłe o średnicy 80 mm. 
 • Lokalizacja – przy narożnikach budynku. 
 • Sposób odprowadzenia wody z dachu – na powierzchnię gruntu.

Akcesoria dachowe: do wentylacji taśmy, dachówki i kominki, ponadto prefabrykowane przejście instalacyjne dla anteny TV, płotki przeciwśnieżne.

Decyzja: orynnowanie z plastiku od naszego producenta miało dobre notowania, głównie dlatego je wybraliśmy. Drugim powodem była lokalizacja domu w lesie. Sosny rosną szczególnie blisko ściany północnej i wschodniej. Do pokrycia dachu i obróbek blacharskich zatrudniliśmy dekarzy, ale widząc, jak się spieszą do przejścia na kolejną budowę, nie powierzyliśmy im zamontowania systemu rynnowego. Zrobiliśmy to sami.

Na początku spuściliśmy z rynien plastikowe łańcuchy. Oczka miały zły kształt i woda rozpryskiwała się na boki, zamiast spływać na ziemię. Po roku założyliśmy rury spustowe. Ze względu na leśne środowisko, celowo nie daliśmy siatek w rynnach, ani wpustów odpływowych w rurach spustowych.

Podczas układania pokrycia dachu założono gotowe kominki wentylacyjne i przejście instalacyjne dla anteny
Podczas układania pokrycia dachu założono gotowe kominki wentylacyjne i przejście instalacyjne dla anteny

Plastikowy system rynnowy - rady i przestrogi:

 • Janusz: Szybko poznałem wady systemu z PVC. Pod wpływem wysokiej temperatury rynny zaczęły się rozszerzać i "strzelać", a złączki rozszczelniać. Gumowe uszczelki na złączkach przetrwały gorąco sięgające 40–50°C oraz silny mróz przez góra 2 lata, potem zaczęły przepuszczać wodę. Wciąż kupowałem nowe uszczelki. Po pierwszej bardzo śnieżnej zimie musiałem dodatkowo wymieniać haki, podtrzymujące rynny. Istniejące wyłamywały się pod naporem wielkich zlodowaciałych tafli śniegu, które zsuwały się z dachu. Haki plastikowe zastępowałem stalowymi, od tego samego producenta. Po tym wszystkim nie jestem zadowolony z plastikowego systemu! 

  Zamierzam sukcesywnie przechodzić na wyroby ze stali z nowoczesnymi trwałymi powłokami. Teraz żałuję, że podczas budowy odesłałem z kwitkiem ludzi, którzy proponowali nam system z aluminium. Przyjechali do nas samochodem wyładowanym blachą i narzędziami do jej obróbki na miejscu. Obawiałem się korozji i wysokich kosztów, dlatego poszedłem w PVC.

 • Basia: barwione PVC lepiej pasowało do koloru wybranej dachówki! To też miało znaczenie. W 2011 r., kiedy śnieg zerwał haki pod rynnami, mąż założył na każdej połaci dachu płotki przeciwśnieżne ze stali. Montował je śrubami o dł. 10 cm do specjalnych uchwytów, łat i krokwi. Rozważaliśmy kupno śniegołapów, ale płotki są chyba lepsze. Warto je od razu stosować!
Rur spustowych celowo nie założono wzdłuż podbitki o szer. 80 cm
Rur spustowych celowo nie założono wzdłuż podbitki o szer. 80 cm – bez załamań i kolanek sprawniej odprowadzają wodę.

Plastikowy system rynnowy - koszty:

 • wymiana (w 2011 r.) haków i złączek rynien oraz dodanie płotków przeciwśnieżnych 1500 zł (robocizna własna).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nowa taśma wentylacyjna zastąpiła taśmę zniszczoną przez kunę.

aktualizacja: 2017-06-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński 7 czerwca 2017 r. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie odbył się finał 28 Edycji Medalu Europejskiego. Podczas ...
Płyty termoizolacyjne THERMANO
Płyty termoizolacyjne THERMANO THERMANO to płyty termoizolacyjne zapewniające najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród powszechnie stosowanych materiałów ...
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017 Podczas XIII edycji Gali "Budowlana Marka Roku" przyznano wyróżnienia markom przez lata cieszącym się uznaniem wykonawców. Również w tym ...

Jak zadbać o szczelność dachu?

Odpowiedź eksperta: Głównym czynnikiem osłabiającym trwałość konstrukcji dachowej jest wilgoć. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie dachu przed przedostawaniem się wody do jego wewnętrznej struktury.

topowe produkty

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparoprzepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych. 
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze