Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Kiedy i jak należy wzmocnić więźbę dachową?

Remont dachu to kosztowna inwestycja. Jednak w sytuacji, gdy przecieka pokrycie, konstrukcja jest mocno ugięta, albo przez przegrodę ucieka za dużo ciepła, modernizacji nie należy odkładać.

Kiedy i jak należy wzmocnić więźbę dachową?

Pierwszym krokiem są dokładne oględziny dachu. Może się okazać, że problem rozwiążą miejscowe naprawy. Innym stosunkowo prostym wariantem jest ułożenie nowego pokrycia na starym. Często jednak zdarza się, że konieczna jest wymiana całego materiału wykończeniowego.

Tego typu prace wymagają zgłoszenia w wydziale architektoniczno- budowlanym starostwa (a na budowę nowej więźby, wstawienie okna dachowego czy dobudowę lukarn trzeba uzyskać pozwolenie). Przed rozpoczęciem robót należy też sprawdzić, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca koloru dachu czy rodzaju pokrycia.

Uwaga! Naprawę dachu najlepiej zaplanować na tę porę roku, w której prawdopodobieństwo występowania opadów jest najmniejsze. Pozwoli to uniknąć zalania najwyższej kondygnacji budynku.

Tego typu modernizację wykonuje się w kilku przypadkach:

 • gdy konstrukcja jest uszkodzona albo nadmiernie ugięta;
 • gdy na dachu chcemy położyć cięższe – niż do tej pory – pokrycie, a konstruktor zalecił wzmocnienie konstrukcji;
 • gdy planujemy budowę lukarny lub wstawienie okna dachowego szerszego niż rozstaw krokwi.

Więźba dachowa to szkielet dachu. Stanowi podporę dla kolejnych warstw izolacyjnych i pokrycia, dlatego musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W budownictwie jednorodzinnym wykonuje się ją najczęściej z drewna. Materiał ten jest niestety podatny na uszkodzenia przez grzyby i owady oraz źle reaguje na wilgoć.

Wszelkie niepokojące objawy, jak ślady żerowania owadów czy pojawienie się kolonii grzybów, warto zgłosić specjaliście-mykologowi budownictwa. Może on zalecić zaaplikowanie specjalnych środków chemicznych lub podgrzanie poddasza do przynajmniej 50°C, czyli temperatury, w jakiej giną larwy owadów. Rozwiązaniem może być też ociosanie i wzmocnienie zaatakowanych elementów.

Innym często spotykanym problemem, wymagającym z kolei konsultacji z konstruktorem, jest nadmierne ugięcie się krokwi. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w zastosowaniu zbyt ciężkiego pokrycia, wadach elementów więźby lub nieprawidłowym wykonaniu połączeń.

Zawilgocenie i zagrzybienie elementów konstrukcyjnych
Częstą przyczyną problemów z dachem jest zawilgocenie i zagrzybienie elementów konstrukcyjnych. (fot. Archiwum BD)
Długich elementów konstrukcyjnych nie podparto płatwiami
Nadmierne ugięcie się krokwi może być spowodowane błędami projektowymi – w tym przypadku długich elementów konstrukcyjnych nie podparto płatwiami. (fot. T. Rybarczyk)

Osłabiony element można wzmocnić obustronnymi nakładkami z desek, sklejki lub stalowych płaskowników. Tak samo naprawia się uszkodzone oparcie krokwi na płatwiach oraz połączenia w kalenicy.

Wadliwą krokiew można też wymienić na nową, o odpowiedniej nośności. Jeżeli podczas naprawy dachu zaplanowano budowę lukarny lub wstawienie okna dachowego (szerszego od rozstawu krokwi), należy wykonać wymiany, które przeniosą obciążenia na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne. To poprzeczne belki, stanowiące oparcie dla wyciętych krokwi (zazwyczaj 1 lub 2), które wstawia się pomiędzy pozostałe krokwie.

Metody wzmocnienia więźby dachowej: krokwi Metody wzmocnienia więźby dachowej: połączenia krokwi w kalenicy Metody wzmocnienia więźby dachowej: oparcia na płatwi
Metody wzmocnienia więźby dachowej: krokwi (a), połączenia krokwi w kalenicy (b), oparcia na płatwi (c).
Zadaniem wymianu jest przeniesienie obciążeń na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne
Zadaniem wymianu jest przeniesienie obciążeń na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne.

Uwaga! Uszkodzeń więźby nie wolno bagatelizować. Skutkiem może być całkowite zniszczenie konstrukcji, a w efekcie konieczność wykonania nowej więźby, co oznacza kapitalny remont domu.

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Do naprawy lub budowy konstrukcji dachu należy używać wyłącznie drewna dobrze wysuszonego, odpowiednio zaimpregnowanego i pochodzącego od sprawdzonego dostawcy. (fot. Wiązary Burkietowicz)

aktualizacja: 2017-08-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017
Blachy Pruszyński Promotorem Polski 2017 Firma Blachy Pruszyński została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Wyróżnienie "Promotor Polski" zostało ...
Blachy Pruszyński Ambasadorem Polskiej Gospodarki 2017
Blachy Pruszyński Ambasadorem Polskiej Gospodarki 2017 Firma Blachy Pruszyński otrzymała zaszczytny tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki 2017 w kategorii Najlepsza Jakość. Nagroda jest potwierdzeniem, ...
Wienerberger dokłada kolejną cegiełkę do działalności Fundacji Habitat for Humanity Poland
Wienerberger dokłada kolejną cegiełkę do działalności Fundacji Habitat for Humanity Poland W Polsce współpraca Wienerberger, światowego lidera w produkcji ceramiki budowlanej, z Fundacją Habitat for Humanity Poland ma dwuletnią ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze