Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Folie paroprzepuszczalne (FWK)

Folie paroprzepuszczalne, nazywane również foliami wstępnego krycia (FWK) lub membranami dachowymi, układamy na każdym dachu, którego poddasze będzie ocieplane – bezpośrednio na warstwie ocieplenia.

Warto również stosować je na nieużytkowych strychach, jeśli jako pokrycia dachu zamierzamy użyć blachodachówki, – zabezpieczają wtedy przed skapywaniem wody wykraplającej się na spodzie pokrycia.

Folie te – stosowane na dachach ocieplanych – pełnią kilka istotnych funkcji:

  • mogą stanowić tymczasowe pokrycie dachu (do 4 miesięcy),
  • chronią przed przeciekami,
  • umożliwiają odparowanie wilgoci z warstwy ociepleniowej,
  • zapobiegają wydmuchiwaniu włókien z ocieplenia przez wiatr.
Folia chroni przed przeciekami spowodowanymi niewielkimi nieszczelnościami pokrycia oraz wilgocią wykraplającą się na spodzie dachu w wyniku dobowych zmian temperatury
Folia chroni przed przeciekami spowodowanymi niewielkimi nieszczelnościami pokrycia oraz wilgocią wykraplającą się na spodzie dachu w wyniku dobowych zmian temperatury (fot. Marma)

Najistotniejszym parametrem folii paroprzepuszczalnej jest jej zdolność do odprowadzania wilgoci, przenikającej od strony wewnętrznej (z poddasza). Producenci najczęściej definiują tę zdolność, określając ilość wody, która może przeniknąć przez 1 m² folii w ciągu 24 godzin.

Dla powszechnie stosowanych folii dachowych wskaźnik ten wynosi 1000-3000 g/m² na dobę; folie takie uważane są za wysokoparoprzepuszczalne. Spotyka się jeszcze folie o mniejszej paroprzepuszczalności, ale w praktyce wychodzą one już z użycia przy wykonywaniu pokryć dachowych. Trzeba jednak wiedzieć, że podawane przez producentów wskaźniki paroprzepuszczalności nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą zdolność do odprowadzania wilgoci.

Badania prowadzone są bowiem w zróżnicowanych, nieznormalizowanych warunkach, trudno więc porównywać uzyskane w ich efekcie wyniki. Bardziej obiektywnym parametrem – podawanym przez rzetelnych producentów – jest współczynnik paroprzepuszczalności Sd. Określa on równoważną pod względem paroprzepuszczalności grubość warstwy powietrza, wyrażoną w metrach.

Dla folii wysokoparoprzepuszczalnych powinien on wynosić nie więcej niż 0,05 m. Przy doborze folii dachowej należy również uwzględnić jej wytrzymałość mechaniczną, zwłaszcza gdy docelowe pokrycie zamierzamy wykonać dopiero po pewnym czasie. Trzeba wówczas zastosować folię o dużej wytrzymałości na rozrywanie (powyżej 300 N dla próbki o szerokości 5 cm).

Układanie folii paroprzepuszczalnej (... na dachach nowych)

Folię FWK na nowej konstrukcji dachowej układa się zawsze bezpośrednio na krokwiach. Pasy folii mocuje się – poczynając od okapu – poziomymi rzędami, łącząc je na zakład o szerokości zaznaczonej linią na powierzchni folii (ok. 15 cm). Trzeba przy tym koniecznie zwrócić uwagę na właściwe jej ułożenie – odpowiednią stroną do zewnątrz. Jest to strona wewnętrzna folii fabrycznie nawiniętej na rolkę lub też – w innych przypadkach – strona z napisami.

Folie FWK układa się na każdym dachu spadzistym, niezależnie od rodzaju pokrycia i przeznaczenia poddasza
 Folie FWK układa się na każdym dachu spadzistym, niezależnie od rodzaju pokrycia i przeznaczenia poddasza (fot. Dörken)

Folie FWK charakteryzują się bowiem specjalną strukturą – ich powierzchnię pokrywa perforacja w postaci malutkich otworków o lejkowatym przekroju, umożliwiających przenikanie pary wodnej z jednej strony, a jednocześnie zapobiegających przedostawaniu się wody ze strony przeciwnej.

Mocowanie najwygodniej przeprowadzić montując krótkie kontrłaty (pierwsze – licząc od okapu – długości ok. 1,2 m, następne po ok. 1,5 m), co umożliwi dobre naciągnięcie folii (bez fałd) i zabezpieczy przed rozerwaniem, gdy mocujemy ją bezpośrednio zszywkami lub gwoździami.

Odpowiednie naciągnięcie folii jest bardzo istotne – w razie ewentualnych przecieków ułatwia spływ wody, zapobiega wybrzuszeniu materiału przy układaniu izolacji cieplnej, a także – odgłosom „trzepania”, gdy pod pokryciem hula wiatr.

By uchronić folię przed uszkodzeniem, warto – w miarę układania kolejnych pasów – mocować równocześnie łaty lub deskowanie; ułatwi to również poruszanie się po dachu. Jeśli mimo to folia zostanie uszkodzona, w miejscu rozerwania należy przykleić łatę z tego samego materiału, używając samoprzylepnej taśmy dwustronnej.

Tam, gdzie przez połać dachu przechodzą kominy, kanały wentylacyjne czy też zamontowane będą okna dachowe, folię trzeba umocować do ich boków w ten sposób, aby nie powstały fałdy i zagłębienia, w których może gromadzić się woda, a miejsca styku dokładnie uszczelnić.

Układanie folii paroprzepuszczalnej (... przy remontach i adaptacjach)

W domu z istniejącym pokryciem dachowym nie ma możliwości ułożenia folii na zewnątrz krokwi, dlatego adaptując lub remontując poddasze użytkowe, musimy położyć folię od środka. Mocujemy ją wtedy do boków krokwi w odległości ok. 3 cm od ich górnej krawędzi.

Należy użyć do tego celu listewek o przekroju 2 x 3 cm – przybijamy je przez folię, którą jednocześnie naciągamy i owijamy wokół krokwi. W tym przypadku mocowanie rozpoczynamy od kalenicy, aby uzyskać właściwy kierunek zakładów. Jeśli istniejący dach pokryty jest pełnym deskowaniem, przy kalenicy należy wyciąć w deskach szczelinę wentylacyjną szerokości 3-4 cm, co umożliwi cyrkulację powietrza nad powierzchnią folii.

Dalsze czynności przy ocieplaniu starego dachu są takie same, jak w przypadku dachu nowego, przy czym najczęściej wysokość krokwi nie pozwala na umieszczenie pomiędzy nimi odpowiednio grubej warstwy ocieplenia; wówczas nabija się na krokwiach dodatkowe łaty lub instaluje odsunięty od nich ruszt.

aktualizacja: 2011-07-01

Zdaniem naszych Czytelników

Zaraz bede na etapie budowy dachu i bede mial problem. Wlasnie sklaniam sie do wsypania termoizolacji ale moj wykonawca twierdzi ze potrzebna jest przezroczysta paroizolacja. Nie do konca jeszcze wiem czy chce miec deskowanie czy nie?

Gość budujacy

09 Lip 2009, 11:38

Ja wykonałem dach jeszcze lepiej. Oprócz foli wysokoparopczepuszczalnej od strony wnętrza czyli pomiędzy wełną a okładziną wewnętrzną zastosowałem paroizolację, która też tak jak folia dachowa może odprowadzić wilgoć. Mam chyba u siebie najlepszą z możliwych paroizolacji, ...

Gość Aranowicz G.

06 Lip 2009, 09:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Izolacja cieplna i akustyczna na adaptowanym poddaszu

Poddasza adaptowane na pomieszczenia mieszkalne wymagają izolacji cieplnej i akustycznej. Wprawdzie do spełnienia wymagań normowych wystarczy warstwa wełny mineralnej grubości zaledwie 12 cm, ale jeśli na poddaszu ma być wystarczająco ciepło, a latem nie nazbyt gorąco, trzeba zastosować grubszą warstwę ocieplenia.
topowe produkty

Dachówki ceramiczno–metalowe Gerard Roofing Systems

Dachówki Gerard Roofing Systems to gwarancja jakości. Wykonane z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej, są trwałe i bezpieczne. Producent daje na nie aż 50 lat gwarancji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Galeco na targach BUDMA 2017
Galeco na targach BUDMA 2017 W dniach od 7-10 lutego w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Cykliczne wydarzenie gromadzi każdego ...
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym Aby woda mogła być efektywnie odbierana z rynien i kierowana do rury spustowej – niezbędny jest dobrze dopasowany odpływ. Ma to szczególne ...
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood Aby dostarczać inwestorom najlepsze rozwiązania dachowe, dopasowane do potrzeb współczesnej architektury, firma Blachotrapez sukcesywnie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x