Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Adaptacja poddasza tylko z architektem

Adaptacja poddasza tylko z architektem

Adaptacja poddasza to sposób na powiększenie użytecznej przestrzeni w domu bez jego rozbudowy i w większości przypadków od rozbudowy znacznie tańszy. Jednak przystosowanie strychu na cele mieszkalne to złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.

Gdy potrzebujemy większej niż dotychczas powierzchni mieszkalnej, mamy do wyboru:

 • rozbudowę domu;
 • zmianę domu na większy;
 • adaptację strychu lub piwnicy.

Rozwiązanie pierwsze jest często niemożliwe ze względu na wielkość działki lub ograniczenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Drugie zaś wiąże się z szeregiem trudności finansowych i organizacyjnych. Adaptacja strychu (czasem też piwnicy) na pomieszczenia mieszkalne często jest więc najrozsądniejszy wyborem, bo w sprzyjających warunkach zakres prac może być stosunkowo niewielki, nie zmienia się też znacząco wygląd zewnętrzny budynku.

Jednak tej decyzji nie powinniśmy podejmować pochopnie, bo nieużytkowy strych też ma zalety:

 • jest przestrzenią gospodarczą, w której można przechowywać rzeczy używane rzadko lub sezonowo;
 • stanowi strefę buforową, ograniczającą nagrzewanie się i wychładzanie pomieszczeń na niższej kondygnacji;
 • umożliwia szybkie wykrycie i naprawę nieszczelności dachu;
 • stwarza bardzo dobre warunki wentylacji elementów więźby dachowej, co sprzyja jej trwałości.

Plan podziału

Adaptację poddasza powinniśmy rozpocząć od inwentaryzacji stanu istniejącego. To przede wszystkim pomiar przestrzeni pod dachem i sporządzenie szkiców w skali 1:100, a jeszcze lepiej 1:50. Niezbędne jest zaznaczenie wysokości pomieszczeń i lokalizacji takich elementów, jak słupy podtrzymujące więźbę – inaczej mówiąc wszystkiego, co utrudnia swobodny podział i zagospodarowanie przestrzeni.

Sprawdzenie stanu więźby oraz nośności stropu to zadanie dla fachowców i na to przyjdzie czas później. Na razie sporządzenie rysunków pomoże nam odpowiedzieć na pytanie czy w przestrzeni, którą dysponujemy w ogóle da się wygospodarować satysfakcjonujące nas, odpowiednio duże i ustawne pomieszczenia. Czy to ma być np. dodatkowy, tylko sporadycznie użytkowany, pokój dla gości, czy myślimy o drugim samodzielnym mieszkaniu?

Pierwszy krok w adaptacji poddasza to inwentaryzacja stanu istniejącego. Zacznijmy od sporządzenia planu strychu, zaznaczając jego wymiary i wszystkie elementy utrudniające przyszły podział
 
Większość miejsca pod dachem czterospadowym zajmują skosy, których nie można w pełni wykorzystać. Jak widać, kształt dachu jest nie mniej ważny niż, jego wysokość

W tym momencie może dojść do brutalnego zderzenia tego, co można uzyskać, z tym, co uzyskać byśmy chcieli. Możliwości adaptacji zależą głównie tego, jaki jest kształt i konstrukcja dachu, a nie powierzchnia poddasza mierzona po podłodze.

Wynika to głównie z faktu, że do pełnego wykorzystania nadaje się część pomieszczenia o wysokości przynajmniej 1,9 m (tzw. wysokość stania), a do ustawienia sprzętów i mebli przy ścianach potrzebna jest wysokość 1,2–1,5 m. Efektywnemu wykorzystaniu poddasza sprzyja:

 • prosty kształt dachu. Najlepsze są dachy dwuspadowe;
 • znaczny kąt nachylenia połaci (powyżej 30°), bo dzięki temu wysokość pomieszczenia szybko rośnie w miarę oddalania się od ściany;
 • wysoka ścianka kolankowa (ponad 1 m);
 • duża rozpiętość dachu (ponad 8 m);
 • brak słupów lub ścian nośnych.

Bardzo duże znaczenie ma też umiejscowienie schodów. Najlepiej, jeśli biegną w przybliżeniu równolegle do połaci dachu. Wówczas można wykorzystać przestrzeń o niewielkiej wysokości blisko okapu. Dobrze też, jeśli schody są blisko środka, a nie któregoś z krańców budynku. Dzięki temu możemy zaplanować wygodne wysokie pomieszczenia po obu stronach schodów, nie tracąc najcenniejszego miejsca pod kalenicą na komunikację.

Bardzo funkcjonalny podział poddasza na dwa duże pokoje oraz centralnie umieszczony hol i łazienkę. Oba pokoje są dobrze doświetlone oknami w ścianach szczytowych i mają znaczną powierzchnię o pełnej wysokości bez skosów

Wysokość pomieszczeń

Na poddaszach minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 2,2 m. W pokojach ze skosami liczy się ją przy tym jako średnią wysokość, poczynając od 1,9 m. Dlaczego akurat od 1,9 m? Bo w myśl prawa części poniżej tej wysokości nie uznaje się za odpowiadającą przeznaczeniu pomieszczenia.

Oczywiście w praktyce nawet przestrzeń przy ścianie o wysokości 1 m da się wykorzystać, a 1,9 m to już "wysokość stania" – do takiej ściany można podejść, nie uderzając głową o sufit i można przy niej ustawić większość mebli. Dużo zależy też od spadku dachu, bo przy bardziej stromym, w miarę oddalania się od ściany szybko przybywa przestrzeni nad głową. Możliwości zagospodarowania części pomieszczeń o obniżonej wysokości pokazano na rysunkach.

Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeśli klient ma koncepcje na poddasze to po co iść do architekta? Konstruktor (inżynier budownictwa) zrobi cały projekt bez pomocy pośredników za połowę tej kwoty co architekt. Ludziska, nie warto przepłacać za parafkę kogoś kto ma przed nazwiskiem "arch."

Gość: Wac

03 Mar 2015, 19:47

Czy jak adaptowałem przy pomocy siatki tynkarskiej poddasze to tez miałem mieć zezwolenie (nota bene efekt świetny)? Dobre sobie.

Gość: Priest

26 Mar 2014, 15:10

A gdzie słowo o inwentaryzacji konstrukcyjnej. Poddasze raczej nigdy nie jest projektowane jako mieszkalne więc być może trzeba wzmocnić pod nim strop a inwentaryzacja zabudowanej konstrukcji to dużo bardziej czasochłonna czynność niż inwentaryzacja tego co widać (architektury). Poza tym trzeba zlecić to konstruktorowi by sprawdził czy konstrukcja jest ok, a jeśli nie trzeba wykonać projekt konstrukcji wzmacniającej. O tym architekt nie ma pojęcia więc z samym architektem adaptacji nie można wykonać.

Gość: Wac

18 Lip 2013, 07:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Dwa Złote Medale MTP dla produktów Blachy Pruszyński
Dwa Złote Medale MTP dla produktów Blachy Pruszyński Firma Blachy Pruszyński otrzymała aż dwa Złote Medale za Panel Dachowy REGLE oraz Aluminiowy System Rynnowy NIAGARA TYTANIUM na XXIV edycji ...
Wyjazd szkoleniowy Monier Braas do Berlina
Wyjazd szkoleniowy Monier Braas do Berlina Nowoczesna linia produkcyjna taśmy Wakafalex, berliński mur i niemiecki Dunkel Bier – to niektóre z atrakcji wyjazdu szkoleniowego do fabryki ...
Röben na targach BUDMA 2015
Röben na targach BUDMA 2015 Dachówki, cegły i pustaki ceramiczne w nowoczesnej aranżacji zachęcającej do oglądania i rozmów wypełniły stoisko firmy Röben przygotowane ...
Najbardziej znane marki
Rynny
Dachówki cementowe (betonowe)
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe