Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

Co zrobić z eternitowym pokryciem dachu?

Odpowiedź eksperta:Pomimo cieszącej się poparciem niektórych lokalnych samorządów i szeroko zakrojonej akcji usuwania pokryć eternitowych zawierających rakotwórczy azbest, w dalszym ciągu można je spotkać na wielu dachach. Materiały te mają bardzo różną jakość.

Oprócz mniej groźnych silnie sprasowanych, twardych płyt o gładkiej powierzchni występują również płyty porowate. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne, gdyż wykazują tendencję do silnego pylenia. Warto pamiętać, że to właśnie pył azbestowy unoszący się w powietrzu stanowi największe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Z tego też powodu demontowanie pokryć eternitowych jest obwarowane szeregiem nakazów i zakazów.

Płyty zawierające azbest muszą być na przykład usuwane z dachów przez specjalnie przygotowane do tego zadania ekipy. Składowanie eternitu może się natomiast odbywać na specjalnie przystosowanych do tego celu wysypiskach. 

Zamiar usunięcia płyt azbestowo-cementowych należy zgłosić w terenowym organie nadzoru budowlanego na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót.

Do zgłoszenia musi być dołączony akt własności gruntu lub inny dokument uprawniający do dysponowania terenem, na którym będą przeprowadzane prace. Często formalność tę  załatwia firma podejmująca się rozbiórki. W zgłoszeniu trzeba wyszczególnić zakres prac rozbiórkowych, sposób ich przeprowadzenia oraz podać przewidywaną ilość odpadów. Należy także wymienić firmę, która rozbierze pokrycie z podaniem numeru koncesji, na mocy której może ona prowadzić taką działalność.

Uwaga! Nie należy samodzielnie usuwać płyt azbestowych, wymaga to bowiem zachowania szczególnych środków ostrożności, aby nie narażać się na wdychanie włókien azbestu! Koncesjonowanej firmie za usunięcie 100-metrowego dachu z eternitu trzeba zapłacić od 1,2 do 3 tys. zł. To koszty, które często zniechęcają inwestorów, dlatego też wiele gmin dofinansowuje wymianę takich pokryć. Pomoc oferują także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

Ograniczenie pylenia eternitu

Sposób na eternitJedno z rozwiązań, które w poważnym stopniu ogranicza pylenie eternitu polega na pomalowaniu go farbą do betonu. W przypadku dachów pokrytych mchem i porostami trzeba je jednak najpierw usunąć przy pomocy specjalistycznych preparatów chemicznych.

Absolutnie niedozwolone jest natomiast szczotkowanie lub drapanie płyt azbestowo-cementowych, gdyż prowadzi to do uwolnienia w powietrze dużej ilości szkodliwych substancji.

Równie często stosowanym sposobem ograniczenia szkodliwości eternitu, bez potrzeby demontowania płyt jest ułożenie nowego pokrycia na już istniejącym.

Wymaga to zamontowania nowych kontrłat (wysokość większa niż fali materiału). Powinny być one zukosowane na dolnych krawędziach w taki sposób, aby maksymalnie przylegały do starej powierzchni dachu. Na kontrłatach mocuje się łaty  nośne, na których najlepiej zamocować blachodachówki lub faliste płyty bitumiczne. 

Do 2032 roku azbestocement ma zniknąć z dachów

W 2002 roku na terytorium Polski przyjęto przez Radę Ministrów Krajowy Program Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest, który nakłada obowiązek opracowania na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym programu pozbycia się pokryć azbestocementowych w danym regionie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zobowiązaniem wobec Unii Europejskiej, Polska powinna pozbyć się azbestu najpóźniej do 2032 roku. Azbest jest materiałem szkodliwym dla zdrowia, a jego nieumiejętne usuwanie powoduje zagrożenia także dla środowiska.

Same płyty azbestowocementowe, jeśli są całe, nie są groźne, ale ułożone na dachu po 30–40 latach zaczynają korodować, uwalniając szkodliwe włókienka, które unoszą się w otoczeniu tak pokrytych budynków. Dlatego stare pokrycia z płyt azbestowo-cementowych powinno się zastąpić innymi.

aktualizacja: 2013-08-08

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Na tą chwilę jeszcze nie udowodniono szkodliwości azbestu na układ pokarmowy, więc puki co jest tak jak powiedzieli w sanepidzie. Nie udowodniono też szkodliwości rur akweduktowych ołowiowych na cesarstwo rzymskie bo ...

retrofood

16 Lut 2013, 19:55

I mamy przykład nowomowy - azbestowe rury czynnych wodociągów pod ziemią nieszkodliwe więc nie ma konieczności ich utylizacji! To że środkiem płynie woda i podobnie jak wiatr na dachu tak prąd wody w rurze odrywa włókna, to wypadek przy pracy, o którym nie warto wspominać, ...

Irbis Strzecharstwo

16 Lut 2013, 19:38

Cytat Warto skorzystać z obecności eksperta... Moje pytanie dotyczy wodociągów azbestowych. Może nie wszyscy wiedzą, ale funkcjonują takie w Polsce zaopatrując ludność w wodę pitną. Jakoś nie słyszałem deklaracji ich likwidacji, bo ...

furtacz

16 Lut 2013, 17:44

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rynny - zakup kontrolowany

Poszukiwany: Rynny do domu z dachem czterospadowym o powierzchni ok. 150 m² i kącie nachylenia 30°.
topowe produkty

Finnera® - blachodachówka idealna na każdy dach

Innowacyjny model stalowego pokrycia dachowego Finnera sprawi, że każdy dach będzie nie tylko piękny, lecz także wyjątkowo trwały i praktyczny. Nowatorskie wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza umożliwia uzyskanie zadziwiająco gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x