Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów

Jak montować podbitkę?

Przymierzam się do samodzielnego wykonania podbitki pod okapami domu. Sądzę, że nie będzie to zbyt trudne, gdyż mój dach jest dwuspadowy, bez żadnych udziwnień. W jaki sposób należy montować taką podbitkę i jakich użyć do tego celu materiałów?

Podbitkę wykonuje się najczęściej ze specjalnych paneli PVC dostępnych w kilku kolorach, gładkich lub o fakturze drewna. Są to profilowane elementy jednowarstwowe pełne lub perforowane. Otwory w panelach perforowanych umożliwiają wentylację przestrzeni pod pokryciem dachowym.

Podbitka

(fot.  DTC)

Szerokość krycia pojedynczego elementu wynosi najczęściej ok. 20 cm. Jako elementy uzupełniające produkowane są listwy brzegowe, kątowe oraz łączące. Na podsufitkę stosowane są również komorowe panele elewacyjne z PVC, sztywniejsze od poprzednich i nie wymagające tak gęstego zamocowania, ale droższe.

Wszystkie materiały z PVC są wrażliwe na zmiany temperatury (rozszerzają się i kurczą) dlatego nie można ich montować w sposób uniemożliwiający swobodnych ruchów termicznych, gdyż mogą się wtedy wypaczyć. Podbitkę można montować bezpośrednio do krokwi lub na dodatkowym ruszcie, prostopadle do ściany domu.

Konstrukcję nośną wykonuje się z łat drewnianych o przekroju 3x4 cm lub 4x5 cm dobrze wysuszonych i zaimpregnowanych preparatem grzybo- i owadobójczym. Podsufitka z paneli jednowarstwowych wymaga zamocowania w odstępach nie większych niż 30-40 cm, natomiast panele komorowe oraz deski można mocować co 60 cm.

Przy montażu podbitki do krokwi listwy montażowe przybija się do nich prostopadle - tuż przy ścianie oraz przy desce okapowej. Jeśli odległość między nimi przekracza dopuszczalny rozstaw zamocowania dla wybranego rodzaju pokrycia, konieczne będzie przybicie dodatkowej łaty w środku rozpiętości okapu. Ruszt montażowy pod podbitkę montowaną prostopadle do ściany wymaga zamocowania łaty montażowej do muru.

W domach ocieplanych metodą lekką mokrą zamocowanie tej łaty wymaga użycia długich kołków rozporowych do tzw. szybkiego montażu, które zagłębią się co najmniej 5 cm w warstwie nośnej ściany. Można również podwiesić łaty montażowe do krokwi i połączyć je poprzeczkami z łatą przy okapie. Konstrukcja taka jest szczególnie korzystna, jeśli dom ocieplono grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej, a okapy są szerokie, wymagające zamocowania dodatkowej łaty montażowej w środku rozpiętości.

W miejscach załamania połaci dachowej, w narożnikach konieczne jest zamontowanie dodatkowych elementów rusztu montażowego umożliwiających połączenie i stabilne zamocowanie podbitki. Ruszt po zamontowaniu musi zapewniać uzyskanie równej płaszczyzny pokrycia, a ewentualnej korekty położenia łat montażowych dokonuje się za pomocą podkładek wkładanych pod nimi.

Sam montaż podbitki z paneli PVC rozpoczynamy od przybicia listew brzegowych wzdłuż łat montażowych w odstępach nie większych niż 40 cm. Panele przycięte na odpowiednią długość umieszcza się kolejno w wycięciach listew brzegowych i przybija do łat. W narożach i innych miejscach łączenia mocujemy listwy łączące lub kątowe.

Panele perforowane powinny być montowane w odstępach ok. 1 m oraz w pobliżu narożników. W podobny sposób montuje się również panele komorowe (elewacyjne). Podbitkę drewnianą przybija się pojedynczymi gwoździami do łat montażowych w środku ich szerokości. Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie i desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych lub o przekroju ćwierćwałka. 

aktualizacja: 2013-07-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet
Blachodachówka MONA - nowość w ofercie DACHY Regamet DACHY Regamet to jeden z czołowych producentów blachodachówek i blach trapezowych w Polsce. W swojej ofercie ma także bogaty wybór akcesoriów ...
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM
Nowe kominki wentylacyjne SIGNUM Kominki wentylacyjne i odpowietrzające SIGNUM, to nowość w ofercie marki CREATON Polska, producenta nowoczesnych pokryć dachowych i innowacyjnych ...
Zadbaj o dobry klimat! O wymianie starych pokryć dachowych
Zadbaj o dobry klimat! O wymianie starych pokryć dachowych Włókna azbestowe, zawarte w wielu starszych pokryciach dachowych, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego cieplejsze pory roku to ...

Plac budowy pozostawiony na zimę

Odpowiedź eksperta: W budynkach, które nie zostały przykryte dachem i nie wprawiono okien i drzwi, zaleca się  wykonanie wszelkich prac, które wyeliminują niebezpieczeństwo wysadzin gruntu wokół budynku i zniszczeń konstrukcji budynku.

topowe produkty

Gutta: tworzywa wokół domu

Kiedy już wybudujemy nasz wymarzony dom i zaczniemy w nim mieszkać, nadchodzi ten moment, gdy chcemy go upiększyć i zagospodarować teren wokół niego. Dziś służy temu wiele materiałów, a wśród nich tworzywa sztuczne.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x