Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Akcesoria dachowe - galeria

Pokrycia dachowe wymagają akcesoriów i elementów dodatkowych. Oferta producentów pokryć zawiera zwykle bogaty zestaw pomocnych detali uzupełniających.

Akcesoria do dachówek

Estetycznie wykończony dach kryty dachówkami raczej nie obejdzie się bez elementów specjalnego przeznaczenia. Oczywiście nie chodzi tylko o gąsiory dachowe, ale przede wszystkim o pozostałe, nietypowe dachówki oferowane przez producentów. Dzięki nim dach wygląda jednolicie, można też zmniejszyć ilość obróbek blacharskich. Ale to tylko pozorna oszczędność, ponieważ specjalne dachówki są znacznie droższe od standardowych. Zwykle 1 m.b. takich elementów kosztuje tyle co 1 m² pokrycia (czasami to wartość tylko jednej dachówki specjalnego przeznaczenia).

Dachówki do stopni i ław kominiarskich
Dachówki antenowe
Gąsiory końcowe lub skrajne
Dachówki do stopni i ław kominiarskich ułatwiają bezpieczne poruszanie się nawet po zaśnieżonym lub oblodzonym dachu
(fot. RuppCeramika)
Dachówki antenowe umożliwiają szczelne przeprowadzenie kabli przez pokrycie oraz zamocowanie wsporników anten
(fot. RuppCeramika)
Gąsiory końcowe lub skrajne mają zadeklowany jeden szczyt (fot. RuppCeramika)
Dachówki wentylacyjne
Dachówki do systemów przeciwśnieżnych
Dachówki koszowe
Dachówki wentylacyjne ułatwiają swobodny ruch powietrza pod długimi połaciami lub w miejscach utrudnionej wentylacji pokrycia, np. przy oknach dachowych, kominach (fot. RuppCeramika)Dachówki do systemów przeciwśnieżnych chronią rynny, ponieważ zapobiegają osuwaniu się śniegu z dachu (fot. RuppCeramika)Dachówki koszowe służą do pokrycia wklęsłego kosza, czyli styku połaci dachowych przecinających się pod kątem (fot. FCB)
Gąsiory
Dachówki kominkowe
Dachówki okapowe
Gąsiory uszczelniają wszystkie grzbiety dachów wielospadowych (fot. RuppCeramika)Dachówki kominkowe są przeznaczone do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych (fot. Meindl)
Dachówki okapowe czasami stosuje się zamiast pierwszego dolnego rzędu dachówek zwykłych (fot. Meindl)
Dachówki połówkowe
Dachówki krawędziowe
Dachówki mansardowe i kątowe
Dachówki połówkowe stanowią estetyczne uzupełnienie, np. przy kominach, oknach połaciowych itp. (fot. Pro Dach) Dachówki krawędziowe – inaczej skrajne, boczne, szczytowe. Prawe i lewe zastępują obróbki blacharskie na krawędziach połaci (fot. Pro Dach)Dachówki mansardowe i kątowe wykorzystuje się do estetycznego łączenia pokrycia dachu na załamaniach połaci (fot. Pro Dach)
 
Dachówki kalenicowe
 
 Dachówki kalenicowe – inaczej pulpitowe, służą do wykończenia górnej krawędzi dachu jednospadowego (fot. Pro Dach) 

Akcesoria do pokryć blaszanych 

Większość producentów oferuje kompletne systemy dachowe. Dzięki temu ułatwione jest wykonanie pokrycia jednolitego pod względem materiałowym i kolorystycznym.

Bariery śniegowe
Wywietrzniki dachowe
Ławka kominiarska
Bariery śniegowe montowane są zwłaszcza nad głównym wejściem do budynku oraz drzwiami garażowymi (fot. Prefa)
Punktowe bariery śniegowe
(fot. Blachprofil)
Ławka kominiarska umożliwiająca bezpieczne chodzenie po dachu bez ryzyka uszkodzenia jego powierzchni (fot. Balex Metal)
Kominki wentylacyjne
Pasy nadrynnowe
Rynny koszowe
Kominki wentylacyjne stosuje się do wentylowania pionów kanalizacyjnych (fot. Blachy Pruszyński)Pasy nadrynnowe stosuje się w celu ochrony desek okapowych przed zawilgoceniem (fot. Balex Metal)Rynny koszowe są niezbędne na każdym dachu wielopołaciowym. Ważne, aby były dostatecznie szerokie i głębokie (zależy to od kąta nachylenia oraz długości połaci dachowych) (fot. Balex Metal)
Gąsiory dachowe
Wiatrownice
 
Gąsiory dachowe stosowane są głównie przy pokryciu z blachodachówki. Wykańcza się nimi kalenice oraz naroża, aby dach jak najbardziej przypominał pokrycie dachówkowe (fot. Balex Metal)Wiatrownice stosuje się do ochrony szczytowych krawędzi dachów (np. dwuspadowych), często z dodatkowymi przetłoczeniami zwiększającymi ich sztywność (fot. Balex Metal) 
aktualizacja: 2009-09-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak montować podbitkę?

Przymierzam się do samodzielnego wykonania podbitki pod okapami domu. Sądzę, że nie będzie to zbyt trudne, gdyż mój dach jest dwuspadowy, bez żadnych udziwnień. W jaki sposób należy montować taką podbitkę i jakich użyć do tego celu materiałów?

topowe produkty

Prace dekarskie z MFP®

Przy budowie dachów potrzebne są skuteczne i niezawodne rozwiązania - takie, które nie komplikują prac i pozwalają na uniknięcie błędów czy usterek. Płyty MFP®, ze względu na swoje znakomite parametry oraz prostotę stosowania, to produkt idealny do zastosowań dekarskich.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?
Jak znaleźć rekomendowanego dekarza? Firma Ruukki Polska stworzyła serwis www.polecanydekarz.pl, dzięki któremu dotarcie do sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy jest bardzo proste.
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE
Dachówka IBF SKAGEN w powłoce REFLEKTE IBF SKAGEN (dachówka "podwójna S" w powłoce REFLEKTE) to dachówka o profilu "podwójna S" produkowana z barwionego w masie betonu, w skład ...
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa TUR - nowość Blachy Pruszyński Blachodachówka modułowa TUR to najnowsza propozycja firmy Blachy Pruszyński, dostępna w postaci jedno i dwumodułowych paneli.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x