Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / ABC


Jak układać gonty bitumiczne?

Ułożenie gontów bitumicznychGonty bitumiczne na dachu o kącie nachylenia powyżej 20 stopni można mocować bezpośrednio do podkładu z desek lub płyt OSB, poniżej 20 stopni – trzeba ułożyć papę podkładową. Takie pokrycie dachu nie wymaga wielu obróbek blacharskich, można je zastąpić profilowanymi elementami bitumicznymi, które mocuje się na szczytach, kalenicy, w pasie nadrynnowym czy wokół kominów i okien dachowych.

Gonty bitumiczne sprzedawane są w ilości odpowiadającej rzeczywistej powierzchni ułożonego pokrycia. Łatwo się je montuje, wystarczy ułożyć pasy gontów na zakład (jego szerokość jest oznaczona linią na każdym pasie) i w zaznaczonych miejscach poszczególne pasy przybić gwoździami.

Dodatkowe połączenie zapewniają też samowulkanizujące się punkty naniesione na powierzchni pasa gontu. Dodatkową zaletą gontów jest to, że po ułożeniu dachu prawie nie ma odpadów. Potrzebne fragmenty odcina się nożem, a pozostałe można wykorzystać w innym miejscu. Wentylację pokrycia z gontów układanych na papie podkładowej zapewnią kominki wentylacyjne montowane w warstwie pokrycia.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

tylko czy jakość dzisiejszych gontów jest porównywalna z tymi 9 lat temu? Odnoszę wrażenie ze co niektóre materiały są coraz to gorszej jakości, choćby zwykła cegła, kupujesz i już na palecie jest popękana i słabej jakości, wszystkie opierzenia i obróbki blacharskie na dachach ...

tesen23

14 Wrz 2010, 19:28

Gdybym był taki dokładny, to rolkę papieru miałbym na rok

labas

13 Wrz 2010, 18:33

Dach o pow.ok.200 m2 pokryty gatami bitumicznymi mimo duzej ilosci malych daszkow ,polozony przed ok 9 laty sprawuje sie super.Zadne pekniecia , przecieki , odbarwienia itp. Estetyczny, lekki no i cos innego co maja inni.Do polozenia nie potrzebowalem wielkiej znajomosci wiedzy budowlanej.Odpady ...

Gość: January

13 Wrz 2010, 17:27

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Termoizolacja dachu, folie izolacyjne, wentylacja

Prawidłowo izolowany i wentylowany dach starczy na wiele lat. Trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie materiały i dopilnować starannego ich ułożenia.
topowe produkty

Blachodachówki GERMANIA - nowoczesne i trwałe z potrójnym przetłoczeniem

Firma Blachotrapez stale podąża za najnowszymi trendami w budownictwie i architekturze, czego dowodem jest różnorodne portfolio produktowe, bogate w atrakcyjne modele materiałów pokryciowych. Szczególną uwagę przykuwa nowoczesna linia blachodachówek Germania, którą tworzą unikalne modele z trzema przetłoczeniami. Klienci mogą wybierać wśród trzech propozycji z linii: Germanii, modułowej Germanii Simetric i Germanii Revo.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Blachodachówka panelowa ARAD Premium
Blachodachówka panelowa ARAD Premium Blachodachówka panelowa ARAD Premium to produkt oferowany przez firmę Blachy Pruszyński. To wyjątkowe pokrycie dzięki estetycznemu wyglądowi, ...
Blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej
Blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej Blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej Gerard Roofing Systems®należą do grupy najskuteczniejszych i efektywnych pokryć dachowych ...
DURATOP PRO - dachówki cementowe w nowoczesnej odsłonie
DURATOP PRO - dachówki cementowe w nowoczesnej odsłonie DURATOP PRO wyznacza nowy standard na światowym rynku dachówki cementowej, gwarantując dachówkom marki EURONIT najwyższą jakość i niepowtarzalną ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe