Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Izolacja cieplna i akustyczna na adaptowanym poddaszu

Poddasza adaptowane na pomieszczenia mieszkalne wymagają izolacji cieplnej i akustycznej. Wprawdzie do spełnienia wymagań normowych wystarczy warstwa wełny mineralnej grubości zaledwie 12 cm, ale jeśli na poddaszu ma być wystarczająco ciepło, a latem nie nazbyt gorąco, trzeba zastosować grubszą warstwę ocieplenia.

Najczęściej układa się 2–3 warstwy wełny o łącznej grubości 20, a nawet 30 cm, co gwarantuje oszczędność energii cieplnej, a zatem i wydatków na ogrzewanie.

Skuteczne ocieplenie poddasza polega nie tylko na ułożeniu odpowiedniej warstwy wełny mineralnej, ale też innych izolacji, których zadaniem jest ochrona dachu przed wilgocią, a także zapewnieniu jego konstrukcji należytej wentylacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • właściwe dobranie i poprawne ułożenie folii paroprzepuszczalnej,
 • staranne, ścisłe ułożenie wełny mineralnej,
 • wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych.
Prawidłowo ocieplona połać dachu powinna zawierać następujące warstwy:
 • pokrycie dachu, np. dachówka lub blachodachówka,
 • szczelina wentylacyjna szerokości 2,5–5 cm,
 • folia paroprzepuszczalna,
 • wełna mineralna układana we wzajemnie prostopadłych warstwach,
 • folia paroizolacyjna,
 • podsufitka z np. płyt gipsowo-kartonowych na odrębnym ruszcie.
Właściwy układ warstw ocieplonego poddasza wykończonego płytami gipsowo-kartonowymi
Właściwy układ warstw ocieplonego poddasza wykończonego płytami gipsowo-kartonowymi

Grubość ocieplenia może się równać wysokości krokwi tylko wtedy, jeśli pod pokryciem ułożono folię wysokoparoprzepuszczalną. Jeżeli zastosowano folię niskoparoprzepuszczalną lub na dachu jest szczelne pokrycie (np. dachówka bitumiczna), między poszyciem dachu a górną płaszczyzną izolacji termicznej należy zostawić szczelinę wentylacyjną.

Jej szerokość powinna wynosić 2,5–5 cm – tym więcej, im dłuższa jest połać dachowa, im mniejsze jest jej nachylenie i im więcej jest załamań na długości połaci. Aby szczelina wentylacyjna umożliwiała usuwanie z izolacji pary wodnej, trzeba zostawić otwory wlotowe w podsufitce okapu oraz otwory wylotowe w górnej części połaci w pobliżu kalenicy.

Wełna układana między krokwiami powinna być przycięta na szerokość około dwóch centymetrów większą niż wynosi ich rozstaw, aby upchnięta między nimi rozprężyła się i dokładnie wypełniła przestrzeń. Układanie wełny rozpoczyna się od okapu, a każdy następny fragment dokładnie dociska do wcześniej zamontowanego, dzięki czemu na połączeniach nie powstają mostki termiczne. Pozostawienie między płytami izolacyjnymi przerw może doprowadzić do zawilgocenia płyt gipsowo-kartonowych podczas mrozów.

Izolacja cieplna musi być zabezpieczona nie tylko folią paroprzepuszczalną przed przeciekami od góry, lecz także paroizolacją – przed napływem pary wodnej od dołu, z wnętrza domu.

Izolacja akustyczna

Nowo utworzoną kondygnację mieszkalną powinno się oddzielić od reszty domu odpowiednią izolacją akustyczną.

Lekkie stropy drewniane – wycisza się wełną mineralną o gęstości nie mniejszej niż 80 kg/m3, a podkład pod posadzką wykonuje się z dwóch sklejonych ze sobą warstw sklejki lub płyt OSB. Wskazane jest również wykonanie sufitu podwieszanego z dodatkową warstwą izolacji akustycznej.

Izolacja akustyczna stropu drewnianego
Izolacja akustyczna stropu drewnianego

Ciężkie stropy żelbetowe, ceglane (Kleina), czy gęstożebrowe (Ackerman, Fert, Teriva itp.) dużo lepiej tłumią dźwięki, dlatego zwykle wystarczy ułożyć na nich tzw. podłogę pływającą z izolacją akustyczną z płyt z wełny mineralnej grubości 4 cm lub styropianu elastycznego grubości 3 cm.

Izolacja akustyczna stropu KleinaIzolacja akustyczna stropu betonowego
Izolacja akustyczna stropu Kleina
Izolacja akustyczna stropu betonowego

Joanna Dąbrowska
aktualizacja: 2008-11-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Co zrobić z eternitowym pokryciem dachu?

Odpowiedź eksperta:Pomimo cieszącej się poparciem niektórych lokalnych samorządów i szeroko zakrojonej akcji usuwania pokryć eternitowych zawierających rakotwórczy azbest, w dalszym ciągu można je spotkać na wielu dachach. Materiały te mają bardzo różną jakość.

topowe produkty

Dach wieńczy dzieło

Spójrzmy na dach inaczej. Spójrzmy szerzej. Spójrzmy przez pryzmat nie tylko funkcjonalności, lecz także estetyki. Dach to znacznie więcej niż tylko pokrycie. Nadaje charakter budowli, przykuwa uwagę i zdobi.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ceramiczna kalenica wentylowana - optymalne rozwiązanie CREATON
Ceramiczna kalenica wentylowana - optymalne rozwiązanie CREATON Właściwa wentylacja dachu zapobiega zawilgoceniu warstwy termoizolacyjnej i materiałów budowlanych, a tym samym osłabieniu więźby dachowej. ...
Blachy Pruszyński wyróżnione tytułem i statuetką TOPBuilder 2017
Blachy Pruszyński wyróżnione tytułem i statuetką TOPBuilder 2017 8 grudnia 2016 r. odbyła się uroczysta Gala wręczenia statuetek TOPBuider 2017. Wśród wielu nagrodzonych produktów nie zabrakło systemu ...
System ROCKTECT - aktywna paroizolacja od ROCKWOOL
System ROCKTECT - aktywna paroizolacja od ROCKWOOL Aby zapewnić sprzyjający mikroklimat panujący na poddaszu, którego ważnym elementem jest poziom wilgotności powietrza, należy zastosować ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x