Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / ABC

Jakiego dostawcę Internetu wybrać?

Osoby szukające szybkiego Internetu w Polsce mogą wybierać spośród pięciu metod stałego dostępu do sieci. Stałego, czyli takiego, gdzie czas połączenia nie wpływa na jego cenę. Użytkownik płaci jedynie stały abonament (lub abonament powiązany z limitem objętości możliwych do ściągnięcia danych) i tylko od niego zależy, jak dużo czasu będzie spędzał w Internecie.

ADSL – technologia ADSL pozwala na szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem zwykłych miedzianych kabli telefonicznych. Na jej bazie działa na przykład popularna neostrada tp. Uzyskiwane prędkości transferu są duże (ale niesynchroniczne, czyli ściąganie danych odbywa się szybciej niż wysyłanie) i dochodzą nawet do 8 Mb/s. ADSL ma jednak poważną wadę: punkt podłączenia nie może być zlokalizowany dalej niż 6 km od centrali telefonicznej.

Sieci kablowe – operatorzy telewizji kablowych są w stanie udostępniać dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci światłowodowo-miedzianych (HFC), oferujących podobny, a nawet lepszy transfer jak w przypadku technologii ADSL. Jeżeli masz możliwość doprowadzenia kablówki do swojego domu, koniecznie rozważ tę możliwość.

WiFi – zdarza się, że kilku sąsiadów dogaduje się i wykupuje komercyjne łącze od dostawcy usług internetowych, doprowadzone np. na osiedle domków jednorodzinnych. Wówczas opłaty dzielone są po równo na każdego z użytkowników, a dostęp do utworzonej w ten sposób sieci lokalnej zapewniają punkty dostępowe wyposażone w specjalne anteny.

Internet satelitarny – tam, gdzie nie ma szans na internet przesyłany po kablu, warto podłączyć Internet satelitarny. Co prawda sygnał z satelity nadawany jest tylko w jedną stronę: do odbiorcy, ale obecni na rynku operatorzy internetowi oferują również atrakcyjne cenowo abonamenty na transmisję danych poprzez GPRS. Wówczas sygnał od komputera przesyłany jest za pośrednictwem telefonu komórkowego lub modemu na kartę SIM. Przydatne adresy: OnetKonekt Satelita (http://konekt.onet.pl/satelita/), SkySat+ (http://www.skysat-plus.pl).

GPRS – w porównaniu z pozostałymi usługami dostępowymi kuszące wydają się być oferty ryczałtowego dostępu za pośrednictwem telefonii komórkowej (GPRS/EDGE). Zapewniają one możliwość korzystania z sieci przy prędkościach dochodzących do 115 kbit/s, a w przypadku technologii EDGE nawet do 473,6 kbit/s (w praktyce jest to z reguły 230 kbit/s), czyli kilkukrotnie szybszymi niż w przypadku tradycyjnych połączeń dodzwanianych. Opłaty naliczane są jedynie za przesłane megabajty, a nie za czas przebywania w sieci.

Różnorodność ofert pozwala na wybór najlepszego wariantu rozliczeń: kart prepaid, standardowego abonamentu lub ryczałtu. W zastosowaniach domowych GPRS przydaje się jednak głównie jako uzupełnienie łącza satelitarnego lub awaryjny dostęp do sieci (w szczególności dotyczy to kart prepaid, które nie wiążą się ze dużymi stałymi kosztami utrzymania numeru).

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-31

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Montaż videodomofonu na przykładzie systemu jednoabonentowego COMMAX

Videodomofony COMMAX-a charakteryzują się prostą i szybką instalacją. Do komunikacji pomiędzy monitorami a stacją bramową wykorzystywane są 4 żyły sygnałowe (Audio, GND, Zasilanie, Video).
topowe produkty

Zarządzanie ogrzewaniem przez Danfoss Link

Danfoss Link to inteligentny system sterowania ogrzewaniem w całym obiekcie. Bezprzewodowo reguluje ogrzewanie w całym domu z jednego miejsca, z panelu centralnego. System steruje zarówno ogrzewaniem grzejnikowym z termostatami living connect®, jak i elektrycznym lub wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear Czy odpowiedni router może wpłynąć na komfort naszego życia? Oczywiście, bo jak bowiem wyobrazić sobie bezstresowe surfowanie po sieci ...
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x