Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / ABC

Jakiego dostawcę Internetu wybrać?

Osoby szukające szybkiego Internetu w Polsce mogą wybierać spośród pięciu metod stałego dostępu do sieci. Stałego, czyli takiego, gdzie czas połączenia nie wpływa na jego cenę. Użytkownik płaci jedynie stały abonament (lub abonament powiązany z limitem objętości możliwych do ściągnięcia danych) i tylko od niego zależy, jak dużo czasu będzie spędzał w Internecie.

ADSL – technologia ADSL pozwala na szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem zwykłych miedzianych kabli telefonicznych. Na jej bazie działa na przykład popularna neostrada tp. Uzyskiwane prędkości transferu są duże (ale niesynchroniczne, czyli ściąganie danych odbywa się szybciej niż wysyłanie) i dochodzą nawet do 8 Mb/s. ADSL ma jednak poważną wadę: punkt podłączenia nie może być zlokalizowany dalej niż 6 km od centrali telefonicznej.

Sieci kablowe – operatorzy telewizji kablowych są w stanie udostępniać dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci światłowodowo-miedzianych (HFC), oferujących podobny, a nawet lepszy transfer jak w przypadku technologii ADSL. Jeżeli masz możliwość doprowadzenia kablówki do swojego domu, koniecznie rozważ tę możliwość.

WiFi – zdarza się, że kilku sąsiadów dogaduje się i wykupuje komercyjne łącze od dostawcy usług internetowych, doprowadzone np. na osiedle domków jednorodzinnych. Wówczas opłaty dzielone są po równo na każdego z użytkowników, a dostęp do utworzonej w ten sposób sieci lokalnej zapewniają punkty dostępowe wyposażone w specjalne anteny.

Internet satelitarny – tam, gdzie nie ma szans na internet przesyłany po kablu, warto podłączyć Internet satelitarny. Co prawda sygnał z satelity nadawany jest tylko w jedną stronę: do odbiorcy, ale obecni na rynku operatorzy internetowi oferują również atrakcyjne cenowo abonamenty na transmisję danych poprzez GPRS. Wówczas sygnał od komputera przesyłany jest za pośrednictwem telefonu komórkowego lub modemu na kartę SIM. Przydatne adresy: OnetKonekt Satelita (http://konekt.onet.pl/satelita/), SkySat+ (http://www.skysat-plus.pl).

GPRS – w porównaniu z pozostałymi usługami dostępowymi kuszące wydają się być oferty ryczałtowego dostępu za pośrednictwem telefonii komórkowej (GPRS/EDGE). Zapewniają one możliwość korzystania z sieci przy prędkościach dochodzących do 115 kbit/s, a w przypadku technologii EDGE nawet do 473,6 kbit/s (w praktyce jest to z reguły 230 kbit/s), czyli kilkukrotnie szybszymi niż w przypadku tradycyjnych połączeń dodzwanianych. Opłaty naliczane są jedynie za przesłane megabajty, a nie za czas przebywania w sieci.

Różnorodność ofert pozwala na wybór najlepszego wariantu rozliczeń: kart prepaid, standardowego abonamentu lub ryczałtu. W zastosowaniach domowych GPRS przydaje się jednak głównie jako uzupełnienie łącza satelitarnego lub awaryjny dostęp do sieci (w szczególności dotyczy to kart prepaid, które nie wiążą się ze dużymi stałymi kosztami utrzymania numeru).

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-31

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość ZAMEL - czujnik dymu CDB-01
Nowość ZAMEL - czujnik dymu CDB-01 Firma ZAMEL wzbogaciła ofertę systemów bezpieczeństwa GARDI o nowy czujnik. Detektor dymu CDB-01 to urządzenie, które bezsprzecznie powinno ...
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic System wideodomofonowy ABB Welcome Basic to multifunkcjonalność dla domów jednorodzinnych i całych osiedli. Urządzenia Welcome Basic łączą ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży Firma ZAMEL rozpoczęła sprzedaż nowej grupy produktów - Inteligentnego Domu EXTA LIFE. EXTA LIFE jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze