Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Porady ekspertów

Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?

Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?

Choć jestem jeszcze na etapie stanu surowego budowy domu, to już myślę o tym, jak racjonalnie rozprowadzić instalację antenową. Planuję umieszczenie przynajmniej 5 gniazdek antenowych w różnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach, natomiast antenę zamontuję chyba przy kominie. Jak poprowadzić przewody antenowe i czy bliskość komina nie będzie szkodzić antenie?

Odpowiedź eksperta: Instalację antenową w domu jednorodzinnym można układać na różnych etapach prac wykończeniowych, ale najwygodniej będzie zrobić to przed nałożeniem tynków wewnętrznych lub ociepleniem domu. Przy planowaniu rozmieszczenia instalacji należy dążyć do uzyskania możliwie najkrótszych odcinków łączących gniazdo z anteną, gdyż przewody powodują tłumienie mocy sygnału, co może wpływać na jakość obrazu telewizyjnego.

Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba ustalić miejsce zamontowania masztu antenowego z uwzględnieniem kierunku odbieranego sygnału, ewentualnych przeszkód na jego drodze (sąsiednie budynki, drzewa) i możliwości zamontowania. Maszt najczęściej montuje się przy kominie za pomocą obejm i kołków rozporowych. Nie powinien być umieszczony w pobliżu wylotu kanałów spalinowych lub dymowych, gdyż antena będzie bardziej narażona na korozję i oblodzenie. Warto też zamontować nasady kominowe kierujące wypływ spalin z dala od anteny.

Przewód wpuszczony do kanału wentylacyjnego to często spotykane, ale niezgodne z przepisami rozwiązanie i budynek może nie przejść odbioru kominiarskiego. Do prowadzenia jakichkolwiek instalacji wolno wykorzystywać tylko nieczynne kanały, które traktowane są wówczas jako szachty instalacyjne. Wynika to np. z tego, że kanały wentylacyjne także muszą być okresowo czyszczone, a przewód antenowy będzie to utrudniał i może zostać łatwo uszkodzony przy tej czynności.

Producenci pokryć dachowych oferują akcesoria np. w kształcie specjalnych dachówek, pozwalające przeprowadzić przewody sygnałowe czy koniec masztu przez pokrycie. Bardzo ważne jest dokładne uszczelnienie tego miejsca.

Jeśli masztu nie można umocować do komina (niekorzystna jego lokalizacja lub jego brak), to trzeba wybrać inne miejsce zapewniające solidne zamocowanie do konstrukcji dachu lub np. do ściany szczytowej. Jako maszty stosuje się najczęściej rury ocynkowane o średnicy 1–1½ cala. Jeśli maszt jest dłuższy niż 3 m, to powinien być ustabilizowany odciągami z linki stalowej.

Przewód antenowy
należy prowadzić wewnątrz masztu, wkładając go przez otwór wywiercony w jego ściance. Maszt antenowy powinien być połączony z instalacją odgromową – to zadanie dla elektryka. To szczególnie ważne, jeśli dom z masztem antenowym jest najwyższym punktem w okolicy – brak innych wysokich budynków lub drzew.

Przewody antenowe wewnątrz domu można układać pod tynkiem, w wylewce podłogowej lub pod listwami przypodłogowymi. Korzystne rozprowadzenie przewodów uzyskuje się, umieszczając centralnie skrzynkę z rozdzielaczem na poszczególne gniazda antenowe.

Redakcja BD
fot. Alan

aktualizacja: 2013-11-19

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, Gość KriS napisał: mhtyl a właśnie ze izolacja izolacji nie równa i na forum wyczytałem coś takiego "Jeśli decydujemy się na montaż kabla pod styropian to tylko w otulinie PE ze względu na lepszą mechanikę tej otuliny" PE to nazwa tworzywa ...

mhtyl

17 Sty 2017, 16:28

mhtyl a właśnie ze izolacja izolacji nie równa i na forum wyczytałem coś takiego "Jeśli decydujemy się na montaż kabla pod styropian to tylko w otulinie PE ze względu na lepszą mechanikę tej otuliny"

Gość KriS

17 Sty 2017, 14:27

1 godzinę temu, Gość KriS napisał: Dzieki wielkie za odpowiedź. Rozumiem ze kabel musi być najlepiej w izolacji PE? Nie rozumiem jak musi być, przecież antenowy jest bo musi być w izolacji. Jeżeli będziesz kupował to kupuj z wyższej półki jakościowej, ...

mhtyl

14 Sty 2017, 14:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...

LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB - Porównanie systemów inteligentnego domu - część III

Systemy III grupy: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB – najbardziej zaawansowane – łączą w sobie wszystkie funkcje poprzednio opisanych systemów i rozbudowane są o nowe możliwości.
topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x