Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Internet w domu

Jeszcze niedawno Internet w domu kojarzył się z biurkiem, na którym stał jeden, podłączony do sieci komputer. Obecnie rozbudowana własna sieć to żaden luksus. Zakładając Internet pamiętajmy jednak, że jest to wybór na kilka lat – większość umów z dostawcami ma dosyć długi okres obowiązywania. Poza tym, zmiana sieci oznacza wymianę sprzętu – modemów, routerów czy kabli.
O Internet w domu jednorodzinnym może nie być tak łatwo, jak w miejskim blokowisku. Dużą rolę odgrywa tu lokalizacja – na obrzeżach większego miasta lub w mniejszej miejscowości nie będzie można skorzystać z oferty telewizji kablowych, które często dostarczają również Internet.

Jeszcze gorzej, gdy na danej linii telefonicznej nie działa, ze względów technicznych, usługa Neostrady (ewentualnie jej odpowiednik u innych operatorów) lub dom nie został jeszcze przyłączony do sieci operatora telefonicznego. Wtedy pozostaje bezprzewodowa alternatywa, taka jak np. Internet radiowy lub satelitarny. Hasło „koniec z kabelkami!” powinno również przyświecać idei sieci domowej, składającej się z kilku – dwóch lub więcej – komputerów. Cena niewiele wyższa od tradycyjnych rozwiązań, a wygoda użytkowania, prędkość działania i poziom bezpieczeństwa są nieporównywalnie większe.

Jak go doprowadzić?

ADSL dla mas

Technologii ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), na której bazuje m.in. popularna Neostrada Telekomunikacji Polskiej, przypisuje się zasługę umasowienia drogiego niegdyś Internetu szerokopasmowego. Aby móc skorzystać z tej usługi, trzeba jednak spełnić podstawowy wymóg, jakim jest lokalizacja domu jednorodzinnego w odległości do 6 km – a w praktyce zazwyczaj do 4 km – od centrali telefonicznej.

ADSL pozwala na wykorzystanie istniejących miedzianych kabli telefonicznych, czyniąc użytek z wyższego pasma częstotliwości telefonicznej, która w tradycyjnych zastosowaniach pozostaje niewykorzystana. Sygnał ten jest następnie rozdzielany przez specjalny filtr na postać analogową (rozmowa) i cyfrową (dane) i trafia do modemu ADSL. Dzięki temu można korzystać z telefonu oraz Internetu jednocześnie.

Największą zaletą tej technologii jest duża prędkość transmisji danych. Najszybsza opcja Neostrady TP pozwala na ich ściąganie z prędkością 6144 kb/s (dla porównania – tradycyjny modem telefoniczny osiąga transfer 56 kb/s). Wiąże się to jednak z niższymi prędkościami wysyłania danych, które zazwyczaj nie przekraczają 256 kb/s. Dla osób wysyłających dużo danych, np. plików z projektami, obrazów, płyt itd., może to być pewnym ograniczeniem. Jedynym wyjściem jest wówczas przejście na usługę DSL oferowaną przez TP, która gwarantuje taki sam transfer z i do komputera użytkownika. Jest to rozwiązanie znacznie droższe i skierowane głównie do firm, instytucji oraz zorganizowanych sieci lokalnych, raczej nieopłacalne w domach jednorodzinnych.

Prosto z kabla

„Podgryzanie” Telekomunikacji Polskiej przez duże sieci kablowe, jak np. UPC, trwa już od kilku lat. A to za sprawą nowoczesnych sieci światłowodowo-miedzianych (HFC), które oprócz przesyłania programów telewizyjnych doskonale nadają się do szybkiego transferu danych. Tak jak w przypadku technologii ADSL, do połączenia z Internetem wydzielone jest specjalne pasmo częstotliwości, dzięki czemu nie przeszkadza w oglądaniu telewizji i w korzystaniu z innych dostępnych usług (np. rozmowy telefoniczne).

Inne podobieństwo do ADSL to asymetria – różna jest prędkość danych pobieranych (szybciej) oraz wysyłanych (wolniej). Sieci HFC mają jednak nad ADSL przewagę – dużo większą przepustowość. Za tą samą cenę można otrzymać szybsze łącze. Lecz to, czy zostanie ono w pełni wykorzystane zależy od ustalonych limitów transferu, które jeszcze do niedawna nie odbiegały od poziomu telefonicznej konkurencji. Koszt instalacji kablowej w domu jednorodzinnym jest taki sam jak w bloku.

WiFi bezprzewodowy

Skoro do sieci kablowej jest utrudniony dostęp, to w poszukiwaniu szybkiego Internetu trzeba się rozejrzeć za rozwiązaniami bezprzewodowymi.

Mianem WiFi określa się rodzinę sieci bezprzewodowych. Komunikacja w ich obrębie odbywa się drogą radiową (przy wykorzystaniu odmian standardu IEEE 802.11). Wykorzystywane w Polsce sieci wykorzystują dwa standardy: starszy – transfer danych do 11 Mb/s (802.11b) oraz nowszy – transfer do 54 Mb/s (802.11 g). Działają one na paśmie 2,4 GHz, oferując zasięg do 46 m w pomieszczeniach i do 96 m na terenie otwartym. W praktyce wartości te bywają mniejsze – na ograniczenie zasięgu wpływają grube ściany budynku i urządzenia zakłócające sygnał. Zasięg można zwiększyć stosując specjalne anteny.
Sieć bezprzewodowa w domu
I tak też funkcjonują lokalni dostawcy Internetu, którzy rozdzielają sygnał z profesjonalnego łącza radiowego (działającego w technologii LDMS, nie mylić z WiFi) lub DSL na domy znajdujące się w zasięgu odpowiednio wzmocnionego nadajnika, pobierając za to stosowną opłatę. Wybór tego typu usługi powinien poprzedzić mały wywiad środowiskowy. Nadajniki są bowiem często instalacjami na wpół amatorskimi, co nie gwarantuje stałych transferów oraz odporności na warunki atmosferyczne. Różny bywa także poziom obsługi klientów przez administratorów sieci.

Duże nadzieje na wejście do gry największych polskich firm telekomunikacyjnych wiąże się z technologią WiMAX. Pozwala ona na tworzenie sieci bezprzewodowych działających w promieniu 50 km od nadajnika, przy transferze dochodzącym do 70 Mb/s. To właśnie WiMAX, wspierany aktywnie przez firmę Intel, ma za zadanie doprowadzić szybki Internet na tereny słabo zabudowane.

A może satelita?

Internet satelitarny jest doskonałym rozwiązaniem, gdy pozbawieni jesteśmy dostępu do usług ADSL, telewizji kablowych czy sieci WiFi. W przeciwieństwie do konkurencyjnych technologii, satelita sprawdza się wszędzie. A do tego jest to oferta prosta w obsłudze i niewiele droższa od tradycyjnych rozwiązań.

Dla domów jednorodzinnych stosuje się łącza satelitarne jednokierunkowe (technologia DVB). Oznacza to, że przez satelitę odbywa się jedynie ściąganie danych z sieci (np. stron internetowych). By móc wysłać żądanie ściągnięcia przykładowej strony WWW, potrzebny jest kanał zwrotny. Nie musi mieć „wyśrubowanych” parametrów, powinien być jedynie stale gotowy do wysyłania niewielkich partii danych (żądań) i okazjonalnych większych porcji informacji (np. załączników do poczty elektronicznej).

Idealnie nadaje się do tego telefon komórkowy lub modem z obsługą połączeń GPRS. Tego rodzaju pakiet jest zresztą ulubioną propozycją dostawców satelitarnego Internetu. Klienci, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, otrzymują wówczas specjalną kartę SIM oraz wliczony w cenę abonamentu ryczałt na połączenia, bez limitu wysłanych danych.

Internet satelitarny nie jest jednak pozbawiony wad. Po pierwsze, pobieranie danych za pośrednictwem satelity wiąże się z pewnym opóźnieniem w ich przesyle. Dla większości osób jest ono niezauważalne (wynosi średnio niecałą sekundę), ale w skuteczny sposób utrudnia korzystanie z dobrodziejstw telefonii internetowej (VoIP), sieciowych gier komputerowych i pozostałych interaktywnych narzędzi.

Druga kwestia dotyczy limitów transferu, jakie przysługują każdemu użytkownikowi. Oficjalnie firmy deklarują, że kierują się tzw. polityką sprawiedliwego dostępu – gdy któryś z internautów pobiera więcej danych niż inni, prędkość jego łącza jest czasowo przycinana. W praktyce akceptowalne przez większość firm wielkości to 1-2 GB ściągniętych danych tygodniowo.

Internet w domu z łącza bezprzewodowego

Dzwonię na... Dial-up

Pod tą nazwą kryją się popularne niegdyś połączenia dodzwaniane, czy Internet przez zwykły telefon. Przy pomocy specjalnego modemu zainstalowanego w komputerze, użytkownik dzwoni na ustanowiony przez operatora telefonicznego numer. Po nawiązaniu połączenia można bez problemów korzystać z Internetu, przy czym maksymalny osiągalny transfer wynosi 56 kb/s podczas ściągania plików i 33,6 kb/s podczas ich wysyłania. Przez cały czas połączenia linia telefoniczna pozostaje zajęta, tak jak w trakcie rozmowy telefonicznej.

W nieco lepszej sytuacji są posiadacze linii ISDN. W ich przypadku maksymalny transfer wynosi 128 kb/s. Jest również możliwe jednoczesne prowadzenie rozmowy telefonicznej i korzystanie z sieci (wówczas transfer jest o połowę niższy).

Dial-up nie jest rozwiązaniem tanim. Podczas przebywania w Internecie naliczane są impulsy telefoniczne (wieczorami dwa razy dłuższe), co przy kilkugodzinnej sesji może się jednak okazać wysoce kosztowne.

Pewnym rozwiązaniem jest usługa call back. Po wykupieniu z góry określonej liczby godzin, użytkownik łączy się automatycznie z centralą operatora, po czym połączenie jest przerywane i wznawiane jako rozmowa przychodząca, a nabite impulsy pomniejszają opłaconą kwotę. Zdarzają się również warianty bez płatności z góry. Połączenia dodzwaniane, wraz z przechodzeniem użytkowników na coraz tańsze łącza stałe, są usługą wycofywaną z rynku.

Dom w sieci

Kilku Internautów naraz

Z wymienionych wcześniej rodzajów dostępu do Internetu najlepiej do domu jednorodzinnego nadają się: ADSL, sieci kablowe, Internet satelitarny oraz sieci lokalne (działające w oparciu o WiFi). Tylko one gwarantują odpowiednią prędkość połączeń, co jest niezbędne, aby kilku użytkowników mogło w tym samym czasie komfortowo korzystać z sieci.

Wybierając dostawcę Internetu należy dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową. Zdarza się, że firmy ograniczają w przeróżny sposób możliwość współdzielenia Internetu. Nie jest to uciążliwe, gdy chodzi o udostępnienie sieci w obrębie domu (np. Neostrada TP), ale już w sytuacji, gdy ograniczenie dotyczy pojedynczego komputera, może się ono wiązać z dodatkowymi kosztami (np. każdy dodatkowy komputer podłączony do Internetu może być obciążony opłatą abonamentową).

Tego typu blokada jest możliwa dzięki przypisaniu klienta do konkretnej karty sieciowej zainstalowanej w jego komputerze (do której ma podłączony modem lub urządzenie dostępowe). Każda karta ma swój indywidualny numer identyfikacyjny (tzw. adres MAC), nadany jej przez producenta. Jest on znany dostawcy Internetu. Dlatego połączenia przy użyciu innych kart (w domyśle: innych komputerów) nie zostaną nawiązane.

Większość użytkowników radzi sobie jednak z tym ograniczeniem, kupując router. Router to w dużym skrócie urządzenie, które rozdziela Internet w domu na kilka komputerów. Ma przy tym niezwykle przydatną funkcję maskowania adresu, czyli „udawania” adresu karty sieciowej, dla której działa połączenie. Dostępne obecnie routery są wyposażone zarówno w wyjścia na kable sieciowe, jak i niewielkie anteny, które można z powodzeniem wykorzystać do uruchomienia domowej sieci WiFi. Ceny urządzeń w zupełności wystarczających do amatorskich zastosowań wahają się od 200 do 400 zł. Bez problemu można również kupić droższą wersję z wbudowanym modemem ADSL, którym można zastąpić urządzenie otrzymane od dostawcy Internetu. Jest to istotne, ponieważ znakomita większość tych modemów nie ma możliwości przekierowania Internetu z modemu na USB.

Jak już wspomniano, nie opłaca się dzisiaj tworzyć w domu sieci lokalnej opartej na kablach, czyli popularnej skrętce. Szczególnie, jeżeli zakupiony router korzysta z sieci bezprzewodowej. Standardowe urządzenie powinno objąć swoim zasięgiem całą powierzchnię niewielkiego domu jednorodzinnego, wraz z częścią ogrodu.

Warto zadbać o centralne umieszczenie routera, aby odległość do wszystkich miejsc domu była w miarę równa, czyli np. w korytarzu lub holu. Odradza się również chowanie routera w szafie, schowku lub na strychu, ponieważ może to osłabić jego sygnał. Jeżeli jednak i tak wystąpią zakłócenia, dobrym rozwiązaniem będzie dokupienie dodatkowego punktu dostępowego, czyli urządzenia, które posłuży za stację przekaźnikową – podchwyci sygnał i z większą mocą nada go dalej. Jeżeli ściany w domu są grube lub ma on kilka kondygnacji, pomóc powinno ustawienie dodatkowego punktu dostępowego (np. na piętrze).

Do odbioru sieci WiFi służą specjalne karty sieciowe, dostępne zarówno dla komputerów stacjonarnych (karty PCI), jak i komputerów przenośnych (karty PCMCIA). Dostępne są również najprostsze i najbardziej uniwersalne karty USB, przypominające z wyglądu popularne pendrive'y (urządzenia działają w standardzie 802.11g, transfer do 54 Mb/s, a ich konfiguracja jest banalnie prosta i zajmuje dosłownie kilka minut).

Zakładając sieć WiFi nie można zapomnieć o jej zabezpieczeniu. W przeciwnym razie każdy, kto znajdzie się przypadkowo w jej zasięgu (a więc np. sąsiad z domu obok) będzie mógł się do niej podłączyć i na nasz koszt ściągać dane z Internetu, a nawet buszować po dyskach twardych pozostałych komputerów.

Router 


Jak podzielić Internet z sąsiadem

Gdy jednak zależy nam na cięciu kosztów, dopuszczenie sąsiada (lub nawet kilku) do jednego łącza internetowego może w tym bardzo pomóc. Aby zapewnić dobrą jakość transmisji na większe odległości, warto zadbać o podłączenie kolejnego punktu dostępowego, wyposażonego w lepszą antenę skierowaną na drugi dom (antenę kierunkową) lub rozprowadzającą sygnał wokół posiadłości nadawcy (antenę dookólną). Także odbiorca sieci powinien wyposażyć się w podobny zestaw, czyli punkt dostępowy z anteną kierunkową oraz router. W ten sposób można skutecznie doprowadzić Internet do okolicznych domów na odległości większe niż ok. 100 metrów na terenie otwartym. W sytuacji, gdy sygnał nadawany z „głównego domu” nie będzie docierał do wszystkich zainteresowanych, można go wspomóc punktem dostępowym umieszczonym u tego z sąsiadów, który znajduje się bliżej kolejnego budynku.

Dla sieci o tak dużym zasięgu konieczność zapewnienia ochrony przed wirtualnymi intruzami nabiera jeszcze większego znaczenia. Jeżeli w okolicy funkcjonują inne podobne sieci, ważne jest aby nie wchodziły sobie w drogę (transmisja danych w standardzie 802.11 odbywa się na jednym z 13 dostępnych kanałów).

WiMAX w Polsce

Technologia WiMAX wydaje się idealna dla domów jednorodzinnych. Obecnie z jej możliwości mogą korzystać jedynie mieszkańcy nielicznych miast, w których uruchomiono pierwsze próbne stacje bazowe.

Jeszcze pod koniec 2005 roku największe polskie firmy zarzekały się, że w 2006 ruszą komercyjne sieci WiMAX dla klientów indywidualnych. Z górnolotnych obietnic wywiązała się tylko Netia, która uruchomiła i objęła zasięgiem WiMAX następujące miasta: Białystok, Bydgoszcz, Chojnice, Grudziądz, Jarocin, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Wieliczkę, Koszalin, Krapkowice, Krotoszyn, Lublin, Nowy Dwór Mazowiecki, Olsztyn, Piłę, Rzeszów, Tarnobrzeg, Tczew, Toruń i Włocławek. Pod względem cenowym, oferta nie różni się znacznie od tradycyjnej „kablowanej” usługi. Jest to duże osiągnięcie, biorąc pod uwagę znacznie wyższe koszty zakupu modemu oraz nadajników WiMAX. Internet za pośrednictwem technologii WiMAX udostępnia również firma SferaNET, obejmująca swoim zasięgiem Bielsko-Białą, Żywiec oraz Czechowice-Dziedzice. 

Michał Stępień

aktualizacja: 2009-08-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wszystko całkiem nieźle opisane.Jednak nie zgodzę się z autorem odnośnie bazowania na połączeniach radiowych w domu.Kabel gwarantuje zdecydowanie lepszy transfer danych. Osobiście jestem zwolennikiem kabla do niemal każdego pomieszczenia - struktura w formie gwiazdy - a WiFi jako uzupełnienie.

Gość jaskotek

18 Gru 2014, 07:54

Ja mam kabel i bezprzewodowe.

coolibeer

24 Lut 2011, 20:09

Cytat Nie zgodzę się z zapisami, że się nie opłaca stosować kabla. Jeżeli ktoś ma dzieci to na pewno warto. Wręcz powiedziałbym, że trzeba. Sieć w domu to nie tylko internet, ale i gry i jeżeli ktoś potrafi to łatwiej kontrolować ...

autorushd

24 Lut 2011, 19:31

Nie zgodzę się z zapisami, że się nie opłaca stosować kabla. Jeżeli ktoś ma dzieci to na pewno warto. Wręcz powiedziałbym, że trzeba. Sieć w domu to nie tylko internet, ale i gry i jeżeli ktoś potrafi to łatwiej kontrolować dostęp do internetu to z czego korzystają dzieci ...

Gość darek

24 Lut 2011, 15:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID G-U Polska wprowadziło na rynek dwie nowości, będące poszerzeniem oferty w zakresie koncepcji kontroli dostępu do drzwi wejściowych - RFID ...
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu - to tylko część ...
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie Już we wrześniu do hurtowni elektrotechnicznych w całej Polsce trafi Bulik II - nowa odsłona popularnego dzwonka bezprzewodowego firmy ZAMEL. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze