Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Domofony i wideofony

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.
Domofony i wideofony 
 (fot. Rupp Ceramika)

Dzwonek przy furtce informuje o przybyciu gościa, ale zmusza do wyjścia z domu i otwarcia furtki kluczem. Domofon nie tylko umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi.

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, zwanym simplex: gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

Instalacja domofonowa to dwa urządzenia – unifon i bramofon – połączone kablem lub bezprzewodowo.

Domofon Wideofon Podstawowym zabezpieczeniem domu jest domofon lub wideofon zamontowany przy wejściu na teren posesji (fot. GDE Polska) 

Unifon – to słuchawka montowana w domu; można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny – niezbędny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Unifon warto też zamontować na każdej kondygnacji, by na odgłos dzwonka nie biegać po schodach: z każdego z nich będzie wówczas możliwe otwieranie drzwi wejściowych. Wskazane jest umieszczać unifony blisko okien, by ułatwić sobie sprawdzanie, kto stoi przed furtką.

 UnifonUnifon to słuchawka przez którą rozmawia się z osobą stojącą przed furtką (fot. Cyfral)

Bramofon to głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybko zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny i ochronić urządzenie niewielkim daszkiem przed deszczem i śniegiem. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy. Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania.

Bramofon wykonany z aluminium jest odporny na zniszczenia i nie rdzewieje (fot. Fermax) Bramofon wykonany z aluminium

Trzy systemy do wyboru

Wybierając domofon mamy do wyboru trzy systemy sterowania: najprostszy – analogowy, bardziej skomplikowany – cyfrowy oraz trzeci – analogowo-cyfrowy.
  • Analogowy. Każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. System analogowy idealnie sprawdza się w domach jednorodzinnych ze względu na niewielką liczbę urządzeń: przeważnie jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Im ich więcej, tym gorsza byłaby jakość połączeń, dlatego w domu, w którym potrzeba wielu urządzeń (bo na przykład mieszka w nim kilka rodzin) lepiej sprawdzają się systemy cyfrowe.

  • Cyfrowy. Składa się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala ma numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu, żeby otworzyły się drzwi lub furtka. W takich domofonach można regulować czas otwarcia zamka, długość dzwonienia lub rozmowy. Konstrukcja unifonów w systemie cyfrowym sprawia, że nawet gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo, co nie jest możliwe w części systemów analogowych. Liczba przewodów w takim systemie jest niezależna od tego, jak wiele osób korzysta z urządzenia; on sam może być połączony z systemem ochrony budynku.

  • Analogowo-cyfrowy. Jest kombinacją dwóch systemów, w którym analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi otwiera się kodem lub kartą kodową.
 Głębokość prowadzenia kabla w gruncie - schematGłębokość prowadzenia kabla w gruncie zależy do tego czy nawierzchnia jest utwardzona, czy nie

Najprostsze domofony przewodowe można kupić już za 200-300 zł. Instalację wewnętrzną ukrywa się natynkowo, w bruzdach pod tynkiem lub w listwach podłogowych. Ważne jest by instalacja domofonowa była prowadzona jako oddzielna i zamontowana w osobnej puszce. Przewody zewnętrzne układa się w gruncie na głębokości 20-80 cm, dlatego warto pomyśleć o tym przed zagospodarowaniem ogrodu przed domem.

Domofony bez kabla

Montaż domofonów przewodowych nie jest skomplikowany, ale wymaga żmudnej pracy związanej z prowadzeniem kabli w ziemi i ścianach. Alternatywą dla nich są domofony sterowane drogą radiową. Taki domofon umożliwia otwieranie furtki z dowolnego miejsca domu: wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk w pilocie, a on drogą radiową uruchomi zamek elektromagnetyczny. Rozwiązanie takie ma jednak ważny minus: jest dużo droższe (nawet dwukrotnie) od domofonu tradycyjnego, a ponadto sygnał radiowy może zostać „przejęty” przez potencjalnych włamywaczy.

Bezprzewodowy domofon nie wymaga ani okablowania, ani zasilania. Może mieć zasięg do 400 m w terenie otwartym i działać na własnym zasilaniu bateryjnym nawet 4 lata (fot. Aksonet) Bezprzewodowy domofon

A może bramotelefon?

Alternatywą zarówno dla systemu przewodowego, jak i radiowego jest bramotelefon. W urządzeniu takim wykorzystuje się istniejące w domu przewody telekomunikacyjne, a jako unifon służy telefon. Jak każda nowinka techniczna, takie rozwiązanie nie jest tanie i głównie z tego powodu – mało popularne. Do kasety rozmównej montowanej przy furtce, trzeba bowiem dokupić centralę telefoniczną, która kosztuje min. 500 zł.

Okiem kamery

Nie z każdego domu dobrze widać furtkę. Czasem jest na to za daleko lub zasłania ją żywopłot: wtedy naszymi oczami może być kamera zamontowana w wideofonie. Jest to miniaturowe urządzenie o dużym kącie widzenia, które w dodatku „widzi” również w nocy dzięki podświetlaniu stojącego przed furtką przybysza wiązką promieni podczerwonych. System można wyposażyć dodatkowo w szerokokątny obiektyw poszerzający pole widzenia. W domu zainstalowany jest miniaturowy – najczęściej czarno-biały – monitor.

Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu
Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu
Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu 
 (fot. GDE Polska) (fot. Genway) (fot. Fermax)
Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu

W wideodomofonach stosuje się również kamery kolorowe z ciekłokrystalicznymi monitorami. Niestety, jakość obrazu jest wtedy daleka od doskonałości (niska rozdzielczość), a gość musi być dodatkowo oświetlony. Kamera włącza się po wciśnięciu przycisku na bramofonie. W niektórych modelach można ją uruchomić, wciskając przycisk przy unifonie.

 Niektóre wideofony umożliwiają obserwację ogrodu bez dodatkowego oświetlenia nocą

Niektóre wideofony, w których zamontowane są kamery, wyposażone są w diody podczerwieni umożliwiające obserwację ogrodu bez dodatkowego oświetlenia również w nocy (fot. Rupp Ceramika)


Wideodomofon może również rejestrować obrazy. Gdy nie ma nikogo w domu, a kamera zostanie przez jakiegoś przybysza uruchomiona przyciskiem przy furtce, przekaże ona jego zarejestrowany obraz do pamięci – wraz z datą i godziną wizyty, co można potem odtworzyć. Jest to przydatne, jeśli domownicy często przebywają poza domem. Po włączeniu odpowiedniej funkcji w unifonie kamera będzie rejestrowała obraz automatycznie, zapamiętując go w określonych odstępach czasu – będzie to więc rodzaj monitoringu.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-03-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Systemy zarządzania inteligentnym budynkiem

Nie można ich zaprogramować tak, aby poszły za nas do pracy. Ale bez wymówek i zwlekania przejmą nasze obowiązki w domu. Instalacje inteligentne – po kolei o tym, czym są, do czego służą i jakie korzyści przynoszą.
topowe produkty

Monitor CDV-70UX: Nowa funkcjonalność systemu wideodomofonowego

W ofercie firmy GDE POLSKA, wyłącznego dystrybutora marki COMMAX w Polsce, pojawił się - wyposażony w kartę WiFi - monitor wideodomofonowy CDV-70UX.
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach.  To także ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży Firma ZAMEL rozpoczęła sprzedaż nowej grupy produktów - Inteligentnego Domu EXTA LIFE. EXTA LIFE jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni ...
Czujnik tlenku węgla i gazu CTG-01
Czujnik tlenku węgla i gazu CTG-01 Czujnik CTG-01 przeznaczony jest do ciągłego monitorowania niebezpiecznego stężenia tlenku węgla i gazu ziemnego oraz LPG w powietrzu. W ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x