Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

HOMETRONIC, LUXOR, X10, CARDIO - Porównanie systemów inteligentnego domu - część I

Urządzenia systemowe: HOMETRONIC, LUXOR, X10, CARDIO konfiguruje się pokrętłami na obudowach. Czynność tę może wykonać elektroinstalator, jednak nie jest ona na tyle skomplikowana, abyśmy nie byli w stanie zrealizować jej samodzielnie.

Osobiste „programowanie” systemu pozwala w razie potrzeby na przestawienie ze sterowania lampą na sterowanie roletami. Systemów tych nie można konfigurować przez komputer – jednak prostota urządzeń i niewielka liczba funkcji tłumaczy to ograniczenie.

System Inteligentnego Domu
 Ściemniacze w prostych systemach zapewniają komfort szczególnie dzieciom bojącym się zasypiać w ciemności (fot. SMARTech)
Sterowanie oświetleniem. Za pomocą systemów z pierwszej grupy można sterować oświetleniem i regulować jego moc. W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć ściemnianie lamp: w prostych systemach inteligentnego domu ściemniacze umożliwiają regulację jasności wyłącznie lamp żarowych o mocy 300–500 W.

W dużych pomieszczeniach i wnętrzach reprezentacyjnych można zaprogramować kilka scen (nastrojów) świetlnych. Tworzy ją kilka lamp włączonych jednocześnie, przy czym każda świeci z inną mocą. Ponadto systemy te umożliwią racjonalną eksploatację instalacji grzewczej, co może przyczynić się do oszczędności energii.

Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć inną temperaturę niezależnie od tej, jaka panuje na zewnątrz – docenimy to na przykład w pomieszczeniach położonych od strony południowej i północnej, które różnią się pod względem zapotrzebowania na ciepło. Sterowanie centralne roletami, zasłonami i żaluzjami z dowolnego miejsca oraz możliwość zaprogramowania ich automatycznego zamykania lub otwierania zapewnia domownikom podwyższony komfort i bezpieczeństwo.

System CARDIO steruje przede wszystkim oświetleniem, ale ma też wiele innych funkcji

System CARDIO steruje przede wszystkim oświetleniem, ale ma też wiele innych funkcji (fot. BEST AUDIO)

Niestety systemy I grupy mają swoje wady. Jeżeli chodzi o sterowanie oświetleniem, dużą niewygodą są ograniczenia co do rozmiarów instalacji – nadają się bowiem tylko do niewielkich domów bądź mieszkań. Kolejnym minusem jest ograniczenie maksymalnej mocy ściemnianych obwodów w zakresie do 500 W. Taka moc wystarczy tylko do pojedynczych opraw lub niewielkich grup halogenków. Ponadto systemy grupy I nadają się jedynie do lamp, co już wspomnieliśmy, żarowych (nie mogą regulować mocy świetlówek ani diod LED). Nie umożliwiają też automatycznej regulacji oświetlenia, która jest przydatna podczas zmiennej pogody, kiedy raz się chmurzy i robi się ciemno, a za chwilę świeci słońce i jest nadmiar światła.

Bezpieczeństwo. Kolejną luką w możliwościach systemów I grupy jest brak precyzyjnych czujników ruchu (nazywanych czujnikami obecności).

Panel sterowania temperaturą
 HCM 200 - Centrala Hometronic Manager do sterowania temperaturą w 16 pomieszczeniach oraz maksymalnie 32 odbiornikami takimi jak żaluzje, oświetlenie, urządzenia elektryczne (fot. SPARK)
Sterowanie ogrzewaniem. Systemy I grupy są też zbyt proste, by sterować dwoma źródłami ogrzewania jednocześnie, np. grzejnik + podłogówka lub grzejnik + klimatyzator (wyjątek w tej grupie stanowi HOME-TRONIC), ogrzewaniem nadmuchowym – coraz częściej spotykanym w naszych domach. Nie ma więc mowy o kontrolowanym dogrzewaniu pomieszczeń przez kanały z ciepłym powietrzem z kominka. Brak funkcji logicznych nie pozwala także włączać podgrzewania schodów wejściowych, by zapobiegać ich oblodzeniu podczas mrozów.

System Inteligentnego Domu - rolety
Rolety mogą same opuszczać się, zapewniając prywatność (fot. ALUPROF)
Sterowanie osłonami okiennymi. Podstawowym ograniczeniem w systemach I grupy jest brak możliwości regulacji lamelek żaluzji lub opuszczania rolet, np. na wypadek mocnego nasłonecznienia (wyjątek stanowi HOME-TRONIC).

Włączniki. W opisanych systemach nie znajdziemy przycisków wieloklawiszowych, stosowanych w systemach zaawansowanych. W związku z tym zmuszeni jesteśmy korzystać ze standardowych wyłączników.

Jeśli zatem w salonie mamy kilka lamp, rolet, sterujemy ogrzewaniem i chcemy zastosować kilka scen świetlnych – musimy zarezerwować sporą powierzchnię ściany na baterię kilkunastu wyłączników. Nie mają one pól opisowych – ich funkcje zatem musimy zapamiętać lub korzystać z karteczki z opisem.

Wprawdzie HOME-TRONIC i CARDIO mają jednostki centralne zawierające więcej funkcji, ale w pozostałych pomieszczeniach musimy korzystać z tradycyjnych wyłączników. Wygodną funkcją systemów sterowania inteligentnego domu jest możliwość sterowania np. oświetleniem czy roletami za pomocą pilota radiowego lub na podczerwień: niestety w prostych systemach nie jest to możliwe (wyjątek – X10 i CARDIO).

Najpopularniejsze, dostępne w Polsce systemy inteligentnego budynku należą do trzech grup:

I: HOME-TRONIC, LUXOR, X10 oraz CARDIO – za ich pomocą można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i roletami;

II: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT – które „potrafią” znacznie więcej;

III: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB – systemy, które mają prawie wszystkie znane obecnie możliwości.

 

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-03-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mi wystarcza naped do bramy więcej nie potrzebuję, a teraz to nawet dla mnie bardzo ważne w zimie te automaty faac są niezastąpione zwłaszcza, że nie trzeba wysiadac z samochodu jak jest zimno.

Gość Maciek

16 Sty 2009, 14:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID G-U Polska wprowadziło na rynek dwie nowości, będące poszerzeniem oferty w zakresie koncepcji kontroli dostępu do drzwi wejściowych - RFID ...
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu - to tylko część ...
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie Już we wrześniu do hurtowni elektrotechnicznych w całej Polsce trafi Bulik II - nowa odsłona popularnego dzwonka bezprzewodowego firmy ZAMEL. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze