Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT- Porównanie systemów inteligentnego domu - część II

Systemy z drugiej grupy: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT tj. średniej klasy, mają znacznie więcej funkcji niż te z grupy I. Umożliwiają m.in. sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem

Zapewniają również bezpieczeństwo domownikom, współpracując z domowym systemem alarmowym, czujnikami dymu (uruchamiającymi zraszacze) oraz chronią dom przed zniszczeniami spowodowanymi przez ulewę (czujniki deszczu zamykające okna dachowe) czy wichury (czujniki wiatru powodujące zwijanie markiz).

Inteligentne instalacje - oświetlenie domu
Opisywane systemy instalacji inteligentnych umożliwiają sterowanie zarówno oświetleniem wewnętrznym jak i zewnętrznym (fot. Spotline)
Sterowanie oświetleniem. Systemy z II grupy umożliwiają sterowanie oświetleniem z regulacją mocy w zupełności wystarczającą w domach jednorodzinnych, tj. 800–1000 W (wyjątek stanowi XCOMFORT – 500 W). Ściemniać można nie tylko lampy żarowe i halogenowe, lecz także świetlówki (z wyjątkiem systemu IDRA i LCN). Sterowanie diodami LED jednak i tutaj jest niemożliwe (wyjątek stanowi XCOMFORT).

Stosowane w średniej klasy systemach czujniki ruchu są rozbudowane o funkcję utrzymywania stałego poziomu oświetlenia (z wyjątkiem XCOMFORT, gdzie funkcję tę spełniają oddzielne czujniki natężenia oświetlenia). Jest ona przydatna zwłaszcza w pokojach do pracy (gabinety, biblioteki, kuchnie) podczas zmiennej pogody, gdy słońce raz chowa się za chmurami, a raz oślepia promieniami.

Tu szczególnie przydadzą się czujniki wykrywające ruch z regulacją natężenia oświetlenia miejsca pracy, które zapewnią utrzymanie stałego poziomu jasności – lampa włączy się i rozjaśni automatycznie, gdy słońce się schowa, i wyłączy, kiedy znowu wyjdzie zza chmur.

Sterowanie ogrzewaniem. Systemy średniej klasy, podobnie jak te z pierwszej grupy, umożliwiają sterowanie ogrzewaniem. W odróżnieniu jednak od tamtych – mogą współpracować z dwoma źródłami ogrzewania, np. z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami i klimatyzacją. Nie mogą jednak sterować ogrzewaniem nadmuchowym – nie ma zatem mowy o kontrolowanym dogrzewaniu pomieszczeń wdmuchiwanym przez kanały z ciepłym powietrzem z kominka. Mogą natomiast włączać w mroźne dni podgrzewanie schodów wejściowych, by przeciwdziałać ich oblodzeniu.

Inteligentne instalacje - bezprzewodowy system sterowania domem
Bezprzewodowy system sterowania domem XCOMFORT to brak konieczności stosowania dodatkowego okablowania (fot. Moeller-XCOMFORT)

Stosowane w tej grupie czujniki ruchu i otwarcia okien mogą w określonym czasie sterować oświetleniem i ogrzewaniem (otwarcie okna powoduje obniżenie poziomu żądanej temperatury, a sygnał czujnika ruchu załącza oświetlenie). Funkcje logiczne przydatne są także w łazience – cienka przyklejona do spodu lustra folia grzewcza skutecznie zapobiega jego zaparowaniu, jeśli czujnik wykryje naszą obecność lub gdy włącza się dowolna lampa.

Inteligentne instalacje - sterowanie żaluzjami
Instalacje inteligentne umożliwiają sterowanie opuszczaniem i podnoszeniem żaluzji zewnętrznych , w zależności od pory dnia i warunków atmosferycznych (fot. Krispol)
Sterowanie osłonami okien. Systemy średniej klasy mogą automatycznie zamykać wszystkie rolety antywłamaniowe o określonej porze lub gdy domownicy wychodzą z domu. Rolety i żaluzje mogą ustawiać się zawsze tak, aby w pomieszczeniu było jasno, ale promienie słoneczne nie oślepiały i umożliwiały pracę przy komputerze czy oglądanie telewizji.

Rolety mogą być opuszczane, gdy promienie słoneczne zbyt mocno ogrzewają pomieszczenie, a unoszone, gdy światło dzienne umożliwia zaoszczędzenie energii zużywanej na sztuczne oświetlenie. Podstawowym ograniczeniem systemów tej grupy jest brak możliwości regulacji położenia lamelek w żaluzjach (wyjątkiem jest XCOMFORT).

Bezpieczeństwo. Z instalacją elektryczną mogą współpracować czujniki dymu, wilgotności oraz inne instalacje techniczne. Sygnały z nich wyprowadzane do systemu instalacji inteligentnej pozwalają chronić dom przed uszkodzeniem i zminimalizować skutki zdarzeń losowych.

Integracja instalacji inteligentnej z systemem alarmowym umożliwia m.in. automatyczne włączanie światła, gdy czujnik alarmowy wykryje intruza oraz automatyczne powiadamianie o tym policji i ochrony obiektu. Korzystanie z możliwości standardowych systemów alarmowych (wyjście z centralki informujące o stanie czujników) ogranicza koszty oraz zapewnia większe bezpieczeństwo.

Dodatkowe udogodnienia. W systemach II grupy możliwe jest wykonanie zapasowej (back-up) konfiguracji systemu, by w razie awarii można było szybko wgrać poprzednią, dobrą konfigurację systemu i usunąć problem. Ewentualne awarie lub alarmy, jakie wydarzyły się podczas nieobecności domowników, można poznać dzięki funkcji rejestracji zdarzeń (nie ma jej w systemie Dupline i LCN). W przypadku systemu XCOMFORT możliwa jest (tak jak w systemach z grupy III) integracja z Audio i Video, wizualizacja na komputerze i sterowanie przez Internet czy GSM.

Najpopularniejsze, dostępne w Polsce systemy inteligentnego budynku należą do trzech grup:

I: HOME-TRONIC, LUXOR, X10 oraz CARDIO – za ich pomocą można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i roletami;

II: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT – które „potrafią” znacznie więcej;

III: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB – systemy, które mają prawie wszystkie znane obecnie możliwości.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-03-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Artykuł do poprawy

Gość Kamil

12 Lut 2014, 16:28

Witam właśnie jestem na etapie pisania pracy dyplomowej na temat integracji systemów zarządzania inteligentnym budynkiem. Jestem szczerze zdziwiony tym, co autor pisze w tym artykule. Musze stwierdzić, ze jeżeli pisze się artykuły na zasadzie, bele coś napisać, to lepiej nic nie pisać! ...

Gość Marek

07 Lut 2010, 16:26

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie
Nowy apartament pokazowy ABB Living Space Experience w Warszawie Firma ABB otworzyła jeden z najnowocześniejszych w Europie apartamentów pokazowych, prezentujący innowacyjne systemy inteligentnego zarządzania ...
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID G-U Polska wprowadziło na rynek dwie nowości, będące poszerzeniem oferty w zakresie koncepcji kontroli dostępu do drzwi wejściowych - RFID ...
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu - to tylko część ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze