Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT- Porównanie systemów inteligentnego domu - część II

Systemy z drugiej grupy: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT tj. średniej klasy, mają znacznie więcej funkcji niż te z grupy I. Umożliwiają m.in. sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem

Zapewniają również bezpieczeństwo domownikom, współpracując z domowym systemem alarmowym, czujnikami dymu (uruchamiającymi zraszacze) oraz chronią dom przed zniszczeniami spowodowanymi przez ulewę (czujniki deszczu zamykające okna dachowe) czy wichury (czujniki wiatru powodujące zwijanie markiz).

Inteligentne instalacje - oświetlenie domu
Opisywane systemy instalacji inteligentnych umożliwiają sterowanie zarówno oświetleniem wewnętrznym jak i zewnętrznym (fot. Spotline)
Sterowanie oświetleniem. Systemy z II grupy umożliwiają sterowanie oświetleniem z regulacją mocy w zupełności wystarczającą w domach jednorodzinnych, tj. 800–1000 W (wyjątek stanowi XCOMFORT – 500 W). Ściemniać można nie tylko lampy żarowe i halogenowe, lecz także świetlówki (z wyjątkiem systemu IDRA i LCN). Sterowanie diodami LED jednak i tutaj jest niemożliwe (wyjątek stanowi XCOMFORT).

Stosowane w średniej klasy systemach czujniki ruchu są rozbudowane o funkcję utrzymywania stałego poziomu oświetlenia (z wyjątkiem XCOMFORT, gdzie funkcję tę spełniają oddzielne czujniki natężenia oświetlenia). Jest ona przydatna zwłaszcza w pokojach do pracy (gabinety, biblioteki, kuchnie) podczas zmiennej pogody, gdy słońce raz chowa się za chmurami, a raz oślepia promieniami.

Tu szczególnie przydadzą się czujniki wykrywające ruch z regulacją natężenia oświetlenia miejsca pracy, które zapewnią utrzymanie stałego poziomu jasności – lampa włączy się i rozjaśni automatycznie, gdy słońce się schowa, i wyłączy, kiedy znowu wyjdzie zza chmur.

Sterowanie ogrzewaniem. Systemy średniej klasy, podobnie jak te z pierwszej grupy, umożliwiają sterowanie ogrzewaniem. W odróżnieniu jednak od tamtych – mogą współpracować z dwoma źródłami ogrzewania, np. z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami i klimatyzacją. Nie mogą jednak sterować ogrzewaniem nadmuchowym – nie ma zatem mowy o kontrolowanym dogrzewaniu pomieszczeń wdmuchiwanym przez kanały z ciepłym powietrzem z kominka. Mogą natomiast włączać w mroźne dni podgrzewanie schodów wejściowych, by przeciwdziałać ich oblodzeniu.

Inteligentne instalacje - bezprzewodowy system sterowania domem
Bezprzewodowy system sterowania domem XCOMFORT to brak konieczności stosowania dodatkowego okablowania (fot. Moeller-XCOMFORT)

Stosowane w tej grupie czujniki ruchu i otwarcia okien mogą w określonym czasie sterować oświetleniem i ogrzewaniem (otwarcie okna powoduje obniżenie poziomu żądanej temperatury, a sygnał czujnika ruchu załącza oświetlenie). Funkcje logiczne przydatne są także w łazience – cienka przyklejona do spodu lustra folia grzewcza skutecznie zapobiega jego zaparowaniu, jeśli czujnik wykryje naszą obecność lub gdy włącza się dowolna lampa.

Inteligentne instalacje - sterowanie żaluzjami
Instalacje inteligentne umożliwiają sterowanie opuszczaniem i podnoszeniem żaluzji zewnętrznych , w zależności od pory dnia i warunków atmosferycznych (fot. Krispol)
Sterowanie osłonami okien. Systemy średniej klasy mogą automatycznie zamykać wszystkie rolety antywłamaniowe o określonej porze lub gdy domownicy wychodzą z domu. Rolety i żaluzje mogą ustawiać się zawsze tak, aby w pomieszczeniu było jasno, ale promienie słoneczne nie oślepiały i umożliwiały pracę przy komputerze czy oglądanie telewizji.

Rolety mogą być opuszczane, gdy promienie słoneczne zbyt mocno ogrzewają pomieszczenie, a unoszone, gdy światło dzienne umożliwia zaoszczędzenie energii zużywanej na sztuczne oświetlenie. Podstawowym ograniczeniem systemów tej grupy jest brak możliwości regulacji położenia lamelek w żaluzjach (wyjątkiem jest XCOMFORT).

Bezpieczeństwo. Z instalacją elektryczną mogą współpracować czujniki dymu, wilgotności oraz inne instalacje techniczne. Sygnały z nich wyprowadzane do systemu instalacji inteligentnej pozwalają chronić dom przed uszkodzeniem i zminimalizować skutki zdarzeń losowych.

Integracja instalacji inteligentnej z systemem alarmowym umożliwia m.in. automatyczne włączanie światła, gdy czujnik alarmowy wykryje intruza oraz automatyczne powiadamianie o tym policji i ochrony obiektu. Korzystanie z możliwości standardowych systemów alarmowych (wyjście z centralki informujące o stanie czujników) ogranicza koszty oraz zapewnia większe bezpieczeństwo.

Dodatkowe udogodnienia. W systemach II grupy możliwe jest wykonanie zapasowej (back-up) konfiguracji systemu, by w razie awarii można było szybko wgrać poprzednią, dobrą konfigurację systemu i usunąć problem. Ewentualne awarie lub alarmy, jakie wydarzyły się podczas nieobecności domowników, można poznać dzięki funkcji rejestracji zdarzeń (nie ma jej w systemie Dupline i LCN). W przypadku systemu XCOMFORT możliwa jest (tak jak w systemach z grupy III) integracja z Audio i Video, wizualizacja na komputerze i sterowanie przez Internet czy GSM.

Najpopularniejsze, dostępne w Polsce systemy inteligentnego budynku należą do trzech grup:

I: HOME-TRONIC, LUXOR, X10 oraz CARDIO – za ich pomocą można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i roletami;

II: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT – które „potrafią” znacznie więcej;

III: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB – systemy, które mają prawie wszystkie znane obecnie możliwości.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-03-12

Zdaniem naszych Czytelników

Artykuł do poprawy

Gość Kamil

12 Lut 2014, 16:28

Witam właśnie jestem na etapie pisania pracy dyplomowej na temat integracji systemów zarządzania inteligentnym budynkiem. Jestem szczerze zdziwiony tym, co autor pisze w tym artykule. Musze stwierdzić, ze jeżeli pisze się artykuły na zasadzie, bele coś napisać, to lepiej nic nie pisać! ...

Gość Marek

07 Lut 2010, 16:26

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear Czy odpowiedni router może wpłynąć na komfort naszego życia? Oczywiście, bo jak bowiem wyobrazić sobie bezstresowe surfowanie po sieci ...

Domofon - instalacja systemu

Domofony i wideodomofony mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym. Tańsze i bardziej popularne są systemy analogowe. Nowocześniejsze, choć droższe – cyfrowe.
topowe produkty

Monitor CDV-70UX: Nowa funkcjonalność systemu wideodomofonowego

W ofercie firmy GDE POLSKA, wyłącznego dystrybutora marki COMMAX w Polsce, pojawił się - wyposażony w kartę WiFi - monitor wideodomofonowy CDV-70UX.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x