Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB - Porównanie systemów inteligentnego domu - część III

Systemy III grupy: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB – najbardziej zaawansowane – łączą w sobie wszystkie funkcje poprzednio opisanych systemów i rozbudowane są o nowe możliwości.

Sterowanie oświetleniem. Przez te systemy może być obsługiwany każdy rodzaj lamp – włącznie z regulacją mocy (ściemnianiem) nie tylko żarówek zwykłych i halogenowych, ale także świetlówek (jarzeniówek), lamp diodowych (LED) i innych.

Sterowanie ogrzewaniem. Zaawansowane systemy inteligentnego domu (z wyjątkiem systemu LUTRON) mogą sterować każdym typem ogrzewania, także tym najtrudniejszym – ogrzewaniem i chłodzeniem nadmuchowym, w którym ciepłe lub zimne powietrze tłoczone jest kanałami z centrali klimatyzacyjno-wentylacyjnej do poszczególnych pomieszczeń. W zależności od temperatury w danym pomieszczeniu otwierana jest przepustnica i włączane jest podgrzewanie lub chłodzenie napływającego powietrza wentylacyjnego. Sterowanie może też dotyczyć ogrzewania i klimatyzacji, np. grzejników i klimatyzatora z funkcją ogrzewania.

LUTRON - przykładowa scena świetlna systemu
 Przykładowa scena świetlna systemu LUTRON (fot. Istpol)
Sterowanie osłonami okiennymi. Najlepsze systemy – oprócz opisanych funkcji systemów z grupy I i II – pozwalają także na zmianę położenia rolet, żaluzji i zasłon odpowiednio do nasłonecznienia i poziomu oświetlenia zewnętrznego. Wszystkie, z wyjątkiem LUTRON-u, umożliwiają też precyzyjną regulację lamelek żaluzji, dzięki czemu mogą one być ustawione w dowolnym położeniu.

Bezpieczeństwo. Zdarzenia sygnalizowane przez alarmy, np. pożarowe oraz czujniki obsługujące ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzację itd. są monitorowane w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że system powiadamia nas bezzwłocznie o wszelkich sytuacjach, które system uznał za niebezpieczne i wydarzyły się podczas naszej nieobecności.

Wszystkie informacje mogą być zapisywane w bazie danych, co umożliwia późniejsze ich przeglądanie. Po powrocie do domu mamy więc możliwość skontrolowania, co się w nim działo podczas naszej nieobecności.

System EIB - elementy składowe
 Elementy składowe systemu EIB
(fot. SMARTech)
System EIB wyposażony jest w automatyczny zamek z kontrolą dostępu, który rozpoznaje osobę wchodzącą lub wychodzącą. Po tym, jak wychodzący przekręci klucz w drzwiach zewnętrznych, zamek może wysyłać sygnały do innych urządzeń – np. zgasić wszystkie światła, zamknąć rolety, obniżyć temperaturę. Zgubienie klucza nie zmusza właściciela do zmiany zamka. Wystarczy unieważnić prawo dostępu do domu przyporządkowane danemu kluczowi.

Zamka nie można otworzyć ani zamknąć zdalnie, można natomiast zdalnie zezwolić (lub nie) na otwarcie go kluczem. Istnieje możliwość wykorzystania całkowicie automatycznych drzwi z zamkami otwieranymi zdalnie (lub przez zbliżenie karty dostępu).

Włączniki. Jeśli chcemy z jednego miejsca sterować kilkoma lampami, roletami i ogrzewaniem, nie musimy instalować na ścianie baterii kilkunastu włączników. W zaawansowanych systemach inteligentnych używa się przycisków wieloklawiszowych.

Instalacje inteligentne - dotykowe ekrany LCD
 Dotykowe ekrany LCD to wygodny sposób na sterowanie
i kontrolowanie całego systemu inteligentnej instalacji
(fot. SMARTech)
Są bardzo estetyczne i funkcjonalne. Wiele z nich obsługuje się pilotem. Ponadto można zastosować dotykowe ekrany LCD – które mogą być zarówno stawiane na stole, montowane w ścianie (i jedne i drugie zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej) – z ekranem graficznym.

Dodatkowe udogodnienia. W grupie III są to między innymi:

 • Integracja z audio i wideo oraz multiroom – dzięki takiemu połączeniu domownicy mogą słuchać w każdym pokoju innej muzyki, pochodzącej z jednego zestawu muzycznego.

 • Wizualizacja na komputerze i sterowanie przez Internet – w zaawansowanych systemach wszystkie funkcje sterownicze i kontrolne powinny być dostępne z każdego miejsca w domu.

 • Specjalne oprogramowanie i ekran (niedostępne w systemie LUTRON) – umożliwiają ogarnięcie wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu jednym spojrzeniem.

 • Sterowanie urządzeniami AGD – system EIB umożliwia współpracę urządzeń AGD i RTV z magistralą systemu (urządzenia takie produkowane są przez firmę Bosch & Siemens).

 • Kontrola poboru mocy maksymalnej – polega na płynnym, niezauważalnym obniżaniu zużycia energii np. przez czasowe ściemnianie źródeł światła lub nieznaczne obniżanie temperatury w wybranych pomieszczeniach.

 • Komunikacja głosowa – systemy EIB i CRESTRON mają możliwość dźwiękowego lub głosowego powiadamiania nas o takich zdarzeniach, jak niezakręcony kran, niezamknięta lodówka, ulatniający się gaz itp.
Najpopularniejsze, dostępne w Polsce systemy inteligentnego budynku należą do trzech grup:

I: HOME-TRONIC, LUXOR, X10 oraz CARDIO – za ich pomocą można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i roletami;

II: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT – które „potrafią” znacznie więcej;

III: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB – systemy, które mają prawie wszystkie znane obecnie możliwości.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-08-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

korzystam z Paigo i nie zauważyłem, żeby bezprzewodowe rozwiązanie nie działało. Wszystko chodzi i nic się nie wiesza. Paigo Z-Liva działa mi jako router- więc dodatkowe bezprzewodowe- i nic się nie dzieje. Ja polecam takie bezprzewodowe rozwiązania, ponieważ można zawsze coś ...

Gość ja

27 Gru 2016, 10:38

Ja mam u siebie KNX zainstalowany przez Majca.Technology i jestem bardzo zadowolony, działa bardzo dobrze, nie mam zadnych zastrzeżeń.

Gość Seweryn

29 Lis 2016, 10:19

Piszecie o najnowocześniejszych systemach, Na pierwszym miejscu stoi LUTRON, a w tekście co chwila stoi informacja ze opcja nie dostępna w Lutron. LUTRON to porażka.Czyżby LUTRON sponsorował artykuł?

Gość dar1982

17 Lip 2013, 10:52

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID G-U Polska wprowadziło na rynek dwie nowości, będące poszerzeniem oferty w zakresie koncepcji kontroli dostępu do drzwi wejściowych - RFID ...
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu - to tylko część ...
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie Już we wrześniu do hurtowni elektrotechnicznych w całej Polsce trafi Bulik II - nowa odsłona popularnego dzwonka bezprzewodowego firmy ZAMEL. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze