Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Porady ekspertów

Na jakim etapie budowy należy myśleć o ochronie domu?

Zaleca się, by już w trakcie kupna działki myśleć kategoriami bezpieczeństwa domu. Budynek położony na działce pod lasem, z dala od zabudowań, będzie bardziej narażony na włamania. Czy wybierając osiedla zamknięte, strzeżone, możemy czuć się bezpiecznie?

Może się też zdarzyć, że w miejscowości, w której chcemy się budować nie jest prowadzony monitoring i wtedy ochrona przy bardzo dużym zagrożeniu będzie nie tylko kosztowna, ale i problematyczna
Może się też zdarzyć, że w miejscowości, w której chcemy się budować nie jest prowadzony monitoring i wtedy ochrona przy bardzo dużym zagrożeniu będzie nie tylko kosztowna, ale i problematyczna
(fot. Betafence)

Odpowiedź eksperta: Planowanie ochrony domu należy rozpocząć już w momencie wyboru:

  • działki pod budowę – istotne czynniki to powierzchnia, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo, stan dróg dojazdowych, poziom życia, zwyczaje ludzi mieszkających w okolicy, zadrzewienie działki;

  • architektury budynku – ponieważ budynki o tej samej powierzchni, w zależności od tego ile mają niewidocznych zakamarków, na jakiej wysokości są okna, ile jest drzwi, przez które można wejść, są łatwe lub bardzo kłopotliwe do ochrony;

  • osiedla – a zwłaszcza jego architektury – regularna, "słoneczna" zabudowa w sąsiedztwie znacznie ułatwia obserwację, a więc co za tym idzie także ochronę.

Warto podać przykład dotyczący architektury budynku. Jeśli przyjąć za jeden punkt ujemny w ocenie ochrony budynku dom z jednym wejściem, to już dom z dwoma wejściami (jedno to mogą być drzwi na taras) będzie miał dwa punkty ujemne oceny, a dom z trzema wejściami już nie trzy a cztery.

Dom z czterema wejściami już tych punktów będzie miał nie pięć, a osiem. Po prostu każde kolejne wejście do budynku podwaja zagrożenie, a więc i punkty w ujemnej ocenie obiektu.

Ta zasada dotyczy każdego elementu negatywnie wpływającego na bezpieczeństwo. Między innymi dlatego jeśli budowę domu dopiero planujemy i mamy jeszcze możliwość przeprowadzenia zmian, warto sprawdzić projekt budynku pod kątem bezpieczeństwa, a także w jakim sąsiedztwie przyjdzie nam mieszkać. Przyjaźni, życzliwi i uczynni sąsiedzi to często więcej niż dobrej klasy system alarmowy i ostry pies razem wzięte.

Oczywiście najlepiej jeśli budowę planujemy obok siebie, w licznym gronie sprawdzonych przyjaciół.

Jeśli jednak istnieje, np. ze względu na zajmowaną pozycję lub posiadany majątek, bardzo duże zagrożenie włamaniem czy wręcz napadem, a nie mamy zorganizowanej grupy znajomych do wspólnej budowy, to lepiej dobrze przekalkulować, czy warto jest ryzykować podejmowanie budowy inaczej jak we wspólnie solidnie ogrodzonym osiedlu z kontrolowanymi wjazdami. Powód jest prosty – ochrona jednego obiektu o bardzo dużym zagrożeniu jest możliwa, ale jest bardzo kosztowna i wymaga ciągłej kontroli jej skuteczności.

W koszty zabezpieczeń trzeba wliczyć w tym przypadku nie tylko zdecydowanie wyższe ceny elementów ochrony (są różne kategorie systemów alarmowych, różne klasy sejfów – nawet tak samo wyglądających, ogrodzenia i zabezpieczenia drzwi i okien są oferowane w dużym przedziale cenowym), ale także liczące się na przestrzeni lat opłaty za konieczny w takim przypadku monitoring, konserwację i wymianę elementów ochrony.

Stefan Jerzy Siudalski biegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

aktualizacja: 2011-11-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dom chroniony systemem alarmowym

Opracowałem projekt instalacji alarmowej. W stosunku do pierwszego domu dodałem kilka elementów, np. zewnętrzne czujki ruchu, ponieważ próbowano mi ukraść samochód spod domu - mówi Piotr, czytelnik "Budujemy Dom".
topowe produkty

Czujniki tlenku węgla i gazu - w trosce o bezpieczeństwo domowników

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstającym w procesie spalania węgla, gazu, drewna, paliw płynnych itp. Ten silnie toksyczny gaz towarzyszący pracy praktycznie wszystkich domowych urządzeń grzewczych rokrocznie jest przyczyną wielu tragicznych wypadków, dlatego warto wyposażyć dom w skuteczny system sygnalizacji obecności tlenku węgla w powietrzu.
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach.  To także ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x