Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

System inteligentny jest dla nas a nie my dla niego

Nasz system inteligentny jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb - mówią Agnieszka i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: 200 m2; 4 kondygnacje z piwnicą.

Funkcje instalacji: instalacja inteligentna służy do sterowania oświetleniem, roletami, markizami, systemem grzewczym, wentylacją mechaniczną, multimediami, wejściem i wjazdem na posesję, alarmem, monitoringiem i nawodnieniem w ogrodzie.

Komunikacja z systemem inteligentnym: wykorzystujemy pilot, komputer, 2 telefony komórkowe, łączniki naścienne.

Decyzja: głównie nastawialiśmy się na bezpieczniejsze i oszczędniejsze użytkowanie budynku. Spodobało się nam, że instalacja tak wszechstronnie obsługuje budynek i jest łatwa do rozbudowywania. Uniknęliśmy montowania na ścianach ogromnej liczby łączników. Wyeliminowaliśmy konieczność posiadania kilku pilotów do obsługi: telewizora, satelity, itd. Całym domem możemy sterować tylko jednym pilotem.

Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie

Porady i przestrogi:

 • System założyliśmy podczas generalnego remontu bliźniaka. Skuwaliśmy stare tynki, a instalację ułożyliśmy pod nowymi.

 • Radzimy wybrać system, który można dopasować do konkretnych potrzeb budynku i sposobu życia domowników. Nasz jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb. System jest elastyczny. Do czteroosobowej rodziny dopasowaliśmy go w trakcie trzech bezpłatnych wizyt instalatorów. Radzimy też wybrać system otwarty, kompatybilny z innymi. Można stosować wtedy elementy od różnych producentów.

 • Agnieszka: systemy inteligentne są świetne przy małych dzieciach. Nasze bez problemu nauczyły się obsługi. Najważniejsze dla nich funkcje działają na jeden klik łączników, ale my szereg funkcji ukryliśmy, np. pod dwoma kliknięciami, nie chcąc, by je obsługiwały. Kiedy maluchy wstają w nocy do toalety, czujki ruchu uruchamiają trasy świetlne.

 • Zrezygnowaliśmy z komunikowania się z systemem przy użyciu paneli dotykowych. Dla nas był to zbędny wydatek, bo mamy przy sobie zawsze telefon z tymi samymi funkcjami.

 • Ze względu na dużą bezwładność , a mamy je w całym domu, systemu inteligentnego nie używamy do sterowania ogrzewaniem, wyjeżdżając z domu na kilka godzin. Ma to sens tylko podczas dłuższych wyjazdów, ustawiając tryb pracy "urlop". W następnym domu podłogówkę zastosujemy tylko w łazienkach, kuchni i holu. Można będzie wtedy bardziej precyzyjnie i oszczędnie sterować ogrzewaniem.

  Podczas zakładania instalacji, przygotowaliśmy osobne zarządzanie ogrzewaniem rozdzielaczami dla każdego piętra, ale na razie go nie używamy. Radzimy od razu zastosować szereg opcji, umożliwiających oszczędności i rozbudowę systemu w przyszłości. Bardzo dobrze mieć sterownik obsługujący wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

 • W naszym domu instalacja jest szczególnie przydatna do kierowania oświetleniem i bezpieczeństwem. Używamy jej często do symulowania obecności w budynku, przez zapalanie i gaszenie świateł oraz otwieranie i zamykanie rolet. Ponadto, bez ruszania się z łóżka, mogę telefonem zgasić wszystkie światła przed snem i włączyć alarm. Po włączeniu alarmu, system odłącza obwody obsługujące np. płytę indukcyjną, żelazko, a po godz. 22 zamyka bramę garażu (zdarzyło się, że zostawiliśmy ją otwartą).

 • W trakcie montażu instalacji, dodaliśmy opcję sterowania markizami na tarasach. Świetny krok. Zrezygnowaliśmy z drogiej automatyki oferowanej przez producentów markiz. Pod sterownik podpięliśmy dodatkowo czujnik wiatru.

 • Na wypadek awarii sieci elektrycznej, wyprowadziliśmy podłączenie dla . Nie było jeszcze potrzeby jego zakupu.

Koszty: projekt i wykonanie instalacji 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-09-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Własny dom tylko z systemem inteligentnym

Systemem Automatyki Budynkowej i BMS zajmuję się od 17 lat. Bliska ciału koszula, więc nie wyobrażałem sobie własnego domu bez takich układów - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom.

topowe produkty

Zarządzanie ogrzewaniem przez Danfoss Link

Danfoss Link to inteligentny system sterowania ogrzewaniem w całym obiekcie. Bezprzewodowo reguluje ogrzewanie w całym domu z jednego miejsca, z panelu centralnego. System steruje zarówno ogrzewaniem grzejnikowym z termostatami living connect®, jak i elektrycznym lub wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear Czy odpowiedni router może wpłynąć na komfort naszego życia? Oczywiście, bo jak bowiem wyobrazić sobie bezstresowe surfowanie po sieci ...
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x