Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Dom, w którym już mieszkamy, ma istotną zaletę, w porównaniu z dopiero budowanym – znacznie lepiej wiemy, czego nam brakuje i co chcielibyśmy dodać. Ma też, niestety, zasadniczą wadę – trudno układać okablowanie. Aczkolwiek nie dotyczy to sytuacji, gdy decydujemy się na zasadniczy remont instalacji elektrycznej, związany z wymianą przewodów. To najlepszy czas na wykonanie instalacji alarmowej i automatyki.

Jakie prace trzeba koniecznie przeprowadzić od razu, a z montażem jakich elementów można ewentualnie poczekać? Przede wszystkim, należy powierzyć dobremu specjaliście sporządzenie projektu, uwzględniającego potencjalną rozbudowę. Dzięki temu elektryk rozbuduje instalację tak, by można było do niej podłączyć w przyszłości większą liczbę urządzeń. Żaden siłownik czy silnik napędu nie zadziała przecież bez zasilania.

Rozwiązaniem może być założenie większej liczby gniazd (czy samych zaślepionych puszek), np. w pobliżu okien. Lepiej przy tym (oczywiście, w granicach rozsądku) zapewnić poszczególnym urządzeniom zasilanie z oddzielnych obwodów. Elementy odpowiedzialne za ich włączanie i wyłączanie będzie można ukryć w rozdzielnicy elektrycznej, w której powinno być na to dość miejsca – więc najkorzystniej, jeśli elektryk zastosuje rozdzielnicę z odpowiednim zapasem, aby nie trzeba jej było potem wymieniać.

Elementy instalacji alarmowej i automatyki budynkowej - komunikacja przewodowa

Komunikacja pomiędzy elementami instalacji alarmowej oraz automatyki budynkowej najczęściej odbywa się przewodowo. W instalacjach alarmowych służą do tego cienkie przewody łączące czujniki z centralą.

W instalacjach inteligentnych okablowaniem sygnałowym może być dodatkowy przewód systemowy (np. w popularnym w Europie systemie KNX) lub uzupełniająca żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN).

W drugim przypadku, układa się np. przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych. Dodatkowy przewód systemowy (zwany magistralą) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów, zatem jest współdzielony przez wszystkie urządzenia, podobnie jak w samochodowej sieci CAN.

Zużywa się go więc względnie niewiele, dlatego na etapie układania instalacji najlepiej wykonać przynajmniej samo okablowanie, niejako na zapas, nawet jeżeli nie zamierzamy od razu instalować wielu urządzeń.

Elementy instalacji inteligentnej (lub alarmowej) - komunikacja bezprzewodowa

Elementy instalacji inteligentnej (lub alarmowej) mogą się komunikować bezprzewodowo. W kraju popularność zdobył pracujący w ten sposób system Xcomfort, stosuje się też bezprzewodową (i uproszczoną) odmianę systemu KNX. Czujniki i elementy sterujące w takiej instalacji nie wymagają okablowania, ale elementy wykonawcze, np. siłowniki, muszą mieć doprowadzone zasilanie.

Niewątpliwą zaletą instalacji bezprzewodowych jest łatwość montażu w już wykończonych domach oraz możliwość zmiany lokalizacji czujników i przycisków, a także umieszczenia ich w nietypowych miejscach, np. na szybie. Docenimy to teraz przy remoncie, lecz i w przyszłości, gdy zechcemy przemeblować wnętrza. Czujnik lub przycisk sterujący, który zasłoniłaby szafa, po prostu zdejmujemy i przenosimy w inne miejsce.

Układając niezbędne okablowanie w remontowanym domu, gdzie pragniemy ograniczyć zakres prac – trzeba myśleć nieszablonowo. Lepiej ułożyć przewody dłuższe, łatwiejsze do ukrycia, niż krótkie, za to wymagające wykonania bruzd w tynku. Z tego względu warto np. ułożyć przewody na nieużytkowym poddaszu czy suficie podwieszanym.

Instalacja alarmowa oraz inteligentna mogą korzystać z tych samych czujników. Jednak ta pierwsza ma za zadanie tylko jeden cel – zapewnić nam bezpieczeństwo, druga zaś integruje wszystkie domowe urządzenia, zwiększając komfort i oszczędzając energię
Instalacja alarmowa oraz inteligentna mogą korzystać z tych samych czujników. Jednak ta pierwsza ma za zadanie tylko jeden cel – zapewnić nam bezpieczeństwo, druga zaś integruje wszystkie domowe urządzenia, zwiększając komfort i oszczędzając energię (fot. Zamel)

Instalacja alarmowa i system inteligentny - z centralą czy bez?

Instalacje alarmowe to systemy scentralizowane. Ich ogólny schemat budowy jest zawsze ten sam:

 • czujniki, odbierające informacje o zmianach zachodzących w chronionym obszarze, np. wykrywające ruch;

 • manipulator, najczęściej w postaci klawiatury lub ekranu dotykowego, umożliwiający komunikację (włączenie, wyłączenie, zmianę ustawień) użytkownika z systemem;

 • centrala, odbierająca i interpretująca spływające sygnały, a w przewidzianych programem sytuacjach – uruchamiająca alarm;

 • elementów wykonawczych, czyli uruchamianych przez centralę w razie wykrycia zagrożenia. Może to być syrena alarmowa, moduł powiadamiania agencji ochrony, rejestrator obrazu z kamer itd.

System inteligentny również może być scentralizowany. Wówczas wymiana informacji odbywa się zawsze za pośrednictwem głównego modułu (swoistego komputera). Jego zestaw czujników może być rozszerzony, np. o termometry lub czujniki intensywności nasłonecznienia. Elementami wykonawczymi są zaś rozmaite urządzenia domowe – kocioł, klimatyzator, rolety zewnętrzne itd.

Ponadto każde z tych urządzeń także przekazuje sygnały do centrali, co tworzy sieć zależności pomiędzy nimi (np. zmniejszamy intensywność wentylacji po uruchomieniu chłodzenia).

System scentralizowany najłatwiej przeprogramować. Jednak awaria jednostki centralnej oznacza wyłączenie całej instalacji. Urządzeń można oczywiście nadal używać w trybie ręcznym (bez automatyki).

W systemie zdecentralizowanym – poszczególne urządzenia, choć połączone w sieć, same interpretują trafiające do nich sygnały i odpowiednio modyfikują swój sposób działania. Dzięki temu awaria eliminuje tylko uszkodzone urządzenie, aczkolwiek jeśli jest to np. czujnik temperatury w automatyce pogodowej, to i tak jego uszkodzenie utrudnia pracę wielu innych elementów.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic System wideodomofonowy ABB Welcome Basic to multifunkcjonalność dla domów jednorodzinnych i całych osiedli. Urządzenia Welcome Basic łączą ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży Firma ZAMEL rozpoczęła sprzedaż nowej grupy produktów - Inteligentnego Domu EXTA LIFE. EXTA LIFE jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni ...
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...

Dobór instalacji alarmowej - rozmowa z fachowcem

Niezwykle istotną kwestią w doborze instalacji alarmowej jest rozmowa z fachowcem. Żeby czuli się Państwo pewniej w takiej sytuacji, zapytaliśmy Aleksandra Webera z firmy montującej alarmy, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z wykonawcą.

topowe produkty

Czujniki tlenku węgla i gazu - w trosce o bezpieczeństwo domowników

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstającym w procesie spalania węgla, gazu, drewna, paliw płynnych itp. Ten silnie toksyczny gaz towarzyszący pracy praktycznie wszystkich domowych urządzeń grzewczych rokrocznie jest przyczyną wielu tragicznych wypadków, dlatego warto wyposażyć dom w skuteczny system sygnalizacji obecności tlenku węgla w powietrzu.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze