Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Jak dobrać instalację alarmową?

Instalacja alarmowa to kompletny system, składający się z wielu elementów. Aby działał poprawnie, warto skorzystać z poniższych porad.

Jak dobrać instalację alarmową? - centrala alarmowa

Jest najważniejszym elementem całej instalacji. Odpowiada za rejestrowanie wszystkich zdarzeń – odbiera i interpretuje sygnały z czujników alarmowych, a w razie konieczności uruchamia alarm i powiadamia o tym agencję ochrony.

Centralę alarmową dobiera się w zależności od liczby i rodzaju zamontowanych w domu czujek, ale zawsze warto wybrać model z większą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie systemu. Urządzenie to należy dobrze ukryć przed włamywaczem – np. w garderobie, szafie wnękowej, na poddaszu itp.

Wybierając centralę alarmową warto zdecydować się na model z dużą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie systemu Wybierając centralę alarmową warto zdecydować się na model z dużą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było rozbudowanie systemu (fot. Satel)

Jak dobrać instalację alarmową? - urządzenia sterujące

Do obsługi systemu alarmowego służą manipulatory (klawiatury z wyświetlaczem), piloty, breloki i karty zbliżeniowe. Dzięki nim domownicy komunikują się z centralą alarmową – aktywują i dezaktywują system, a także programują i wprowadzają zmiany w instalacji.

Manipulatory montuje się najczęściej w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu drzwi wejściowych lub w garażu (jeśli tamtędy domownicy dostają się do budynku), aby móc szybko wydać polecenie centrali alarmowej. Dzięki aplikacjom mobilnym do sterowania systemem alarmowym można wykorzystywać również smartfony.

Jak dobrać instalację alarmową? - czujki

Istotnym elementem instalacji alarmowej są czujki ruchu
Istotnym elementem instalacji alarmowej są czujki ruchu (fot. Satel)

Ich zadaniem jest odbieranie sygnałów o potencjalnym zagrożeniu. Rozmieszcza się je w następujących strefach:

 • peryferyjnej – chroni granicę działki;
 • zewnętrznej – zabezpiecza bezpośrednie otoczenie domu;
 • obwodowej wewnętrznej – przebiega wzdłuż linii okien i drzwi;
 • wewnętrznej przestrzennej – obejmuje wnętrze budynku.

Czujki dzieli się na trzy podstawowe grupy:

 • czujki ruchu – sygnalizują obecność intruza na chronionym obszarze. W sprzedaży są modele wykorzystujące mikrofale, podczerwień lub dualne – reagujące na oba rodzaje promieniowania naraz. Te ostatnie są najbardziej skuteczne, ponieważ dzięki nim można wyeliminować fałszywe alarmy.

  Właściciele małych zwierząt domowych powinni wybrać czujki z regulowanym progiem czułości, które można ustawić tak, aby nie reagowały na ruch czworonożnych pupili. Czujki montuje się najczęściej w narożnikach pomieszczeń. Ich pole widzenia nie może być ograniczone, np. przez meble. 

  Z kolei bariery mikrofalowe i podczerwieni emitujące wiązki promieniowania, których przecięcie uruchamia alarm, umieszcza się na ogrodzeniu, na ścianie domu przy oknach i drzwiach oraz przy bramie garażowej;

 • czujki chroniące okna i drzwi – sygnalizują ich otwarcie. Składają się z dwóch elementów: magnesu zamontowanego na skrzydle okna lub drzwi oraz z kontaktronu umieszczonego na ościeżnicy. Oddalenie ich od siebie powoduje uruchomienie alarmu. Inną odmianą są czuj ki stłuczeniowe, które reagują na dźwięk rozbitego szkła w oknie lub w drzwiach tarasowych.

  Z kolei czujki wibracyjne uruchamiają alarm w trakcie wstrząsów wywołanych przy próbie wyważania drzwi lub okien. Można je umieścić także na ogrodzeniu – zadziałają podczas próby jego sforsowania. Specjalne czujki przeznaczone są również do zamków drzwiowych – uruchomią alarm w momencie manipulowania w nim.

 • czujki sygnalizujące pożar lub awarie instalacji domowych – w kuchni, przy kominkach i kotłach grzewczych umieszcza się czujki dymu reagujące na dym i wysoką temperaturę. W pomieszczeniach, w których pracuje kominek lub kocioł, montuje się też czujki czadu, ostrzegające o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla.

  Pod sufitem umieszcza się czujki reagujące na wysokie stężenie gazu ziemnego, a przy podłodze urządzenia alarmujące o wycieku gazu płynnego. Również przy podłodze montuje się czujki zalania, ostrzegające o wycieku wody.

Jak dobrać instalację alarmową? - sygnalizatory

Zadaniem syreny zewnętrznej jest przyciągnięcie uwagi otoczenia w momencie wtargnięcia intruza do domu
Zadaniem syreny zewnętrznej jest przyciągnięcie uwagi otoczenia w momencie wtargnięcia intruza do domu (fot. Jablotron)

Ostatnim elementem instalacji alarmowej są sygnalizatory, które błyskającym światłem i sygnałem dźwiękowym informują o uruchomieniu alarmu. Dzielą się na:

 • wewnętrzne – emitują dźwięk o natężeniu bliskim granicy bólu, który ma zmusić intruza do opuszczenia budynku;
 • zewnętrzne – ich zadaniem jest przyciągnięcie uwagi otoczenia.

Informacja o uruchomieniu alarmu trafia jednocześnie do właściciela domu oraz agencji ochroniarskiej. Warto pamiętać o zaprogramowaniu zaszyfrowanego kodu, który w razie napadu i szantażu wyłączy alarm, ale jednocześnie będzie sygnałem o zagrożeniu dla patrolu interwencyjnego.

Sygnalizatory powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Należy je zainstalować w miejscach niedostępnych dla włamywacza.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Optex

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...

Jak sterować systemami inteligentnymi?

Kotły, centrale wentylacyjne, klimatyzatory, pompy obiegowe, elektryczne rolety zewnętrzne – długo można by wymieniać urządzenia wymagające sterowania. Teoretycznie, da się to robić ręcznie, ale w praktyce automatyzacja jest nieunikniona, bo mało kto ma na to czas i chęć. Dlatego domowe urządzenia wyposażone są w rozmaite programatory i czujniki.

topowe produkty

Monitor CDV-70UX: Nowa funkcjonalność systemu wideodomofonowego

W ofercie firmy GDE POLSKA, wyłącznego dystrybutora marki COMMAX w Polsce, pojawił się - wyposażony w kartę WiFi - monitor wideodomofonowy CDV-70UX.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x