Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka

Co robić, żeby jak najlepiej zabezpieczyć swoje "gniazdo"? Omówimy wszystkie sposoby zabezpieczania nieruchomości: ogrodzenia, domofony, okna i drzwi antywłamaniowe, bramy i rolety, instalacje alarmowe. Poszukamy porad na policji i u przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Opowiemy też dość szczegółowo o konkretnym włamaniu.

Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka

Kiedy zacząć myśleć o zabezpieczeniu domu?

O zabezpieczeniu domu należy myśleć już na etapie poszukiwania działki. Nieruchomość na odludziu, z dala od sąsiadów, otoczona krzakami, w które nikt się nie zapuszcza, zawsze będzie łatwiejszym łupem. Budowanie okazałej, rzucającej się w oczy rezydencji w biednej i cieszącej się złą sławą okolicy, również nie jest najlepszym pomysłem. Bezpieczniejsza jest zwarta zabudowa.

Pewniej mogą się czuć mieszkańcy bliźniaków i segmentów oraz ci, którzy zdecydowali się na dom na zamkniętym osiedlu. Znaczenie ma też projekt budynku – im więcej wejść (dodatkowe drzwi z tyłu), więcej okien, szczególnie nisko umieszczonych – tym dla złodzieja lepiej. Choć, oczywiście, mało kto chce mieszkać w bezpiecznym, betonowym bunkrze.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie to pierwsza linia obrony, ale chroni raczej przed przypadkowymi złodziejaszkami, kradnącymi sprzęty z podwórka czy meble ogrodowe. W zależności od preferencji właścicieli i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, może być ażurowe lub pełne. Pełne ogrodzenie, podobnie jak zwarty szpaler tuj zaraz za płotem, zapewnia więcej intymności, ale też chroni złodzieja przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Każdy płot, i pełny i ażurowy, powinien być zbudowany tak, żeby trudno było się na niego wspiąć.

Bez formalności możemy postawić ogrodzenie o wysokości do 2,20 m, zarówno od strony sąsiada, jak i ulicy (po ubiegłorocznej zmianie przepisów). Wyższe wymaga zgłoszenia w urzędzie. Amatorom tradycyjnych, mniej wyrafinowanych zabezpieczeń (drut kolczasty, tłuczone szkło) przypominamy, że niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ostro zakończone elementy można umieszczać wyłącznie na wysokości ponad 1,80 m.

Ostro zakończone elementy mogą się pojawić na ogrodzeniach wyższych niż 1,80 m
Ostro zakończone elementy mogą się pojawić na ogrodzeniach wyższych niż 1,80 m. fot. Rheinzink

Domofon czy wideodomofon?

Dobrze jest wiedzieć, kogo wpuszczamy na podwórko. Dlatego, jeżeli to możliwe, ulokujmy furtkę tak, żeby z domu było widać, kto przed nią stoi. Możemy też założyć domofon lub wideodomofon. Domofon pozwala na kontakt głosowy, a coraz tańsze i w związku z tym powszechniejsze wideodomofony przekazują również obraz.

W obu przypadkach możemy wybrać urządzenia przewodowe (tańsze, ale wymagające poprowadzenia kabla między domem i furtką) i bezprzewodowe (sygnał przesyłany jest drogą radiową). Furtkę otwieramy przyciskiem w unifonie – aparacie zainstalowanym w domu. Warto zamontować go tam, gdzie najczęściej przebywamy, niekoniecznie – jak w blokach – zaraz przy drzwiach wejściowych. Modele bezprzewodowe mogą mieć dodatkowo zasilaną bateriami jednostkę wewnętrzną – można je więc przenosić wewnątrz domu. Niektóre wideodomofony są wyposażone w możliwość zapisu obrazu i dźwięku (uruchamia się po wciśnięciu przycisku dzwonka albo po wykryciu ruchu przed wejściem).

Są też urządzenia, które mogą przekierować rozmowę z rozmównicy (aparatu zainstalowanego przy wejściu, zwanego także bramofonem) na telefon komórkowy. To rozwiązanie wygodne, bo możemy porozmawiać np. z listonoszem, który dzwoni do furtki, gdy jesteśmy w pracy. Lecz czy uda nam się przekonać złodzieja, że jesteśmy w domu, a nie na urlopie? Jeżeli to przypadkowy złodziejaszek – być może. Ale jeśli szajka obserwuje dom przez kilka dni, to sztuczka z domofonem niewiele pomoże. Prosty zestaw domofonowy kosztuje ok. 100 zł, najtańszy wideodomofon 300–400 zł, za zaawansowany zapłacimy 2–3 tys. zł. Na montaż wydamy od stu kilkudziesięciu do 300 zł.

Bramofon z kamerą, podświetleniem i czytnikiem kluczy elektronicznych
Bramofon z kamerą, podświetleniem i czytnikiem kluczy elektronicznych. fot. Kenwei

Na co zwrócić uwagę w ogródku i na podwórku?

Strategiczne miejsca, takie jak wejście do domu, taras, wjazd do garażu, drzwi gospodarcze, warto oświetlić. Dobrym pomysłem jest zastosowanie lamp, uruchamianych przez czujki ruchu – nie świecą bez potrzeby przez całą noc, a włączają się tylko wówczas, kiedy ktoś pojawi się w ich zasięgu.

Zwrócimy uwagę na gniazda elektryczne – często wyprowadzamy je na zewnątrz budynku, żeby móc podłączyć kosiarkę, czy lampki na Boże Narodzenie. Dobrze zainstalować je w obwodzie, który możemy wyłączyć, wyjeżdżając z domu. Nie chcemy przecież, żeby złodzieje rozwiercili nam zamek w drzwiach, korzystając z naszego prądu. Na budynku można zamontować atrapy kamer – niektóre z nich mają migające diody, nawet czujniki ruchu. Są tanie (kilkadziesiąt zł/sztuka), ale ochronę też dają dość iluzoryczną. Prawdziwego złodzieja nie wystraszą ani atrapy, ani prawdziwe kamery – wystarczy, że nasunie na oczy czapkę z daszkiem, albo założy kominiarkę.

Duże znaczenie ma rozplanowanie roślinności – złodziejowi będzie łatwiej, gdy któreś z okien zasłania ogromny krzew albo gdy na poddasze można wejść z rosnącego obok drzewa. I jeszcze uwaga dla zapominalskich: jeśli dobrze zabezpieczyliśmy okna i drzwi na parterze, a na piętrze nieco gorzej, nie zostawiajmy w ogrodzie drabiny, z której tydzień wcześniej zrywaliśmy czereśnie.

Lampa z czujnikiem ruchu może być dla złodzieja przykrą niespodzianką
Lampa z czujnikiem ruchu może być dla złodzieja przykrą niespodzianką. fot. Lange Łukaszuk

Janusz Werner
fot. otwierająca: Konsport

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie wybrać okna i drzwi, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

W artykule odpowiadamy na pytania, jakie wybrać drzwi wejściowe i okna, by zminimalizować ryzyko włamania. Podpowiadamy także, czy lepiej zamontować antywłamaniowe okno, czy roletę i jak zabezpieczyć naszą bramę garażową.

topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach.  To także ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x