W jaki sposób automatyka budynku dba o bezpieczeństwo mieszkańców?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób automatyka budynku dba o bezpieczeństwo mieszkańców?

Każdy inwestor budując własny dom, stara się zapewnić mieszkańcom i samemu budynkowi odpowiedni poziom ochrony. Myśląc o bezpieczeństwie zwykle mamy na myśli zabezpieczenia przed wtargnięciem do środka osoby niepowołanej i uzbrojenie budynku w instalację alarmową. Zapominamy przy tym, że statystycznie dla domowników i mienia większe zagrożenie stanowią zdarzenia losowe, awarie instalacji, sprzętu, czy w końcu my sami poprzez własne zaniedbania albo zaniechania.

aktualizacja: 2019-02-06 12:55:55

Automatyka domu inteligentnego może sprawić, że odpowiednio zabezpieczony budynek sam zareaguje na różnego rodzaju sytuacje awaryjne, zlikwiduje bądź zminimalizuje zagrożenie lub jego skutki, jednocześnie nas o tym powiadamiając.

Ciekawą funkcją prewencyjną, możliwą do zrealizowania przez automatykę domu inteligentnego, jest symulacja obecności mieszkańców – automatyka, według zaprogramowanego uprzednio, nieregularnego cyklu nacechowanych dużą naturalnością zdarzeń, będzie otwierała i zamykała okna, podnosiła i opuszczała rolety, zapalała i gasiła światła w pomieszczeniach i na zewnątrz, włączała muzykę czy telewizor, a intruz dzwoniąc domofonem, usłyszy głos właściciela, niezależnie od tego, gdzie się on znajduje, nie będąc świadomym, że system dokonał przełączenia rozmowy na urządzenie mobilne użytkownika.

Warto również zdecydować się na system monitoringu połączony z instalacją alarmową. Wpięcie sieci kamer wraz z instalacją alarmową w kompleksowy zintegrowany system zarządzania domem oferuje wiele istotnych funkcji – niemożliwych do zrealizowania, gdyby instalacje te pracowały osobno. W razie wystąpienia pewnej, zaprogramowanej uprzednio sekwencji zdarzeń, system automatycznie zawiadomi nas o zagrożeniu i przedstawi obraz z zagrożonego miejsca, pozwalając na dokonanie oceny sytuacji.

W przypadku braku reakcji autonomicznie podejmie działania zniechęcające włamywacza do pozostania na posesji, spuszczając rolety, włączając syrenę i sygnalizację alarmową oraz pulsowanie wszystkich świateł wewnętrznych i zewnętrznych. Po wejściu intruza do środka, podejmie próbę uwięzienia go, zamykając drzwi wewnętrzne i zewnętrze, odłączając prąd, załączając jednocześnie muzykę na pełen regulator.

Czujka ruchu
Czujka ruchu uruchomi alarm gdy w domu pojawi się intruz (fot. Satel)

Dom inteligentny upora się także ze zdarzeniami losowymi, takimi jak zalanie czy ulatnianie się gazu. Gdy przykładowo czujnik zalania wykryje wodę, centrala wyda impuls, by na głównym doprowadzeniu wody do budynku elektrozawór automatycznie odciął jej dopływ, wyłączy w danym pomieszczeniu prąd i powiadomi nas o zdarzeniu. System wyposażony w detektor dymu w razie wykrycia pożaru, ostrzeże mieszkańców, odetnie prąd i gaz, podniesie rolety, otworzy zamki w drzwiach, zamknie okna i wyłączy wentylację mechaniczną, by ograniczyć dopływ tlenu.

Odpowiednio wyposażona i skonfigurowana instalacja zareaguje również na ulatnianie się gazu albo pojawienie się czadu.

Czujka gazu
Czujka gazu uruchomi alarm gdy zacznie ulatniać się gaz (fot. Satel)

Dowiedz się wszystkiego o automatyce budynkowej

Chcesz zainstalować w swoim domu automatykę budynkową?

 

Przeczytaj, czy warto uzbroić dom w automatykę budynkową?

Wojciech Grabowski
fot. otwierająca: Fibaro

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły