Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Internet w domu po remoncie

Remont lub przebudowa domu to doskonała okazja do tego, aby poprawić komfort korzystania z domowych komputerów oraz Internetu. Można wreszcie rozprawić się z wiązkami kabli upychanymi za biurkiem i sprawić, że Internet będzie łatwo dostępny we wszystkich pomieszczeniach w domu.
Internet w domu
 (fot. D-Link)

Do niedawna, podłączając internet w domu wybierało się to pomieszczenie, w którym stał komputer. Wynikało to z tego, że cała łączność odbywała się za pośrednictwem kabli.

Zatem najwygodniej było wskazać monterom doprowadzającym przewody (np. w przypadku sieci kablowej lub starych sieci lokalnych), aby właśnie tam umieścili gniazdko lub końcówkę, do której podłączało się modem.

Udostępnienie sieci w innych pomieszczeniach wiązało się z kłopotliwą koniecznością poprowadzenia przewodu sieciowego, czy to w specjalnych listwach czy w wywierconych dziurach w ścianach.

Także samo kupienie odpowiednio długiego (na kilka lub kilkanaście metrów) kabla sieciowego i zaopatrzenie go w specjalne końcówki nie było zadaniem łatwym.

Gotowe zestawy kabli dostępne do kupienia w sklepach kończyły się zwykle na kilkunastu metrach, i to był często faktyczny zasięg sieci przewodowej dla zwykłych użytkowników. Oznaczało to, że chcąc podłączyć drugi komputer do sieci, trzeba było najczęściej postawić go obok, w tym samym pokoju.

Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się tanich punktów dostępowych i routerów bezprzewodowych. Takie urządzenia, podłączone do lokalnej sieci przewodowej, pozwalają na udostępnienie sygnału drogą radiową. Wraz ze spadkiem cen bezprzewodowych kart sieciowych, przeznaczonych zarówno dla laptopów jak i komputerów stacjonarnych, możliwe stało się dowolne przenoszenie stanowiska pracy z dostępem do internetu.

Nadal jednak nierozwiązany pozostawał problem sterty nieuporządkowanych starych kabli i podłączonego do nich modemu. W efekcie kończyło się często na tym, że jedynym mobilnym komputerem w domu był laptop, podczas gdy zwykły komputer stał tam, gdzie dotychczas. Dlatego remont domu to idealna okazja ku temu, aby zrobić z tym wreszcie porządek.

Krok pierwszy: wymiana sprzętu na nowszy

Router

Karta sieciowa USB
Kupując router bezprzewodowy, najlepiej rozejrzeć się za gotowymi zestawami (router plus karta sieciowa USB) od jednego producenta
(fot. U.S. Robotics)

Jeżeli internet w domu służy nie tylko do rozrywki i edukacji, ale jest również używany do pracy, warto zadbać o to, aby zawrzeć w budżecie przeznaczonym na remont również środki (od kilkuset do tysiąca złotych) na modernizację sprzętu komputerowego. Bez zakupu lub wymiany takich urządzeń jak: karty sieciowe czy router bezprzewodowy, stworzenie w domu nowoczesnej sieci bezprzewodowej nie będzie możliwe.

Zacznijmy od routera. To właśnie to urządzenie jest centralnym punktem każdej sieci lokalnej. Router odbiera połączenie internetowe od modemu i rozdziela je na wszystkie podłączone do sieci lokalnej komputery, w naszym przypadku komputery znajdujące się w domu. Nowoczesne routery mają wbudowaną obsługę sieci przewodowej i bezprzewodowej, czyli można do nich podłączyć zarówno kabel sieciowy jak i połączyć się z nim drogą radiową.

Jeżeli od dawna mamy internet podłączony tylko do jednego komputera stacjonarnego, najpewniej nie ma routera w ogóle i konieczne będzie kupno nowego. Przyda się to w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba podłączenia dodatkowego komputera. W przypadku, gdy w domu jest już router, ale bez obsługi sieci bezprzewodowej, można dokupić sam punkt dostępowy.

Jest to urządzenie, które podłączone do routera będzie pełnić rolę radiowego nadajnika sieci bezprzewodowej. W istocie router z wbudowaną obsługą sieci bezprzewodowej to router i punkt dostępowy w jednej obudowie.

Punkt dostępowy sprawdzi się nawet w przypadku, gdy w domu nie ma żadnego komputera przenośnego. Jeszcze kilka lat temu wygodniej i łatwiej było dokupić do komputera stacjonarnego standardową kartę sieciową na łącze PCI, montowaną wewnątrz obudowy, do której podłączało się kabel sieciowy.

Obecnie jednak, gdy ceny kart bezprzewodowych spadły do kilkudziesięciu złotych, a tradycyjne karty sieciowe są systematycznie wycofywane ze sprzedaży, jest to praktyczny i tani wybór. Szczególnie, że najpopularniejsze karty bezprzewodowe, z wyglądu przypominające pamięci pendrive, są podłączane przez USB, tak jak myszka czy kamerka internetowa. Ich instalacja jest dzięki temu prostsza i nie wymaga rozkręcania komputera. A co ważne, także sam komputer może zostać przeniesiony do innego pokoju, bez konieczności poprowadzenia za nim nieporęcznego kabla.

Niektóre routery oferują także obsługę innych technologii bezprzewodowych, głównie standardu Bluetooth. Chociaż zasięg takiego sygnału wynosi w praktyce od kilku do kilkunastu metrów i raczej poza awaryjnymi sytuacjami nie sprawdzi się w przypadku łączenia komputerów, to może się okazać przydatny dla osób aktywnie korzystających z zaawansowanych telefonów komórkowych i palmtopów. Dostęp do Bluetooth zapewni połączenie urządzenia z internetem, bez konieczności korzystania z GPRS lub podłączania się do komputera.

Krok drugi: koniec z plątaninami kabli

Karta sieciowa
 Jedna karta sieciowa w trzech wcieleniach: tradycyjna karta PCI, wygodna i nowoczesna „wtyczka” na USB i dedykowana do laptopów karta na złącze PCMCIA
 (fot. D-Link)

Chociaż warto zastanowić się, gdzie po remoncie będą najczęściej używane komputery w domu, to najlepiej obmyślanie dokładnych szczegółów warto zostawić sobie na koniec.

Najpierw trzeba uporządkować istniejące już stanowisko pracy i miejsce, w którym udostępniany jest Internet. Może to być gniazdko telefoniczne (w przypadku łącza ADSL, np. neostrady tp), końcówka kabla od telewizji kablowej lub kabel poprowadzony od zewnętrznej anteny (wykorzystywanej w większych sieciach lokalnych lub w łączach satelitarnych). Prowadzą one do modemu lub routera, w zależności od wybranej technologii dostępu do internetu .

Są to jedyne kable, których nie da się zastąpić niczym innym, a już na pewno niczym niedrogim. Na szczęście można zrobić wiele, aby taki kabel skrócić. Pozostała łączność w naszej domowej sieci lokalnej będzie już odbywać się drogą bezprzewodową.

Mając to na względzie, należy na początku zastanowić się, czy obecne miejsce podłączenia anteny zewnętrznej lub gniazdka jest odpowiednie. Dotychczas najważniejsze było to, aby było ono blisko biurka z komputerem, przy którym stał również modem.

Teraz warto zadbać o to, aby modem znajdował się w miarę możliwości w centralnym punkcie domu, skąd sygnał sieci bezprzewodowej będzie mógł łatwo wyjść do ogrodu i do pokojów.

Powinno to być łatwe do zrealizowania w przypadku łącza ADSL, gdzie wystarczy tylko wybrać dobrze zlokalizowane gniazdko telefoniczne. Także użytkownicy anten satelitarnych i radiowych będą mogli wreszcie tak je ustawić, aby gwarantowały najlepszy zasięg, a co za tym idzie – szybszy transfer danych.

W gorszej sytuacji są posiadacze łącz udostępnionych przez telewizję kablową. Skrócenie lub wydłużenie przewodu prowadzącego od skrzynki operatora będzie bowiem wymagało pomocy instalatorów.

Oprócz obmyślenia najkrótszej drogi, jaką zostanie poprowadzony właściwy kabel od gniazdka lub anteny do modemu (ewentualnie routera, o różnicach pomiędzy tymi urządzeniami piszemy w ramce), należy także przygotować dla niego odpowiednie miejsce. Warto zadbać o podłączenie dobrej listwy zasilającej, która uchroni delikatny sprzęt przed konsekwencjami awarii prądu.

W żadnym wypadku nie należy zamykać urządzenia nadającego sygnał radiowy w szafie lub chować za regałem, ponieważ źle wpływa to na moc sygnału, a w upalne dni może prowadzić do przegrzewania się sprzętu.

Najlepsze będzie miejsce na jednej z niższych półek, tam gdzie pełne migających diod urządzenie nie będzie zbytnio rzucać się w oczy, ale zarazem dostęp do niego będzie łatwy i szybki. Jest to ważne, ponieważ nawet najlepsze routery potrafią się czasem zawiesić i konieczny jest ich restart, czy to za pomocą przycisku schowanego na tyle obudowy czy poprzez wyciągnięcie wtyczki z prądem.

Krok trzeci: sieć dla zaawansowanych

Bezprzewodowa przystawka do drukarki
Jedną z zalet posiadania sieci bezprzewodowej jest możliwość zakupienia drukarki, którą można postawić w dowolnym miejscu w domu. Jednak bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z możliwości, jakie oferuje bezprzewodowa przystawka do zwykłej drukarki (na ilustracji model Linksys WPS54G) (fot. Linksys)

Przy okazji remontu warto zrobić nie tylko to, co jest konieczne do poprawy komfortu korzystania z Internetu w domu, ale także rozważyć kilka opcjonalnych udogodnień.

Pierwsze z nich to zakup drukarki współpracującej z siecią bezprzewodową. Obecnie takie urządzenia stają się coraz bardziej popularne. Zasada działania takiej drukarki jest prosta. Za sprawą wbudowanego odbiornika może ona zalogować się do sieci bezprzewodowej jako niezależne urządzenie, bez konieczności jej podłączania do któregoś z domowych komputerów.

Takie rozwiązanie ma dwie podstawowe zalety. Pierwsza to taka, że można drukarkę postawić w dowolnym miejscu w domu, tam gdzie jest faktycznie potrzebna. Po drugie drukarka będzie widoczna dla każdego komputera w sieci lokalnej (czyli w naszym przypadku w całym domu).

Tak więc z każdego komputera będzie można wydrukować dowolny dokument. Dla porównania, jeżeli drukarka podłączona jest do komputera za pomocą standardowego łącza USB, to nawet jeśli została skonfigurowana jako drukarka sieciowa, aby móc z niej skorzystać, trzeba za każdym razem dopilnować, aby dany komputer był włączony.

Osobom, które cenią sobie bezpieczeństwo, na pewno spodoba się możliwość instalacji w domu bezprzewodowych kamerek internetowych. Remontując wnętrze domu, można z dużą dokładnością rozplanować miejsca rozmieszczenia kamerek, posiłkując się w razie potrzeby specjalnymi uchwytami mocowanymi na ścianach. Tak jak i w przypadku drukarki sieciowej, kamerka internetowa WiFi funkcjonuje w sieci lokalnej jako oddzielne urządzenie i nie wymaga podłączenia do komputera.

Użytkownik może za pośrednictwem sieci konfigurować jej ustawienia, a także – co najważniejsze – uruchomić transmisję wideo, którą będzie można oglądać w internecie w trakcie pobytu poza domem. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa dostęp do transmisji jest zabezpieczony hasłem, także sam adres internetowy jest znany tylko właścicielowi kamerki. Urządzenie można skonfigurować także w taki sposób, aby działało na zasadzie czujnika ruchu, aktywując w razie potrzeby zdefiniowaną wcześniej czynność (np. wysłanie e-maila lub SMS-a do właściciela).

Zestawy kina domowego
 Zakładając w domu sieć bezprzewodową, warto myśleć przyszłościowo. Może się to przydać za kilka lat, np. gdy upowszechnią się multimedialne zestawy kina domowego (na ilustracji D-Link DSM-750), wykorzystujące bezprzewodowy dostęp do Internetu i zasobów domowych komputerów
(fot. D-Link)

Oprócz drukarek i kamerek internetowych, producenci sprzętu nie zaprzestają eksperymentów z sieciowymi odtwarzaczami audio, a nawet zestawami kina domowego. Wszystkie te urządzenia wykorzystują sieć bezprzewodową do przesyłania danych (np. muzyki) z jednego pomieszczenia do drugiego lub ich pobierania (np. filmów) z Internetu.

I chociaż pełnią one dzisiaj głównie rolę gadżetów, to nie ulega wątpliwości, że za kilka lat staną się bardziej powszechne. A wtedy ich instalacja w domu wyposażonym już w nowoczesną sieć bezprzewodową będzie na pewno znacznie łatwiejsza.

Zmiana na lata

Jeszcze 10 lat temu Internet w domu był luksusem. 5 lat temu Internet stał się w Polsce bardziej powszechny, towarem luksusowym było natomiast stałe łącze do sieci, podłączone zazwyczaj do jedynego domowego komputera.

Dzisiaj szerokopasmowe łącze do Internetu, z którego korzystają wszyscy domownicy, to często konieczność. Rozwój, jaki dokonał się przez te wszystkie lata, odbił się także na sposobie, w jaki korzystamy z Internetu.

Coraz częściej w domu jest nie jeden, ale dwa a nawet trzy komputery, w tym przynajmniej jeden komputer przenośny. Znaczenia nabrały takie rzeczy, jak mobilność, czy też możliwość skorzystania z domowej drukarki z dowolnego miejsca w domu.

Nic zatem dziwnego, że kable i urządzenia sieciowe, które sprawdzały się kilka lat temu, obecnie wymagają wymiany na nowsze rozwiązania bezprzewodowe. E-remont czas zacząć!

 Michał Stępień

aktualizacja: 2008-08-01

Zdaniem naszych Czytelników

Nie zgodzę się z zapisami, że się nie opłaca stosować kabla. Jeżeli ktoś ma dzieci to na pewno warto. Wręcz powiedziałbym, że trzeba. Sieć w domu to nie tylko internet, ale i gry i jeżeli ktoś potrafi to łatwiej kontrolować dostęp do internetu to z czego korzystają dzieci ...

Gość darek

24 Lut 2011, 15:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość ZAMEL - czujnik dymu CDB-01
Nowość ZAMEL - czujnik dymu CDB-01 Firma ZAMEL wzbogaciła ofertę systemów bezpieczeństwa GARDI o nowy czujnik. Detektor dymu CDB-01 to urządzenie, które bezsprzecznie powinno ...
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic System wideodomofonowy ABB Welcome Basic to multifunkcjonalność dla domów jednorodzinnych i całych osiedli. Urządzenia Welcome Basic łączą ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży Firma ZAMEL rozpoczęła sprzedaż nowej grupy produktów - Inteligentnego Domu EXTA LIFE. EXTA LIFE jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze