Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Systemy zarządzania inteligentnym budynkiem

Nie można ich zaprogramować tak, aby poszły za nas do pracy. Ale bez wymówek i zwlekania przejmą nasze obowiązki w domu. Instalacje inteligentne – po kolei o tym, czym są, do czego służą i jakie korzyści przynoszą.

Systemy zarządzania inteligentnym budynkiem
 (fot. Berker)
Instalację inteligentną można by nazwać elektroniczną pomocą domową, która za nas steruje oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i osłonami okiennymi, oszczędnie zarządzając w ten sposób energią elektryczną.

Instalacja inteligentna może też – dzięki magnetycznym czytnikom – otwierać drzwi bez użycia kluczy, a także sterować urządzeniami znajdującymi się poza domem – bramą garażową, furtką, oświetleniem zewnętrznym, kamerami, zraszaczami ogrodowymi czy fontanną.

Elektroniczna gosposia może nam ułatwiać codzienne czynności w różnym stopniu – zależnie od potrzeb. Najprostsza taka instalacja integruje po prostu tradycyjne samodzielne i niezależne instalacje elektryczne. Innymi słowy – łączy je w jeden system, który czuwa nad: ogrzewaniem, oświetleniem, pracą urządzeń elektrycznych i systemów alarmowych, a czasem też podlewaniem ogrodu.

Inaczej rzecz się ma w bardziej zaawansowanych instalacjach inteligentnych, w których głównym elementem jest jednostka centralna, zwana potocznie centralą. Do niej doprowadzone są przewody od rozmieszczonych w domu i na zewnątrz czujników ruchu, natężenia światła, wilgotności, ciśnienia itd. Z centrali przewody poprowadzone są do urządzeń i sprzętów domowych: kotła, grzejników, wentylatorów, oświetlenia, żaluzji, rolet, domofonu, bramy garażowej itd. Wszystkie te przewody tworzą magistralę komunikacyjną.

Tu trzeba dodać, że przekazywanie informacji z jednostki centralnej do pozostałych elementów może odbywać się także drogą bezprzewodową, tj. przez sygnał radiowy – co jest szczególnie wygodne w wykończonych już domach. Instalacja ta bowiem nie wymaga kucia ścian w celu poprowadzenia kabli. Pracą poszczególnych urządzeń albo obwodów można sterować ręcznie lub zdalnie – za pomocą pilota, telefonu komórkowego, Internetu czy przez polecenia głosowe.

Projekt i wybór rodzaju instalacji

Aby instalacja inteligentna w pełni spełniała nasze oczekiwania, powinna być wykonana według profesjonalnego projektu. Powinniśmy być przy jego powstawaniu, wtedy na bieżąco będziemy mogli określać swoje potrzeby i korygować to, co nam nie odpowiada. Projekt taki składa się z rysunków przedstawiających rozmieszczenie elementów i tras przewodów; zawiera opis działania systemu, a także zestawienie potrzebnych urządzeń.

Detektor zalania wodąDetektor poziomu stężenia gazu
Detektor zalania wodą i poziomu stężenia gazu. Obydwa odpowiadają za bezpieczeństwo w domu. Detektor dokonuje ciągłego pomiaru stężenia gazu w powietrzu. Gdy przekroczy ono wartość ok. 11% dolnej granicy wybuchowości, system włącza zaprogramowane alarmy. Detektor zalania wodą zaś potrafi wykrywać i zasygnalizować wylanie wody lub innego płynu w chronionej strefie (fot. Legrand)

Instalacja przewodowa. Po stworzeniu projektu wykonuje się okablowanie (jeśli zdecydowaliśmy się na system przewodowy). W jedno miejsce budynku doprowadza się kable linii telefonicznej, zasilania (prąd), przewód telewizji kablowej oraz przewód anteny RTV. Zamontowana w tym miejscu jednostka centralna przyjmuje sygnały i wysyła je do poszczególnych pomieszczeń i urządzeń. Konfigurację instalacji użytkownik ustala według własnego uznania.

Następnie w domu prowadzi się magistralę komunikacyjną, czyli wszystkie przewody wchodzące w skład systemu. Dzięki niej poszczególne urządzenia są połączone z jednostką centralną i można nimi sterować.

System może też być podłączony do Internetu, monitorowany i sterowany przez komputer.

Instalacja bezprzewodowa. Taką łatwiej zastosować w już istniejących domach. Komunikacja między urządzeniami (czujniki, sterowniki, centrala) następuje wtedy drogą radiową. Sygnał jest na tyle mocny, że może przenikać przez ściany. Jednocześnie promieniowanie od niego jest ok. 200 razy słabsze niż w telefonach komórkowych, a jego zasięg może znacznie przekraczać 30 m. Sygnał radiowy ma własny numer identyfikacyjny, dzięki czemu nie zakłóca działania podobnych instalacji w sąsiednich domach.

Gniazdo TV-RD-SATGniazdo informatyczne
Gniazdo TV-RD-SAT i gniazdo informatyczne. Obydwa odpowiadają za komunikację między poszczególnymi elementami instalacji inteligentnej. (fot. Legrand)

Systemy

Każdy z oferowanych na rynku systemów domu inteligentnego działa na innych zasadach, choć ich funkcje są bardzo podobne. Najpopularniejsze, dostępne w Polsce systemy należą do trzech grup:

I: HOME-TRONIC, LUXOR, X10 oraz CARDIO – za ich pomocą można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i roletami;

II: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT – które „potrafią” znacznie więcej – o czym w dalszej części artykułu;

III: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB – systemy, które mają prawie wszystkie znane obecnie możliwości.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-03-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wszyscy piszą o korzyściach, jak to wszystko będzie pięknie działało, ale nikt nie uprzedza, że jeden haker, jedna awaria wyleczą nas z wielu bezsensownych zachcianek.

retrofood

15 Sie 2017, 23:30

Cytat Artykuł stary, więc należy się aktualizacja: do III grupy doszedł jeszcze polski i całkiem tani system Homiq. Mam ich system od dwóch lat i jestem bardzo zadowolony... To napisz coś więcej o tym twoim systemie.

coolibeer

27 Gru 2012, 07:37

No i nie tylko ten system a wiele innych o wszystkich oczywiście można by książkę napisać. Skoro Homiq to czemu nie napisano o Nexwell, jak jest Crestron to czemu nie ma AMX czy Control4, jak napisano o X10 i xComfort to dlaczego nie napisano nic o Z-Wave czy EnOcean, itp. systemów automatyki, ...

FDTech - instalacje inteligentne

26 Gru 2012, 14:51

Artykuł stary, więc należy się aktualizacja: do III grupy doszedł jeszcze polski i całkiem tani system Homiq. Mam ich system od dwóch lat i jestem bardzo zadowolony...

Gość Andrzej

16 Lip 2012, 14:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID
Nowoczesne rozwiązania otwierające drzwi za pomocą technologii bluetooth oraz transponderów RFID G-U Polska wprowadziło na rynek dwie nowości, będące poszerzeniem oferty w zakresie koncepcji kontroli dostępu do drzwi wejściowych - RFID ...
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB
Szkoła w Żukowie z najnowocześniejszym systemem automatyki budynkowej od ABB Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu - to tylko część ...
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie
Bulik II - flagowy dzwonek firmy ZAMEL w nowej odsłonie Już we wrześniu do hurtowni elektrotechnicznych w całej Polsce trafi Bulik II - nowa odsłona popularnego dzwonka bezprzewodowego firmy ZAMEL. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze