Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Systemy zarządzania inteligentnym budynkiem

Nie można ich zaprogramować tak, aby poszły za nas do pracy. Ale bez wymówek i zwlekania przejmą nasze obowiązki w domu. Instalacje inteligentne – po kolei o tym, czym są, do czego służą i jakie korzyści przynoszą.

Systemy zarządzania inteligentnym budynkiem
 (fot. Berker)
Instalację inteligentną można by nazwać elektroniczną pomocą domową, która za nas steruje oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i osłonami okiennymi, oszczędnie zarządzając w ten sposób energią elektryczną.

Instalacja inteligentna może też – dzięki magnetycznym czytnikom – otwierać drzwi bez użycia kluczy, a także sterować urządzeniami znajdującymi się poza domem – bramą garażową, furtką, oświetleniem zewnętrznym, kamerami, zraszaczami ogrodowymi czy fontanną.

Elektroniczna gosposia może nam ułatwiać codzienne czynności w różnym stopniu – zależnie od potrzeb. Najprostsza taka instalacja integruje po prostu tradycyjne samodzielne i niezależne instalacje elektryczne. Innymi słowy – łączy je w jeden system, który czuwa nad: ogrzewaniem, oświetleniem, pracą urządzeń elektrycznych i systemów alarmowych, a czasem też podlewaniem ogrodu.

Inaczej rzecz się ma w bardziej zaawansowanych instalacjach inteligentnych, w których głównym elementem jest jednostka centralna, zwana potocznie centralą. Do niej doprowadzone są przewody od rozmieszczonych w domu i na zewnątrz czujników ruchu, natężenia światła, wilgotności, ciśnienia itd. Z centrali przewody poprowadzone są do urządzeń i sprzętów domowych: kotła, grzejników, wentylatorów, oświetlenia, żaluzji, rolet, domofonu, bramy garażowej itd. Wszystkie te przewody tworzą magistralę komunikacyjną.

Tu trzeba dodać, że przekazywanie informacji z jednostki centralnej do pozostałych elementów może odbywać się także drogą bezprzewodową, tj. przez sygnał radiowy – co jest szczególnie wygodne w wykończonych już domach. Instalacja ta bowiem nie wymaga kucia ścian w celu poprowadzenia kabli. Pracą poszczególnych urządzeń albo obwodów można sterować ręcznie lub zdalnie – za pomocą pilota, telefonu komórkowego, Internetu czy przez polecenia głosowe.

Projekt i wybór rodzaju instalacji

Aby instalacja inteligentna w pełni spełniała nasze oczekiwania, powinna być wykonana według profesjonalnego projektu. Powinniśmy być przy jego powstawaniu, wtedy na bieżąco będziemy mogli określać swoje potrzeby i korygować to, co nam nie odpowiada. Projekt taki składa się z rysunków przedstawiających rozmieszczenie elementów i tras przewodów; zawiera opis działania systemu, a także zestawienie potrzebnych urządzeń.

Detektor zalania wodąDetektor poziomu stężenia gazu
Detektor zalania wodą i poziomu stężenia gazu. Obydwa odpowiadają za bezpieczeństwo w domu. Detektor dokonuje ciągłego pomiaru stężenia gazu w powietrzu. Gdy przekroczy ono wartość ok. 11% dolnej granicy wybuchowości, system włącza zaprogramowane alarmy. Detektor zalania wodą zaś potrafi wykrywać i zasygnalizować wylanie wody lub innego płynu w chronionej strefie (fot. Legrand)

Instalacja przewodowa. Po stworzeniu projektu wykonuje się okablowanie (jeśli zdecydowaliśmy się na system przewodowy). W jedno miejsce budynku doprowadza się kable linii telefonicznej, zasilania (prąd), przewód telewizji kablowej oraz przewód anteny RTV. Zamontowana w tym miejscu jednostka centralna przyjmuje sygnały i wysyła je do poszczególnych pomieszczeń i urządzeń. Konfigurację instalacji użytkownik ustala według własnego uznania.

Następnie w domu prowadzi się magistralę komunikacyjną, czyli wszystkie przewody wchodzące w skład systemu. Dzięki niej poszczególne urządzenia są połączone z jednostką centralną i można nimi sterować.

System może też być podłączony do Internetu, monitorowany i sterowany przez komputer.

Instalacja bezprzewodowa. Taką łatwiej zastosować w już istniejących domach. Komunikacja między urządzeniami (czujniki, sterowniki, centrala) następuje wtedy drogą radiową. Sygnał jest na tyle mocny, że może przenikać przez ściany. Jednocześnie promieniowanie od niego jest ok. 200 razy słabsze niż w telefonach komórkowych, a jego zasięg może znacznie przekraczać 30 m. Sygnał radiowy ma własny numer identyfikacyjny, dzięki czemu nie zakłóca działania podobnych instalacji w sąsiednich domach.

Gniazdo TV-RD-SATGniazdo informatyczne
Gniazdo TV-RD-SAT i gniazdo informatyczne. Obydwa odpowiadają za komunikację między poszczególnymi elementami instalacji inteligentnej. (fot. Legrand)

Systemy

Każdy z oferowanych na rynku systemów domu inteligentnego działa na innych zasadach, choć ich funkcje są bardzo podobne. Najpopularniejsze, dostępne w Polsce systemy należą do trzech grup:

I: HOME-TRONIC, LUXOR, X10 oraz CARDIO – za ich pomocą można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i roletami;

II: DUPLINE, IDRA, IHC, LCN i XCOMFORT – które „potrafią” znacznie więcej – o czym w dalszej części artykułu;

III: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB – systemy, które mają prawie wszystkie znane obecnie możliwości.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-03-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic
Nowy system wideodomofonowy ABB Welcome Basic System wideodomofonowy ABB Welcome Basic to multifunkcjonalność dla domów jednorodzinnych i całych osiedli. Urządzenia Welcome Basic łączą ...
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży
Inteligentny dom EXTA LIFE firmy ZAMEL już w sprzedaży Firma ZAMEL rozpoczęła sprzedaż nowej grupy produktów - Inteligentnego Domu EXTA LIFE. EXTA LIFE jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni ...
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...

Dom inteligentny

Jeśli intensywność oświetlenia dostosuje się do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, zużycie prądu można zmniejszyć o połowę. Dzięki sterowaniu pracą źródła ciepła udaje się zaoszczędzić ponad 30% energii. Nic dziwnego, że domy wyposażone w taką automatykę nazywa się domami inteligentnymi.
topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze