Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Artykuły

Domofon - instalacja systemu

Domofony i wideodomofony mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym. Tańsze i bardziej popularne są systemy analogowe. Nowocześniejsze, choć droższe – cyfrowe.

W systemie analogowym każdy unifon połączony jest z aparatem zewnętrznym oddzielnym przewodem. Instalacja domofonowa zasilana jest napięciem o obniżonych parametrach, najczęściej 12 V, dlatego w skład zestawu wchodzi także transformator zamontowany na stałe w unifonie lub przeznaczony do montażu na szynie w tablicy rozdzielczej.

Instalację domofonową/wideodomofonową warto podłączyć do niezależnego obwodu elektrycznego, żeby zmniejszyć ryzyko awarii obwodu i przez to – wyłączenia urządzenia z pracy (im więcej urządzeń podłączonych jest do obwodu, tym większe jest ryzyko, że któreś z nich zepsuje się lub uleg­nie uszkodzeniu, wyłączając z pracy instalację domofonową). Warto też pomyśleć o zasilaniu awaryjnym, czyli np. UPS-ie, który podtrzyma pracę systemu domofonowego nawet po zaniku napięcia w instalacji – urządzenie to przyda się także do zabezpieczenia pracy telefonu lub komputera.

W domu można zamontować kilka niezależnych unifonów, na przykład po jednym na każdej kondygnacji. Należy je wówczas połączyć z panelem zewnętrznym w taki sposób, żeby wszystkie dzwoniły równolegle. Unifony można również tak podłączyć do instalacji, żeby służyły niezależnie dwóm rodzinom – po wybraniu odpowiedniego przycisku na panelu zewnętrznym, będą mogły komunikować się z przypisanym do niego unifonem.

Sposób montażu domofonu lub wideodomofonu w domu jednorodzinnymSposób montażu domofonu lub wideodomofonu w domu dwurodzinnym
Sposób montażu domofonu lub wideodomofonu w domu jednorodzinnym (a) i dwurodzinnym (b)

System cyfrowy. Panel zewnętrzny i wewnętrzny łączy się zazwyczaj kablem koncentrycznym. Jego ważną zaletą jest możliwość rozbudowania go o dodatkowe funkcje – otwieranie bramy wjazdowej, uruchamianie oświetlenia, dodatkowej kamery, zamek szyfrowy interkom, dodatkowe kamery, dodatkowe wejścia z panelami wideofonowymi, możliwość rejestracji zdjęć gości pod nieobecność gospodarzy (moduł pamięci), podgląd wizji na odbiorniku TV (przez wejście wideo).

Interkom umożliwia nam wywołanie dodatkowego monitora bądź słuchawki. Dzięki tej funkcji możemy się porozumiewać również z osobami znajdującymi się wewnątrz budynku. Dostępne są także nietypowe funkcje, na przykład otwieranie furtki od strony działki przez wprowadzenie kodu, który jest zabezpieczeniem przed otworzeniem jej przez dzieci, aby nie mogły wybiec na ulicę lub wpuścić do domu kogoś obcego.

Coraz częściej pojawiają się nowoczesne systemy, w których panel zewnętrzny połączony jest z wewnętrznym wyłącznie płaskim kablem telefonicznym.

Pojawił się także system, w którym do połączenia potrzebny jest tylko jeden przewód teleinformatyczny kategorii 5e (czyli skrętka komputerowa). Dzięki temu nie trzeba stosować okablowania zasilającego oraz przewodu koncentrycznego, co zmniejsza prawdopodobieństwo zakłóceń pracy systemu.

Układanie przewodu na zewnątrz budynku. Stosuje się tu przewody przeznaczone do układania w ziemi, np. YTLYp. Nie należy używać popularnych kabli teletechnicznych do stosowania wewnątrz, nawet jeśli zostaną umieszczone w rurkach PVC, bo po upływie roku, dwóch taki kabel namoknie i będzie powodował zwarcia w instalacji. Przewody montowane na zewnątrz i wewnątrz powinny mieć taki sam przekrój.

Najprościej jest całą instalację wykonać z przewodu przeznaczonego do układania w gruncie, dzięki czemu niepotrzebne będzie łączenie przewodów, które zwiększa awaryjność systemu.

Przewód układa się na odpowiedniej głębokości. Jest ona uzależniona od rodzaju nawierzchni i np. pod chodnikiem z płyt betonowych kabel umieszcza się na głębokości 50 cm, a pod nawierzchnią nieutwardzoną, np. trawnikiem – na głębokości 70 cm, zachowując jednocześnie wymagane odleg­łości od rur wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych itp. Mocując kabel do słupka ogrodzeniowego, musimy zabezpieczyć go przed przecięciem lub zniszczeniem.

Sposób ułożenia przewodu w gruncie pod nawierzchnią z kostki betonowej
Sposób ułożenia przewodu w gruncie pod nawierzchnią z trawy
Sposób ułożenia przewodu w gruncie zależy od rodzaju nawierzchni nad kablem: nawierzchnia z kostki betonowej, nawierzchnia z trawy

Systemy bezprzewodowe. W sprzedaży oferowane są także systemy bezprzewodowe, w których łączność między panelem zewnętrznym a wewnętrznym odbywa się na drodze radiowej. Ich zaletą jest możliwość otwierania furtki za pomocą specjalnego pilota z dowolnego miejsca w domu i łatwość montażu systemu składającego się z kilku unifonów. Unikniemy wówczas ryzyka uszkodzenia kabla i unieruchomienia przez to systemu, jest on jednak bardziej podatny na zakłócenia.

W systemach bezprzewodowych unifon można nosić wszędzie ze sobą jak słuchawkę telefonicznąW systemach bezprzewodowych unifon można nosić wszędzie ze sobą jak słuchawkę telefoniczną (fot. Aksonet)

Monika Czeczotek

aktualizacja: 2008-12-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet
NETGEAR oferuje niezarządzalne przełączniki typu Ethernet Firma NETGEAR oferuje pełen zakres niezawodnych przełączników niezarządzalnych Plug-and-Play, zarówno do użytku domowego, jak i do małych ...
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo
SL-100/200TNR - nowa bariera podczerwieni Optex zasilana hybrydowo Co zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy zainstalować system alarmowy, ale nie chcemy naruszać istniejącej już infrastruktury np. w mieszkaniu ...
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear
Router Nighthawk X6 R8000 od Netgear Router Nighthawk X6 R8000 z przełomową technologią trzyzakresowej łączności WiFi został tak zaprojektowany, aby możliwe było podłączenie ...

Strefy ochrony posesji

Pierwszą strefą ochrony posesji jest ogrodzenie budynku, które może być wyposażone w czujniki wykrywające próby jego sforsowania przez wdrapanie się, przecięcie siatki czy wykonanie podkopu. Ogrodzenia zabezpiecza się przy użyciu systemów impedancyjnych, światłowodowych, a także sejsmicznych i z kablem sensorowym.
topowe produkty

Zarządzanie ogrzewaniem przez Danfoss Link

Danfoss Link to inteligentny system sterowania ogrzewaniem w całym obiekcie. Bezprzewodowo reguluje ogrzewanie w całym domu z jednego miejsca, z panelu centralnego. System steruje zarówno ogrzewaniem grzejnikowym z termostatami living connect®, jak i elektrycznym lub wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x