Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Aktualności

Harmonogram wymiany żarówek

Od 1 września 2009 roku zacznie się stopniowe wycofywanie tradycyjnych żarówek ze sklepów w krajach Unii Europejskiej. Do 2012 roku na rynku pozostaną tylko lampy energooszczędne, zużywające o wiele mniej energii, co oznacza z kolei zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska.

Harmonogram wymiany żarówek

Philips EcoClassic50 świeczkaO wycofaniu tradycyjnych żarówek zadecydowała Komisja Europejska 8 grudnia ubiegłego roku. Jej propozycja została zaakceptowana przez państwa członkowskie Unii.

Wycofanie żarówek będzie się odbywało stopniowo, od 1 września 2009 roku wycofane zostaną żarówki 100 watowe i o większej mocy, a także wszystkie żarówki nieprzezroczyste. Rok później - żarówki 75W, w 2011 60W, a 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25 watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) będą wycofane w roku 2016.

Powodem wycofania tradycyjnych żarówek są przede wszystkim względy związane z ochroną środowiska. Szacuje się, że gdyby w każdym gospodarstwie domowym używane były tylko lampy energooszczędne oraz urządzenia elektryczne klasy A i wyższej (A+, A++), do atmosfery trafiałoby 15 milionów ton dwutlenku węgla mniej.

Dzięki zastąpieniu tradycyjnych żarówek energooszczędnymi, obywatele krajów UE zaoszczędzą blisko 40 TWh (co w przybliżeniu odpowiada rocznej produkcji 10 elektrowni o mocy 500 megawatów).

Wybierając energooszczędne rozwiązania oszczędzamy nie tylko środowisko, lecz także domowe budżety. Wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki ma znaczenie podczas wystawiania świadectwa energetycznego dla mieszkania, domu czy biura, które będziemy chcieli sprzedać lub wynająć. I

m mniej energii zużywa mieszkanie, tym tańsze jest w eksploatacji, a co za tym idzie - lepszą cenę możemy za nie uzyskać. Inwestycja w zakup świetlówek, które zużywają do 80% mniej energii i świecą nawet przez 10 lat jest zatem bardzo korzystna.

Co zamiast żarówki?

Zgodnie z unijnym harmonogramem, już od 1 września w Polsce nie będzie można kupić najsilniejszych żarówek (o mocy równej lub większej niż 100 W), a także wszystkich żarówek nieprzezroczystych, czyli tych wykonanych ze szkła matowanego czy kolorowego. Co w tej sytuacji powinien zrobić właściciel typowego polskiego gospodarstwa domowego?

  1. Należy sprawdzić wszystkie źródła światła, jakie mamy w mieszkaniu i spisać ich moc. Oferta producentów lamp energooszczędnych jest bardzo szeroka, dlatego z pewnością znajdziemy odpowiednie zamienniki wycofywanych żarówek.

  2. Należy zapoznać się z ofertą możliwych zamienników. W zależności od mocy danej żarówki, możemy ją zastąpić energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi lub energooszczędnymi lampami halogenowymi. Dla przykładu, jeśli w pokoju mamy wiszącą lampę z żarówką o mocy 100W, jej zamiennikiem może być świetlówka energooszczędna Philips, która będzie dawała tyle samo światła, zużywając zaledwie 1/5 mocy, (czyli 20W).

    Co więcej – będzie ona działała nawet dziesięciokrotnie dłużej od swojej wycofanej poprzedniczki, co oznacza dla domowego budżetu oszczędność w wysokości ok. 300 złotych w ciągu całego czasu eksploatacji. Zakładając, ze w każdym gospodarstwie domowym używamy średnio kilkunastu źródeł światła, wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne daje łączne oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych na jedną rodzinę!

  3. Należy upewnić się, czy nowe lampy energooszczędne, którymi zastąpimy wycofywane żarówki, będą pasowały do opraw, które mamy w naszym mieszkaniu. Szeroka gama produktów Philips gwarantuje, że na pewno znajdziemy pasujący do naszych opraw energooszczędny zamiennik żarówek.
Wybierając nowe lampy, które zastąpią wycofywane żarówki, nie musimy się obawiać, że ucierpi na tym estetyka oświetlanego pomieszczenia. Nowoczesne świetlówki energooszczędne dają zróżnicowane odcienie światła: delikatne, ciepłe, stonowane. Ich kształty są identyczne z tradycyjnymi żarówkami - do wyboru mamy też kształt kulki, świeczki czy grzybka, dzięki czemu można je stosować zarówno w dużych, ozdobnych żyrandolach, jak i małych lampkach nocnych oraz kinkietach.  

Dodatkowe informacje o możliwościach wymiany żarówek na energooszczędne zamienniki, przykłady zastosowań i symulacji oświetlenia w pomieszczeniach o różnym charakterze, a także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z energooszczędnymi lampami są dostępne na stronie internetowej: (po wpisaniu adresu należy wybrać polską wersję językową).Firma powiązana: Philips Lighting Poland
aktualizacja: 2009-02-10

Dodaj komentarz

Domofon - instalacja systemu

Domofony i wideodomofony mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym. Tańsze i bardziej popularne są systemy analogowe. Nowocześniejsze, choć droższe – cyfrowe.
topowe produkty

Inteligentny dom EXTA LIFE - nowość w ofercie Zamel

Inteligentny dom EXTA LIFE to nowa propozycja firmy Zamel w dziedzinie automatyki budynkowej. Jest rozwiązaniem komfortowym, w pełni bezpiecznym, a przy tym przystępnym cenowo.
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear
Router WiFi Nighthawk X10 Smart firmy Netgear Czy odpowiedni router może wpłynąć na komfort naszego życia? Oczywiście, bo jak bowiem wyobrazić sobie bezstresowe surfowanie po sieci ...
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x