Budujemy Dom
Instalacje / Dom bezpieczny i inteligentny / Aktualności

Osiedle dla pilotów

We wrześniu 2008 roku rozpoczęła się realizacja nietypowego Osiedla Pilotów. Idea budowy tego projektu zrodziła się w gronie zielonogórskich miłośników lotnictwa.

Projekt osiedla oraz samych domów powstał w pracowni wizjonerów architektury Marka Pawłowskiego i Macieja Chodorowskiego.

Wizualizacja Osiedla Pilotów

Jednym  z najważniejszych założeń przy projektowaniu zespołu domów było zapewnienie intymności jego mieszkańcom. Dlatego w części pomieszczeń mieszkalnych zastosowano system naświetli pionowych w poziomie drugiej kondygnacji, zamiast tradycyjnych okien.

Ogrody również zostały zaprojektowane w sposób, który uniemożliwia ich obserwowanie przez pozostałych mieszkańców osiedla oraz osoby postronne.

Kolejną istotną przesłanką projektową było zminimalizowanie ilości ścian działowych w domach, dzięki czemu są one nadzwyczaj przestrzenne.

Parter to przede wszystkim duży, nasłoneczniony salon z ponad 40 m2 przeszkleń oraz otwarta kuchnia z dużym oknem balkonowym.

Wizualizacja Osiedla Pilotów

Na pozostałej części parteru usytuowano toaletę, pomieszczenia gospodarcze oraz obszerny, dwustanowiskowy garaż.

Z salonu prowadzi na piętro otwarta klatka schodowa, dzięki czemu uzyskano optycznie powiększenie parteru, zwiększając jednocześnie jego atrakcyjność.

Na piętrze zlokalizowano dwa pokoje ze wspólną łazienką, dużą centralną sypialnię z pokojem kąpielowym oraz przestronną garderobę.

Mówiąc o bryle domu należy zauważyć, że projekt zakładał stworzenie zdyscyplinowanego ekonomicznie prostopadłościanu, którego położenie względem stron świata ma wpływ na energetykę budynku. Przyczyniło się to również do wspomnianego wcześniej doskonałego nasłonecznienia salonu.

Wyjątkowy charakter zespołu osiągnięto dzięki subtelnym nawiązaniom formalnym do inżynierii lotniczej: łuk dachu inspirowany jest przekrojem skrzydła, konstrukcja wsporcza pnączy – linki – to echo konstrukcji dawnych płatowców.

Wizualizacja Osiedla Pilotów

Z kolei pokrywająca dach murawa wkomponowuje budynki w otaczający krajobraz.

Wszystko to tworzy unikalny obraz zarówno osiedla jak i samych domów, czyniąc je w połączeniu z systemem tzw. inteligentnego domu, wręcz wymarzonym miejscem wypoczynku dla miłośników lotnictwa.  

Do realizacji Osiedla Pilotów zaproszono następujące firmy:

  • Smartech do realizacji idei domu inteligentnego,
  • Dospel do wykonania wentylacji i gruntowego wymiennika ciepła,
  • Danfoss do wykonania pompy ciepła,
  • Pipelife wykona oczyszczalnię ścieków.

Domy na Osiedlu Pilotów będą miały od 207 do 235 m2 powierzchni użytkowej, a koszt jednego domu to około 1 500 000 zł.

Inwestycja jest zlokalizowana nieopodal miejscowości Przylep w woj. lubuskim.

Źródło:
aktualizacja: 2009-03-09

Zdaniem naszych Czytelników

szkoda tylko że firmą która zatrudnia większość pilotów w Polsce jest PLL LOT, który mieści się w Warszawie. Ciekawe ilu pilotów zechce się osiedlić w województwie lubuskim?

Gość kamanik

12 Mar 2009, 15:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Domofon - instalacja systemu

Domofony i wideodomofony mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym. Tańsze i bardziej popularne są systemy analogowe. Nowocześniejsze, choć droższe – cyfrowe.
topowe produkty

Czujniki tlenku węgla i gazu - w trosce o bezpieczeństwo domowników

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem powstającym w procesie spalania węgla, gazu, drewna, paliw płynnych itp. Ten silnie toksyczny gaz towarzyszący pracy praktycznie wszystkich domowych urządzeń grzewczych rokrocznie jest przyczyną wielu tragicznych wypadków, dlatego warto wyposażyć dom w skuteczny system sygnalizacji obecności tlenku węgla w powietrzu.
Router Orbi - Internet w całym domu
Router Orbi - Internet w całym domu Orbi to trójzakresowy system WiFi, który zapewnia Internet z maksymalną prędkością, niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric
Modułowe łączniki i osprzęt marki Livolo Electric W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach.  To także ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x