Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki i podłogówka

Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.

dp2008_134_120

 (fot. Purmo)

Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.

Wybór konkretnych typów grzejników powinno się konsultować z instalatorem. Dzięki temu – w razie potrzeby – będzie można odpowiednio zmodyfikować prowadzenie instalacji oraz dobrać najlepszy sposób ich podłączenia, biorąc pod uwagę wymagania techniczne oraz funkcjonalność. Od strony technicznej dobór grzejnika musi uwzględniać:

  • rodzaj instalacji grzewczej,
  • parametry pracy instalacji,
  • niezbędną moc,
  • sposób podłączenia.

Rozpatrując funkcjonalność grzejnika należy wziąć pod uwagę sposób przekazywania ciepła, wymiary, łatwość utrzymania w czystości i, oczywiście, wygląd.

Domowa instalacja grzewcza może być przystosowana do pracy w systemie otwartym lub zamkniętym, co ma istotne znaczenie przy doborze grzejników.

W instalacjach typu otwartego w najwyższym punkcie instalacji, umieszczane jest naczynie wzbiorcze z otwartym przelewem, w którym zbiera się nadmiar wody powstający w wyniku jej podgrzewania, a więc i zwiększenia objętości. Układ taki, umożliwia dostęp powietrza (głównie tlenu) do wody obiegowej, co znacząco przyspiesza procesy korozyjne zachodzące w instalacji. Dlatego w systemie tego typu należy instalować grzejniki o dużej odporności na korozję, czyli przede wszystkim żeliwne lub aluminiowe. Instalację taką można przerobić na obieg zamknięty, pod warunkiem zamontowania wymiennika ciepła rozdzielającego dwa obiegi – otwarty (między kotłem a wymiennikiem) oraz zamknięty (w części grzewczej instalacji). Otwarty system grzewczy jest wymagany przepisami w instalacjach zasilanych z kotłów na paliwa stałe.

W obiegach zamkniętych, wyposażonych w ciśnieniowe naczynie wzbiorcze, tlen z powietrza nie przenika do instalacji, zatem zmniejsza się agresywność korozyjna wody, którą można dodatkowo obniżyć, dodając specjalne preparaty, tzw. inhibitory korozji. W instalacjach tych mogą więc pracować wszelkie grzejniki o ciśnieniu roboczym powyżej 0,4 MPa.

Grzejniki mogą być podłączone do instalacji w dwojaki sposób – z boku lub od dołu – zależnie od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur. Możemy zatem ustalić, jakie rozwiązanie będzie nam bardziej odpowiadało i kupić właściwe grzejniki. Łatwiej wykonać podłączenie grzejników od dołu, zwłaszcza gdy instalacja rozprowadzona jest pod podłogą. Jednak podłączenie takie jest nieestetyczne i niewygodne przy sprzątaniu. Lepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzenie rur na dole ściany i podłączenie grzejnika z tyłu, za pośrednictwem kątowej konsoli montażowej. Minusem grzejników, przystosowanych do podłączenia dolnego jest ich wysoka cena.

PŁYTOWE, ŻEBERKOWE, RUROWE

A MOŻE KONWEKTORY?

Grzejniki w instalacji centralnego ogrzewania mają za zadanie przekazanie ciepła z krążącej w obiegu wody do pomieszczenia. Nie można więc mówić o sprawności grzejników, gdyż nie następuje w nich zamiana jednego rodzaju energii na inny, a jedynie o efektywności przekazywania ciepła wynikającej z wymiarów i ukształtowania powierzchni grzewczych. Grzejniki o dużej efektywności zajmują mniej miejsca, ale nie wpływa to w żaden sposób na oszczędność energii zużywanej do ogrzania pomieszczeń.

Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia poprzez konwekcję, czyli nagrzewając opływające grzejnik powietrze, które następnie cyrkuluje w pomieszczeniu oraz przez promieniowanie cieplne,  czyli emisję fal elektromagnetycznych. Zależnie od rodzaju grzejnika udział mocy emitowanej na drodze konwekcji i promieniowania jest różny. Przez konwekcję oddają ciepło głównie grzejniki konwekcyjne. W pozostałych udział mocy przekazywanej przez promieniowanie wynosi 40–60%. Sposób przekazywania ciepła znacząco wpływa na równomierność rozkładu temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. W przypadku konwekcji najcieplej będzie pod sufitem, natomiast przy podłodze będzie o kilka stopni zimniej. Emitowanie ciepła głównie przez promieniowanie zapewnia bardziej równomierne nagrzewanie pomieszczenia, gdyż fale cieplne rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Grzejniki płytowe – należą do najczęściej instalowanych urządzeń grzewczych, zwłaszcza w nowych instalacjach – wśród grzejników instalowanych w domach jednorodzinnych stanowią aż 80%. Wykonane są z wysokiej jakości blachy stalowej. Tłoczone na prasie blachy po zgrzaniu tworzą płytę, wewnątrz której montuje się dwa poziome kanały wodne oraz szereg kanałów pionowych. Woda, płynąc przez kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia. Grzejniki płytowe produkowane są w kilku odmianach: jako jedno-, dwu- lub trójpłytowe z dodatkowym radiatorem (użebrowanie z blachy, zwiększające powierzchnię przekazywania ciepła przez element grzejny) lub bez niego. Wytwarzane są w kilku wysokościach od 30 do 90 cm i szerokościach od 40 do 300 cm. Oddawanie ciepła następuje w nich głównie na drodze promieniowania, ale w grzejnikach z radiatorem duży udział w przekazywaniu ciepła ma też konwekcja. Najpopularniejsze są grzejniki dwupłytowe, które osiągają wysoką efektywność, a jednocześnie dzięki niewielkiej grubości nieznacznie odstają od ściany.

Nieduży ciężar oraz mała pojemność wodna pozwalają na zawieszenie grzejnika płytowego nawet na ściance gipsowo-kartonowej, a przy tym zapewniają dobrą współpracę z automatyką regulującą temperaturę w pomieszczeniach.

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x