Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010

Ogrzewanie - pompy ciepła

Pompa ciepła to coś o czym wielu słyszało, ale mało kto do końca wie, jak funkcjonuje ogrzewanie za jej pomocą. Instalacja z pompą ciepła jest przy tym dość kosztowna, tym bardzie więc trzeba uważać, by swoje pieniądze wydać mądrze.

Ogrzewanie - pompy ciepła
(fot. Clima Komfort)
Zasada działania pompy ciepła jest w istocie bardzo prosta. Wokół domu – w ziemi, wodzie i powietrzu – w postaci ciepła zgromadzona jest energia. Chodzi o to, by odebrać ją z otoczenia i wykorzystać do ogrzania domu lub przygotowania ciepłej wody.

 

Działanie instalacji z pompą ciepła można przyrównać do funkcjonowania lodówki czy klimatyzatora. W chłodziarce ciepło jest odbierane z wnętrza urządzenia, a oddawane przez radiator zwany parownikiem, umieszczony w tylnej części lodówki. Pompa ciepła zaś wykorzystuje te same procesy, ale ciepło uzyskane z ziemi, wody lub powietrza na zewnątrz domu dostarcza do pomieszczeń.

PRZEPŁYW CIEPŁA

Z praw fizyki wynika, że ciepło jest przekazywane przez ciało o wyższej temperaturze ciału o temperaturze niższej, nigdy zaś odwrotnie. Łatwo to zrealizować w instalacji, w której źródłem ciepła jest kocioł grzewczy, a dokładniej spalane w nim paliwo. Temperatura w jego komorze spalania wynosi co najmniej kilkaset stopni Celsjusza, woda płynąca do grzejników ma temperaturę kilkudziesięciu stopni, a powietrze w pomieszczeniu ogrzewamy jedynie do około 20°C.

 

W instalacji z pompą ciepła jest inaczej. Pompa sama ciepła nie wytwarza, lecz jedynie umożliwia jego przekazanie ze źródła, jakim jest ziemia, woda lub powietrze, do domowej instalacji grzewczej. Tyle że źródło ciepła ma niską temperaturę, zwykle nie wyższą niż 10°C, a krążąca w domowej instalacji c.o. woda musi osiągnąć 35°C lub więcej.

 

A ciepło płynie przecież tylko od ciała cieplejszego do chłodniejszego! Działanie instalacji z pompą ciepła nie łamie jednak praw fizyki, bo to niemożliwe, polega zaś na wprowadzeniu „pośrednika”. Jest nim, krążący w zamkniętym obiegu, gaz, tzw. czynnik chłodniczy (żargonowo nazywany „freonem”). Gdy gaz jest sprężany przez sprężarkę do postaci ciekłej, oddaje ciepło do otoczenia; gdy natomiast odparowuje, znów stając się gazem – wtedy je z otoczenia pobiera. Zadanie polega na tym, by ciepło w czasie odparowywania było pobierane z otoczenia domu, natomiast w fazie skraplania trafiało do jego wnętrza.

 

Niezbędna jest przy tym sprężarka, która przetłacza i spręża czynnik chłodniczy. Sprężarka potrzebuje jednak energii elektrycznej do pracy. W instalacji z pompą chodzi o to, by uzyskać jak najwięcej energii ze źródła ciepła, równocześnie zużywając jak najmniej energii elektrycznej.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!