Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Wybór schodów to kompromis pomiędzy wygodą, bezpieczeństwem i estetyką. A także kosztami, bardzo różnymi w zależności od wybranej technologii wykonania oraz rodzaju wykończenia schodów.

Schody
(fot. Grot)
O wyborze rodzaju, a także miejsca schodów warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Można wybrać schody w salonie – będą one widocznym elementem dekoracyjnym, a ponadto zaoszczędzimy miejsce, które przeznaczone byłoby na klatkę schodową.

Warto jednak pamiętać, że salon przestanie być wtedy prywatną przestrzenią, a stanie się częścią komunikacyjną domu. Jeśli chcemy kondygnacje izolować od siebie, warto wybrać klatkę schodową – wtedy salon będzie miejscem spokojnego wypoczynku, gdzie nie dochodzą hałasy z innych pomieszczeń.

Pamiętajmy również, że okazałe gabaryty schodów nie pozwolą zmieścić się w przestrzeni przeznaczonej na klatkę schodową, a zbyt strome czy wąskie schody będą niewygodne w codziennym użyciu.

Planując schody i balustradę, warto wziąć pod uwagę możliwości najmniej sprawnych i najmłodszych domowników. Modna, ażurowa i lekka forma schodów, pozbawiona bezpiecznej poręczy i wygodnego pochwytu, może okazać się niepraktyczna w domu pełnym dzieci czy zwierzaków. Takie schody mogą też być dla nich niebezpieczne. Warto wybrać od razu taki projekt domu, w którym rodzaj i miejsce schodów zgodne są z naszymi potrzebami.

Często autorzy projektów pozwalają na wprowadzenie niewielkich poprawek, np. zmiany szerokości biegów schodowych, liczby stopni i wymiarów schodów. Jeśli zmiany miałyby być większe, zwykle należy uzyskać zgodę autora projektu.

KONSTRUKCJA

Schody wymagają mocnego podparcia lub zakotwienia w murze. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane.

Konstrukcja wspornikowa. Bieg schodowy lub pojedyncze stopnie zakotwione są w ścianie nośnej tylko z jednej strony. Najpopularniejszym jej wariantem są dwubiegowe schody żelbetowe, wylewane na budowie w deskowaniu. Mniej popularne odmiany to wylewane schody jednobiegowe lub najbardziej efektowne pojedyncze stopnie, tworzące jeden widowiskowo „zawieszony” w przestrzeni bieg.

Konstrukcja dwuwspornikowa. Bieg schodów zakotwiony w ścianie opiera się dodatkowo na jednej belce (stalowej, żelbetowej, drewnianej), umieszczonej pod biegiem, pośrodku jego szerokości. Inna odmiana to schody oparte jedynie na dwóch belkach, umieszczonych pod biegiem równolegle. W obu wariantach schody mogą być pełne lub ażurowe – belki są wówczas widoczne – a same stopnie bywają wykonane z różnych materiałów.

Konstrukcja policzkowa. Elementami nośnymi są dwie belki „ujmujące” pomiędzy siebie bieg schodowy. Najczęściej spotykany wariant i również najpraktyczniejszy to policzkowe schody drewniane. Belki policzkowe i wspornikowe muszą opierać się na elementach nośnych budynku: u dołu na stropie, u góry – na ścianie konstrukcyjnej, belce stropowej lub nośnym elemencie spocznika.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x