Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?

Kominy
(fot. Monier (Braas))
Kiedy budujemy komin w nowym domu, jego lokalizację, rodzaj, wymiary i sposób wykonania mamy określone w projekcie. Ale gdy w zamieszkanym od lat domu wymieniamy stary piec lub zamarzyło nam się mieć kominek w salonie, trzeba czasem od nowa wybudować komin. Warto wtedy dokonać takiego wyboru, by zapewnić niezawodną i bezpieczną eksploatację nowego urządzenia, a z drugiej strony ograniczyć do minimum przeróbki wnętrzarskie.

WAŻNE PYTANIA

Gdzie powinien być komin? W domach jednorodzinnych z reguły buduje się kominy wewnętrzne, a tylko sporadycznie – w ścianie zewnętrznej – na przykład wtedy, gdy komin ma odprowadzać spaliny nie tylko z kominka w domu, ale też z paleniska na tarasie. Stosuje się też kominy przystawione do ściany zewnętrznej – zazwyczaj w takich domach, gdzie nie było komina w ogóle lub remontowanie starego komina wewnętrznego jest nieopłacalne. W kominie wewnętrznym można zgrupować różne kanały, a jeśli robimy przeróbki i chcemy, by komin przechodził przez strop, ma to też swoje wady: mogą pojawić się trudności z ociepleniem.

Czy komin trzeba przystosować do rodzaju spalin? Komin powinien mieć kanały o właściwościach i wymiarach zgodnych z przepisami budowlanymi. Szczególnie istotna jest odporność kanałów spalinowych na korozyjne działanie spalin z kotłów olejowych i gazowych. Dlatego kanały kominów odprowadzających spaliny z takich urządzeń muszą być wykonywane ze stali kwasoodpornej lub ceramiki kwasoodpornej. Z kolei przekroje kanałów spalinowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych.

Dlatego już na etapie budowy komina trzeba ustalić, jaki konkretny typ kotła będzie z nim współpracował, by można też było odpowiednio dobrać:
  • wysokość wlotu do kanału kominowego,
  • sposób doprowadzenia powietrza do spalania,
  • sposób odprowadzania skroplin.
Warto więc zapamiętać zasadę: najpierw wybieramy kocioł, kominek i podgrzewacz wody, a na samym końcu – komin. Ile kosztuje wybudowanie komina? Porównując ceny różnych wariantów kominów, powinno się wziąć pod uwagę: wydatki na materiały, robociznę i wykończenie. Jeśli wymieniamy komin w domu już istniejącym, trzeba też liczyć się z ewentualnymi kosztami innych robót dostosowujących konstrukcję domu do konkretnego rodzaju komina (np. fundamentowanie, modyfikacja konstrukcji stropowej, izolacja termiczna).

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dom Polski 2011”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x