Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2012

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Skąd się bierze ciepło? Oczywiście z grzejników! Ale nie tylko. Ofertę handlową tego segmentu rynku uzupełnia ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Jest ono rozpowszechnione wszędzie tam, gdzie inwestorzy stosują pompy ciepła lub kotły niskotemperaturowe.

GRZEJNIKI WODNE

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
(fot. ANB Jaga)

Wybór grzejników (konkretnych typów) powinien być konsultowany z instalatorem. Dzięki temu można odpowiednio zmodyfikować prowadzenie instalacji oraz dobrać najlepszy sposób na wykonanie podłączeń. Od strony technicznej dobór grzejnika musi uwzględniać:

  • rodzaj instalacji grzewczej,
  • parametry pracy instalacji,
  • niezbędną moc,
  • sposób podłączenia.

Analizując funkcjonalność danego grzejnika oraz rozważając, czy spełni on nasze oczekiwania, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące cechy: sposób przekazywania ciepła, wymiary, łatwość utrzymania w czystości oraz oczywiście wygląd.

Domowa instalacja grzewcza może być przystosowana do pracy w systemie otwartym lub zamkniętym. Ma to istotne znaczenie przy doborze grzejników.

W instalacjach typu otwartego w najwyższym punkcie instalacji umieszczane jest naczynie wzbiorcze z otwartym przelewem, w którym zbiera się nadmiar wody powstający w wyniku jej podgrzewania, a tym samym zwiększania objętości. Układ taki umożliwia dostęp powietrza (głównie tlenu) do wody obiegowej, co znacząco przyspiesza procesy korozyjne zachodzące w instalacji. Dlatego też należy instalować grzejniki o dużej odporności na korozję (żeliwne lub aluminiowe). Instalację typu otwartego można przerobić na obieg zamknięty, pod warunkiem zamontowania wymiennika ciepła rozdzielającego dwa obiegi – otwarty (między kotłem a wymiennikiem) oraz zamknięty (w części grzewczej instalacji). Otwarty system grzewczy jest wymagany przepisami w instalacjach zasilanych z kotłów na paliwa stałe.

W obiegach zamkniętych (wyposażonych w ciśnieniowe naczynie wzbiorcze) tlen z powietrza nie przenika do instalacji. Zmniejsza się agresywność korozyjna wody. Można ją dodatkowo obniżyć, dodając specjalne preparaty, tzw. inhibitory korozji. W instalacjach zamkniętych mogą pracować wszelkie grzejniki o ciśnieniu roboczym powyżej 0,4 MPa.

Mogą one być podłączone do instalacji w dwojaki sposób – z boku lub od dołu – zależnie od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur. Można zatem ustalić, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej odpowiednie i kupić właściwe grzejniki. Gdy instalacja rozprowadzona jest pod podłogą, zdecydowanie łatwiej wykonać podłączenie grzejników od dołu. Minusem grzejników, przystosowanych do podłączenia dolnego, jest wysoka cena.

Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2012

Pozostałe artykuły