Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Żaluzje, markizy i rolety

O tym, jaka dawka naturalnego światła dociera do pomieszczeń decyduje nie tylko liczba i wielkość okien, ale również ich osłony – żaluzje i rolety. Odpowiednio dobrane nie tylko chronią przed słońcem, ale także stanowią element dekoracyjny wystroju i oddzielają domowników od świata zewnętrznego.

Osłony okienne dawkują światło słoneczne i zdobią okna, czasem razem z zasłonami czy firanami, które wtedy pełnią funkcje dekoracyjne. Gdy decydujemy się na wyraziste wzory i kolory, żaluzje i rolety mogą stanowić jedyny wystrój okien. Wybór odpowiednich osłon jest uzależniony od kształtu i wielkości okien oraz sposobu ich otwierania. Warto się zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać: czy żaluzje lub rolety mają być mało widoczne czy wprost przeciwnie – mają być dominującym akcentem w dekoracji pokoju czy kuchni.

Warto też zastanowić się, jak bardzo chcemy się chronić przed promieniami słonecznymi i dobrać stosownie do tego materiał żaluzji i rolet: może na przykład okazać się, że od strony południowej i zachodniej potrzebujemy grubszych i ciemniejszych osłon, a od północnej i wschodniej delikatniejszych. A jeśli mamy sporo okien, to może warto pomyśleć o zakupie osłon sterowanych automatycznie, bo ręczna regulacja byłaby czasochłonna i męcząca. Jeśli dysponujemy tarasem, to wiosną i latem miło jest na nim odpoczywać. Warto wtedy osłonić go markizą i nie musi być to osłona całej jego powierzchni – wystarczy tylko części wypoczynkowej.

ŻALUZJE

Najbardziej popularne są żaluzje poziome. Zawdzięczają to swojej uniwersalności, a także niskiej cenie i szerokiej ofercie, w jakiej występują. Najczęściej kupowane są aluminiowe i z PVC, rzadziej drewniane, które są droższe. Ich listwy, inaczej lamelki mają zwykle 25 mm szerokości, ale można też dostać węższe – 16 mm. Są bardzo praktyczne: zaciągnięte, niemal całkowicie zaciemniają pokój, ale podniesione odsłaniają prawie całe okno. Żaluzje aluminiowe odbijają światło słoneczne, więc dobrze sprawdzają się w pokojach z oknami od południa oraz zachodu, a żaluzje plastikowe są niezbyt trwałe, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury mają tendencję do odkształcania się i mniej skutecznie zacieniają.

Najprostsze żaluzje są utrzymywane na oknie dzięki napiętym linkom. Do ich podciągania oraz ustawiania lamelek pod różnymi kątami służą pokrętła oraz wałki. Praktyczne i solidne są żaluzje w aluminiowych prowadnicach bocznych, które utrzymują je przy oknie niezależnie od jego pozycji. Warto wiedzieć, że do okien dachowych można kupić specjalne żaluzje, których lamele są z jednej strony pokryte powłoką thermostop. Gdy dokucza słońce, powłoka ta powinna być skierowana do wnętrza, zimą zaś, kiedy chcemy zatrzymać ciepło w pomieszczeniu – w stronę szyby. Żaluzje przeważnie mają kolor neutralny – biały lub stalowy. Aby więc ocieplić wnętrze, można je stosować razem z np. nowoczesnymi prostymi zasłonami. Są też żaluzje w krzykliwych kolorach np. czerwonym lub żółtym – mogą być atrakcją wizualną wnętrza.

Żaluzje drewniane są mniej popularne, ale bardzo eleganckie – nadają się np. do wnętrz o wystroju minimalistycznym, kolonialnym czy etno. Warto wiedzieć, że żaluzje drewniane są dosyć ciężkie, dlatego bardziej nadają się na małe okna. Regulacja jest tutaj podobna jak w żaluzjach aluminiowych – konstrukcja nośna bywa sznurkowa lub taśmowa. Lamelki mają szerokość zwykle 25, 35 lub 50 mm. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się przy dużych przeszkleniach. W każdym przypadku jest to jednak element dość masywny – grubość lamelek to min. 2 mm, co sprawia, że nawet ustawione pod kątem dobranym optymalnie do kąta padania promieni słonecznych, znacznie ograniczają naświetlenie pomieszczenia.

fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x